|
|
Katalog Liliana Konieczny, 2017-04-18 Biery Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenarisz zajęć w klasie drugiej - pierwsza pomocSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE DRUGIEJ TEMAT: Ratujemy i uczymy ratować – nauka pierwszej pomocy. PRZEDMIOT: Edukacja wczesnoszkolna CEL GŁÓWNY: Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - pamięta o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i osobie poszkodowanej, - potrafi zdefiniować pojęcia : osoba przytomna i osoba nieprzytomna, - wie, jak sprawdzać stań przytomności, - zna numery alarmowe i potrafi przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia, - potrafi ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,, - zna sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczenia, omdlenia, złamania kończyny, krwotoku z nosa i oparzenia. FORMY PRACY: indywidualna i grupowa. METODY PRACY: pogadanka, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia praktyczne. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje przedstawiające sytuacje wymagające pomocy przedmedycznej, pomoce z programu: Ratujemy i uczymy ratować, zegarek, koc, fantom. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie dzieci. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć: dzieci wykonują obliczenia matematyczne w zakresie czterech działań do 30 na kartonikach na tablicy, a po odwróceniu odczytują temat lekcji; „Ratujemy i uczymy ratować – pierwsza pomoc”. 3. Zabawa w „ciuciubabkę” z przeszkodami i bez przeszkód – dzieci dochodzą do wniosku , że łatwiej, gdy niebezpieczeństwa są usunięte. 4. Oglądanie ilustracji przedstawiających omdlenie, krwotok z nosa, złamanie kończyny, oparzenie. Wspólne omówienie zasad postępowania w takich przypadkach. 5. Kończenie zdań przygotowanych na paskach papieru i wklejenie ich do zeszytu. Gdy zobaczysz wypadek …… (wezwij pomoc) Gdy krwawi nos …… ((zrób zimny okład) Gdy skaleczysz palec …… (przemyj ranę czystą wodą, załóż opatrunek) Gdy kolega złamie nogę …… (wezwij osobę dorosłą) Gdy się oparzysz …… (polej oparzone miejsce zimną wodą, przykry gazą) 6. Objaśnienie dzieciom kiedy mamy do czynienia z osobą przytomną, a kiedy z nieprzytomną. 7. „Burza mózgów” – jak sprawdzić, czy osoba na pewno jest nieprzytomna (potrząśnij za ramiona, zadawaj pytania). 8. Co to za numer? – sprawdzenie znajomości numerów alarmowych. Zapis w zeszycie. 9. Odgrywanie scenek „Wzywam pomoc” – korekta w razie potrzeby. 10. Zabawa „Kto dłużej wstrzyma oddech?” – rozmowa nt. odczuć podczas wstrzymywania oddechu oraz jak pomóc komuś kto nie potrafi wziąć oddech. 11. Nauczyciel demonstruje jak udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech (zasada: słyszę, czuję, widzę). 12. Nauczyciel demonstruje ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. 13. Uczniowie ćwiczą w parach pozycje boczną ustaloną – nauczyciel kontroluje i koryguje błędy. 14. Podsumowanie zajęć. Uczniowie układają czynności w prawidłowej kolejności: Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu. Sprawdzenie, czy poszkodowany jest przytomny. Wezwanie pomocy. Sprawdzenie oddechu. Pozycja boczna ustalona. 15. Runda ewaluacyjna – uczniowie w kręgu kończą zdanie: Dzisiaj nauczyłem/łam się…. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |