Katalog

EWA Trzeszan, 2017-05-09
GDYNIA

Ogólne, Scenariusze

Wiosny cza,,r"

- n +


Wiosny cza,,r"

Scenariusz zajęć: Wiosny cza,,r” –rozwijanie mowy czynnej dziecka z wykorzystaniem programu multimedialnego,,Logopedia”-rotacyzm.
Opracowanie: mgr Ewa Trzeszan, neurologopeda
Diagnoza logopedyczna:
Pararotacyzm
Etap terapii:
• Ćwiczenia przygotowujące do wymowy głoski r.
• Utrwalanie grup spółgłoskowych -dr, -tr ,-pr, -br,- kr, -gr w śródgłosie, wygłosie, nagłosie wyrazów.
• Usprawnianie właściwego dla mowy oddechu. Wydłużenie fazy wydechu.
Cele:
• Rozwijanie mowy czynnej dziecka.
• Usprawnianie narządów artykulacyjnych do wymowy głoski r
• Ćwiczenia percepcji wzrokowo- słuchowo- ruchowej
• Wydłużenie fazy wydechowej
• Rozwój percepcji wrażeń: dotykowych, proprioceptywnych, przedsionkowych, wzrokowych i słuchowych oraz smakowych- kwaśny, słodki(Poziom I).Planowanie ruchu :duża motoryka. Integracja dwóch stron ciała( Poziom II)
• Kształtowanie myślenia logicznego, słuchania poleceń ze zrozumieniem

Metody pracy:
• Słuchowa
• Wyjaśniająca
• Demonstracyjna
• Naśladowcza
• Integracji Sensomotorycznej
• Kinezjologii Edukacyjnej
Środki dydaktyczne:
• Komputerowy program do diagnozy i terapii ,,Logopedia”- rotacyzm(tu obrazki), ,,Logo-gry”
• Karty pracy, kontury- koguta, kury ,pisklaków, lizak, kulki pudrowe
• Skrzynka z przedmiotami do ćwiczeń oddechowych(trąbka, gwizdek, flet, ptaki
z piórkami, pióra, kula styropianowa i plastikowa),lusterko
• ,,Wesołe okienka” T.Sclavi, M.Karpiński,(1999 wyd. La Coccinella)

Literatura:
Rodak H. : Terapia dziecka z wadą wymowy, Warszawa 1997.
Sachajska E.: Uczymy poprawnej wymowy, Warszawa 1987.
Demel G.: Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, Warszawa 1994.
Hannaford C.: Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii

Przebieg zajęć:
I. Ćwiczenia wprowadzające:
1.Ćwiczenia oddechowe.
• Zabawa oddechowa,, Słońce i żaby”(żółte słońce oraz kontury żab)
• Wykorzystanie programu Logo-gry. Gra logo-malarz- dziecko wymawia głoskę fff, frr.. (wydłużenie fazy wydechowej) wprawia w ruch kredkę i rysuje kota.

• Zabawa oddechowa,, Papuga i jej ukryty skarb” (maskotka papugi wypełniona kulkami, kartonik z zabawkami grającymi; kogucik trąbka, misiu flet, jajo ze styropianu oraz z plastiku, kolorowe pióra, kot i miś drewniane gwizdki, kurka z piórami
2. Ćwiczenia pionizacji przedniej części języka z elementami SI
Zabawy usprawniające czubek języka:
Wprowadzenie:
Historyjka obrazkowa,,Kura. kogut i pisklaki”
Obejrzyj rysunki, opowiedz co się na nich dzieje. Ułóż według kolejności.
Kogut i kura mieszkają w kurniku, mają tu straszny bałagan. Muszą wymalować swój dom-kurnik, by przygotować go na przyjście piskląt.(pomoce kontur koguta i kury, pędzel z włosia).Popatrz jak maluje się pędzlem, pomaluj dłoń po wewnętrznej stronie, po zewnętrznej.

Zabawa „Malowanie kurnika”– wykonywanie językiem ruchów przypominających ruchy pędzla podczas malowania.
1. „malowanie sufitu” tj. przesuwamy czubek języka po podniebieniu twardym od miejsca za górnymi siekaczami w głąb jamy ustnej i z powrotem.
2. „malowanie ścian” tj. przy zamkniętej buzi wykonujemy pionowe ruchy językiem po wewnętrznej stronie każdego z policzków.
3. „malowanie obramowań ” tj. oblizujemy usta poprzez wykonywanie okrężnych ruchów czubkiem języka. Ćwiczenie wykonujemy raz w prawą raz w lewą stronę.

Zabawa,, Jajeczka i trąbeczka” -przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu pastylek pudrowych-smak słodki(pomoc trąbka plastikowa z cukierkami pudrowymi)
Kura ukryła jajeczka w trąbce, znajdź je, połóż kulkę-jajo do koszyka(koszyk z języka)i unieś do góry.


2.Ćwiczenia utrwalające
1.Przypomnienie o prawidłowym ułożeniu narządów artykulacyjnych.
Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski r:
1. Mów wielokrotnie głoskę d..., ale język układaj wysoko w połowie sufitu
(podniebienia, za wałkiem dziąsłowym), jest to d zaczarowane. Możesz to
ćwiczenie wykonywać w pozycji leżącej, korzystając z małego lusterka. Po
pewnym czasie, gdy język bez trudu odnajduje właściwe miejsce na
podniebieniu górnym.(pomoc-ptak z piórkami, mówiąc d dmuchaj na piórka)
Ćwiczenia manualne-,, Pisklak” (pomoce pojemnik po jajku niespodziance, pióra, karton czerwony, szpilki, sznurek)
2.Łączenie artykulacji głoski d dziąsłowej z „leniwą ósemką”. Pozycja stojąca, dłonie splecione na wysokości oczu, kreśl w powietrzu leżące ósemki, zaczynając w lewo w górę, jednocześnie mów ddd... (dziąsłowe).
3. Wymawiaj ddd..., przesuwaj szybko palcem pod językiem w prawo i w lewo,
pobudzając go do drgań (język szeroki, rozluźniony, ułożony tuż za górnymi
zębami, pomoc lizak kulka, smak kwaśny).
4. Wykonuj ruchy naprzemienne;
• Dotykaj na zmianę prawą i lewą ręką lewej i prawej pięty, mów
rytmicznie, np.: teda
5. Mów (powtarzaj lub czytaj) wyrazy dwoma sposobami:
I. Zamiast r mów zaczarowane ddd....
II. Mów ddd... poruszając palcem wskazującym wędzidełko, (tzw.
r mechaniczne).
2.Ćwiczenia właściwe:
 Utrwalenie grup spółgłoskowych -dr,-tr w śródgłosie(Logopedia -rotacyzm, Ćwiczenie 8)
Pokoloruj obrazki(biedronka, cytryna, atrament, wiatrak, wiadro, pietruszka), kliknij na wybrana farbę, posłuchaj nagrań i zaznacz prawidłowy obrazek. Następnie nagraj nazwy ilustracji i odsłuchaj swoje nagranie.
 Utrwalenie grup spółgłoskowych -pr,-br w wygłosie(Logopedia -rotacyzm, Ćwiczenie 10)
Spróbuj odgadnąć jakie zwierzęta ukryły się pod cieniami, uruchom animacje(żubr, bóbr, koń-prr)
 Utrwalenie grup spółgłoskowych -kr, -gr w nagłosie oraz syntezy wzrokowej(Logopedia -rotacyzm, Ćwiczenie 11)
Ułóż obrazki, powtórz słowa(kran, krokodyl, krowa)
 Utrwalenie grup spółgłoskowych -pr,-br (Logopedia -rotacyzm, Ćwiczenie 13)
Kliknij na ilustracje samochodu i ptaka, powtórz dźwięki, nagraj(frr,wrr).zaznacz ptaki ukryte na ilustracji.
 Głoska r w izolacji(Logopedia -rotacyzm, Ćwiczenie 19)
Sprawdź co się stanie gdy głośno wymówisz głoskę r.
3.Zabawa edukacyjna ,,Dotknij tu”( książka o zwierzętach- różne faktury, kogut)
A kto królem jest w kurniku?
A kto woła kukuryku?
A kto dumny jest jak paw?
Kogut! Zgadłeś! Co za traf!

Praca domowa
Karty pracy:
 Pokoloruj i nazwij obrazki(biedronka, ryba, struś, krowa, kret, rak)
 Pomóż skowronkom odnaleźć drogę do gniazd.
 Połącz w pary takie same kaczuszki.
 Znajdź 5 zwierząt ukrytych na łące.
 Malowane wierszyki-kurczak.
 Poćwicz pisanie liter(r).




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.