![]() |
![]() |
Katalog Agnieszka Furmanek, 2017-02-06 jasło Matematyka, Scenariusze Scenariusz dla klasy VI - ProcentyAutor : mgr Agnieszka Furmanek – SP nr 2 w Jaśle Przedmiot : matematyka kl. VI Dział programowy: Procenty Temat: Praktyczne zastosowanie procentów w życiu codziennym Czas: 1 h lekcyjna Miejsce: SP nr 2 w Jaśle , wycieczka do banku na godzinie wychowawczej Wprowadzenie: Zajęcia mają ułatwić uczniom sprawne obliczanie obniżek i podwyżek w sklepach, służą przyswojeniu pojęć płaca netto, brutto, podatek VAT itp. Cel ogólny: Sprawne posługiwanie się procentami w życiu codziennym Cele szczegółowe: • doskonalenie umiejętności zamiany procentów na ułamki i odwrotnie, • współdziałanie w grupie, • rozumienie pojęć ekonomicznych związanych z płaceniem podatków / podatek od dochodu, • podatek VAT itp., • praktyczne wykorzystywanie zdobytej wiedzy/pojęcia saldo, kredyt, odsetki, przelew, • konto bankowe, • odczytywanie diagramów procentowych i kołowych , • doskonalenie rachunku pamięciowego przy obliczeniach , • stosowanie kalkulatora i komputera przy obliczeniach. Metody: • podająca / pogadanka , dyskusja , wycieczka do banku /, • problemowa / odczytywanie danych z diagramów , przetwarzanie danych /, • praktyczna /obliczenia cen towarów – obniżek , podwyżek , płacy netto i brutto, • aktywizująca / gry dydaktyczne, praca zespołowa, burza mózgów/. Formy pracy: • grupowa, • indywidualna Pomoce dydaktyczne: • gra domino, • kalkulator, komputer, • plansze z diagramami słupkowymi, kołowymi / np. wybory samorządowe, prezydenckie itp., • ulotki bankowe, • metki z cenami towarów, • kolorowe kartki z liczbami, • plakat z mapą pojęciową • zadania do rozwiązania – załącznik nr 1. Przebieg zajęć: • sprawdzenie obecności i pracy domowej, • przypomnienie wiadomości o procentach / burza mózgów – skojarzenia, zamiany procentów na ułamki i odwrotnie, obliczanie procentu danej liczby, • przedstawienie celów lekcji i podanie tematu, • rachunek pamięciowy – domino: 100 % 1 25% 1/4 1/2 1/5 0,03*10 30% 100%-30 % 3:10 -0,5+1 50% 0,25-0,05 20% 3/10*10/3*1/4 100/100 • uczniowie otrzymują kolorowe karteczki z działaniami w zakresie obliczania procentu danej liczby: • obliczają pamięciowo i na kalkulatorach : 10% z 10 , 25% z 8 , 5% z 60 , 10% z 80 , 20% z 320 , 75% z 300 - wyniki I , II , III , IV , V , VI oznacza grupy wg kolorów • każda grupa otrzymuje zadania do rozwiązania / zał. 1 /-wybiera lidera grupy i rozwiązują zadania, • uczniowie konsultują wyniki , zapisują rozwiązania, • lider przedstawia wynik pracy grupy, • nauczyciel ocenia pracę grupy, • uczniowie tworzą mapę pojęciową / na kolorowych karteczkach zapisują hasła, pojęcia związane z procentami / i na plakacie umieszczają hasła, • plakat zostaje umieszczony w widocznym miejscu w klasie i pozwala powracać do zagadnień procentowych, • zadanie pracy domowej: znajdź w komputerze dowolny diagram procentowy / słupkowy lub kołowy / i opisz co przedstawia. Agnieszka Furmanek Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |