![]() |
![]() |
Katalog Katarzyna Błońska, 2017-05-17 Rzeszów Edukacja czytelnicza, Konspekty Multimedialne źródła informacji w bibliotece szkolnejKonspekt lekcji bibliotecznej w klasie IV Temat: Multimedialne źródła informacji w bibliotece szkolnej. Cele lekcji: Cel główny: uczeń potrafi znaleźć potrzebną mu informację w encyklopediach i słownikach multimedialnych. Cele operacyjne: a) Uczeń wie: - co to jest źródło informacji, - jakie są podstawowe źródła informacji, - jaka jest zawartość treściowa różnych źródeł informacji, - jakie są rodzaje encyklopedii i słowników, - co pomaga w szybkim odszukaniu informacji. b) Uczeń rozumie: - jaka jest różnica między encyklopediami i słownikami a innymi wydawnictwami, - znaczenie encyklopedii i słowników jako podstawowego kompendium wiedzy. c) Uczeń potrafi: - korzystać z encyklopedii, słowników i atlasów multimedialnych, - orientować się w układzie treści, - dotrzeć szybko do poszukiwanej informacji, - wymienić sposoby przekazywania informacji w encyklopediach i słownikach (hasło, wyjaśnienie hasła, mapy, ilustracje, tabele). Metody pracy: grupowa Środki dydaktyczne: prezentacja Power Point pt. „Źródła informacji w bibliotece szkolnej”, wydawnictwa multimedialne zainstalowane na komputerach ICIM: „Encyklopedia Powszechna PWN”, „Atlas świata PWN”, Słowniki PWN, ćwiczenia opracowane przez nauczyciela. Przebieg lekcji. 1. Powitanie, poinformowanie o celu lekcji. 2. Przypomnienie wiadomości nt. źródeł informacji w bibliotece szkolnej – prezentacja PP. 3. Zapoznanie z wydawnictwami multimedialnymi PWN, z których można korzystać w bibliotece szkolnej: - przeznaczenie - układ treści - sposoby wyszukiwania - pasek menu 4. Ćwiczenia w grupach polegające na wyszukiwaniu informacji. 5. Omówienie wyników ćwiczeń, opinie uczniów nt. multimedialnych źródeł informacji, porównanie ich z tradycyjnymi słownikami i encyklopediami. Ćwiczenia dla grup: Grupa I 1. W Encyklopedii Powszechnej PWN wyszukaj wszystkie informacje na temat Konstytucji 3 Maja. 2. W słowniku ortograficznym sprawdź pisownię wyrazów „gżegżółka” i „corocznie”. Jakie są zasady pisowni wielkich liter w języku polskim? 3. W Atlasie świata PWN wyszukaj Galerię dotyczącą atrakcji turystycznych na Malcie. Grupa II 1. W słowniku wyrazów obcych wyszukaj znaczenie słowa „inkunabuł”. 2. W Encyklopedii powszechnej PWN wyszukaj informacje na temat Stanisława Wyspiańskiego. Sprawdź, czy w tej encyklopedii są zamieszczone obrazy jego autorstwa. 3. W Atlasie świata odszukaj informacje dotyczące najwyższej góry świata – Mount Everest. Grupa III 1. W Atlasie świata PWN w zakładce Tabele wyszukaj informacje dotyczące gwiazd znajdujących się najbliżej Ziemi. 2. W słowniku skrótów sprawdź co oznacza skrót A.D. 3. W Encyklopedii Powszechnej znajdź mapę terytorium Polski w 1241 roku. Grupa IV 1. W słowniku poprawnej polszczyzny sprawdź prawidłową odmianę wyrazu ‘pies’. 2. Sprawdź, jakie teksty źródłowe dotyczące świętych zostały zebrane w Encyklopedii Powszechnej PWN? 3. W Atlasie świata PWN wyszukaj multimedia na temat planet. Oprac. Katarzyna Błońska, nauczyciel polonista, logopeda, SP nr 15 w Rzeszowie Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |