Katalog

Iwona Zając, 2017-05-10
Lublin

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka niemieckiego "Körperteile - części ciała"

- n +

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KL. II
GIMNAZJUM NR 10 W LUBLINIE


Imię i nazwisko: Iwona Zając
Szkoła: Gimnazjum nr 10 w Lublinie
Klasa: IIf
Data: 11.04.2016


Temat lekcji: Körperteile (części ciała)


Cele lekcji:

Cele ogólne:

• znajomość środków językowych – uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych dotyczących nazywania części ciała
• rozumienie wypowiedzi – uczeń rozumie proste i krótkie wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie, w standardowej formie języka, a także krótkie wypowiedzi pisemne
• tworzenie wypowiedzi – uczeń samodzielnie formułuje krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi ustne i pisemne
• reagowanie na wypowiedzi – uczeń uczestniczy w prostej rozmowie i w typowych sytuacjach reaguje w sposób zrozumiały, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, ustnie lub pisemnie
• przetwarzanie wypowiedzi – uczeń zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego

Cele szczegółowe:


• w zakresie środków językowych – uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych w zakresie tematu części ciała
• w zakresie rozumienia wypowiedzi – uczeń reaguje na polecenia, przyporządkowuje nazwy części ciała
• w zakresie tworzenia wypowiedzi – uczeń opisuje części ciała wymyślonej postaci
• w zakresie reagowania na wypowiedzi – uczeń uzyskuje i przekazuje informacje na temat części ciała, wyglądu danej osoby
• w zakresie przetwarzania wypowiedzi – uczeń przekazuje w języku polskim wybrane informacje z tekstu słuchanego lub pisanego

Metody pracy:

• opis, objaśnienie
• praktyczne, pokaz
• aktywizujące
Formy pracy:

• indywidualna
• w grupach
• plenum

Środki dydaktyczne:

• komputer
• zabawa wyrazowa
• gry on-line


Przebieg lekcji:

1. Faza organizacyjna:

• przywitanie i sprawdzenie obecności.

2. Faza wprowadzająca:

• nauczyciel podaje cel lekcji.

3. Faza realizacyjna:

• lekcję rozpoczynamy od prezentacji części ciała na serwisie YouTube https://www.youtube.com/watch?v=mzN08MjJsCc uczniowie poznają zarówno liczbę poj. jak i mnogą poszczególnych rzeczowników
• w celu przećwiczenia wymowy nauczyciel korzysta ze strony http://www.internetpolyglot.com/matching_game dzięki której uczniowie mają możliwość powtarzania wymowy za lektorem
• nauczyciel korzysta ze strony http://nthuleen.com/teach/vocab/koerper.html, wyświetla postać człowieka; uczniowie przerysowują ją do zeszytów i uzupełniają brakujące części ciała; nauczyciel wyświetla Lösungsblatt, dzięki któremu uczniowie mogą sprawdzić, czy dobrze wykonali zadanie
• korzystając ze strony http://www.internetpolyglot.com/guessing_game nauczyciel proponuje uczniom zabawę „zgaduj-zgadula”, w której uczniowie odgadują nazwy części ciała
• nauczyciel proponuje uczniom zabawę, której celem jest utrwalenie nazw części ciała; uczniowie podzieleni na trzy grupy przygotowują opisy części ciała wymyślonej postaci; części ciała podane są w zadaniu; uczniowie z poszczególnych grup czytają przygotowane opisy, a pozostali rysują je według podanych wskazówek; uczniowie ćwiczą użycie nazw części ciała w bierniku liczby poj. i mnogiej


4. Faza podsumowująca:

• Nauczyciel proponuje uczniom grę on-line Memory na stronie http://www.niemiecki.slowka.pl/gry-on-line,wyglad-zewnetrzny,m,714.html
• Nauczyciel ocenia aktywnych uczniów
• Nauczyciel zadaje pracę domową; korzysta ze strony http://blog.tyczkowski.com/cwiczenia-interaktywne/idiome-koerperteile-idiomy-niemieckie-czesci-ciala.htm zadaniem uczniów jest uzupełnienie krzyżówki dotyczącej wyrażeń idiomatycznych; uczniowie mogą samodzielnie sprawdzić poprawność rozwiązań
• Na zakończenie lekcji nauczyciel puszcza uczniom piosenkę Udo Lindenberga „Körper” dostępnej na http://www.nthuleen.com/teach/lyrics/koerper.html



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.