Katalog

Aneta Nosal, 2017-01-20
Dębica

Zajęcia artystyczne, Scenariusze

Scenariusz zajęć świetlicowych

- n +

Scenariusz zajęć świetlicowych
przeprowadzonych w ramach działalności koła plastycznego.

Ośrodek tematyczny: Wędrówki po Polsce.
Temat: Sztuka garncarstwa.
Rodzaj zajęć: Warsztaty plenerowe w Medyni Głogowskiej
Prowadzący: nauczyciel-Aneta Nosal, garncarz z Medyni Głogowskiej
Uczestnicy: uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowego koła plastycznego
Miejsce zajęć: Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej
Cel główny:
• Wykonanie przedmiotów ozdobnych z gliny
Cele szczegółowe:
• Zapoznanie się ze specyfiką dorobku kulturowego dawnych pokoleń z regionu podkarpackiego oraz wykonanych przez nich sprzętów użytkowych z gliny
• Przygotowanie uczniów do czynnego udziału w kulturze regionu
• Wyposażenie ucznia w niezbędne umiejętności plastyczno- techniczne z zakresu gliny
• Zapoznanie się z etapami pracy w glinie zakończonymi wykonaniem przedmiotu ozdobnego
• Rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, myślenia kreatywnego
• Rozbudzanie aktywności twórczej
• Doskonalenie umiejętności manualnych oraz korzystania z koła garncarskiego
• Utrwalanie zasad bhp
Metody pracy :
• Słowna-pogadanka, objaśnienia, instruktaż, rozmowa
• Oglądowa-pokaz
• Praktyczna- warsztaty z udziałem artysty ludowego
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
Środki dydaktyczne:
• Materiał plastyczny-glina
• Narzędzia do obróbki gliny: koło garncarskie, szpatułki drewniane i inne materiały do dekoracji

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
• Przedstawienie tematu zajęć
• Zapoznanie z wiadomościami dotyczącymi wytworów z gliny, osiągnięć ludzi z naszego regionu w dziedzinie tworzenia w glinie
• Przypomnienie zasad bhp
• Pokaz wykonywania poszczególnych czynności

2. Część główna
• Przygotowanie warsztatu pracy-narzędzi, koła garncarskiego, wody, gliny; ubranie fartuchów
• Wyrabianie gliny do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji
• Umieszczenia stożka z gliny na tarczy koła garncarskiego
• Praca przy pomocy garncarza lub nauczyciela, kształtowanie odpowiedniej formy
• Nadawanie kształtu poszczególnym przedmiotom- miseczki, wazoniki itp.
• Nauka formowania i przyklejania ucha do kubka
• Samodzielne wybranie techniki dekoracyjnej wykonanego przedmiotu poprzez formowanie gliny technikami: wgniatania, wytłaczania, formowania wałeczków
i kulek
• Odstawienie przedmiotu do suszenia

3. Zakończenie
• Sprzątanie stanowisk pracy
• Podsumowanie, rozmowa na temat trudności oraz efektów wykonanej pracy

Opracowała: Aneta Nosal -nauczyciel
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy








Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.