Katalog

Iwona Kobus, 2017-06-13
Garwolin

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Owocowi Piraci-scenariusz Dnia Dziecka

- n +

Scenariusz Dnia Dziecka
Iwona Kobus
Scenariusz Dnia Dziecka jest tak przygotowany, żeby można go zrealizować zarówno w plenerze jak i w warunkach szkolnych.
Celem zajęć jest:
- przekonanie dzieci, że piraci mogą też działać w słusznej sprawie,
- nauka zgodnej współpracy,
- kształtowanie zaradności,
- ćwiczenie zręczności,
- nauka cierpliwości,
1. Powitanie dzieci przez kapitana.
Pytamy dzieci, czy chciałyby wziąć udział w wielkiej przygodzie i wspólnej zabawie. Kapitan jednak musi sprawdzić, czy się nadają. Proponuje wspólne śpiewanie piosenki Orkiestry Dni Naszych „Pirat”:

„I ja też będę piratem,
I nad morze pojadę latem.
Piratem być to fajna sprawa,
Pirat - to najlepsza zabawa!”
Kapitan opowiada dzieciom, jakie zadania będą musieli wykonać i że muszą cały czas gromadzić zapasy na daleką podróż (punkty/owoce przyznawane po każdej konkurencji).
2. Przyjęcie w poczet „Owocowych piratów”
Każde dziecko wykona dla siebie czapkę piracką z czarnego kartonu. Zamiast symbolu czaszki przygotowujemy dla każdej grupy/klasy inny owocowy symbol. Do tego lunetę z rolek po papierze toaletowym i ręczniku papierowym oraz opaskę na oko z pianki i tasiemki albo gumki.
3. Przyjęcie w poczet piratów.
Każde dziecko musi teraz złożyć obietnicę i przejść chrzest na „Owocowego Pirata”
Głośno powtarza słowa przysięgi:
„ Uroczyście obiecuję, że nigdy, przenigdy nie odmówię zjedzenia owoców. Będę napadał i zjadał każdy napotkany na drodze owoc, nawet pod postacią dżemu, soku, sałatki owocowej, czy przecieru.”
Chrzest polega na zjedzeniu plasterka cytryny z uśmiechem.
4. Każdy pirat musi umieć złowić rybę.
Wyścigi w łowieniu ryb i skarbu. Należy wydrukować kolorowe rybki, zafoliować, doczepić spinacze biurowe. W zależności od wielkości napisać na nich punktację i dołożyć super premiowane skarby pod postacią owoców. Za pomocą wędki zrobionej z patyka z doczepionym sznurek i magnesem dzieci na czas łowią ryby i owoce. Można to zrobić w małym dmuchanym baseniku, albo wyznaczyć kredą na betonie "morze". Mają wyznaczony czas a potem liczymy i przyznajemy grupie punkty w postaci owoców, które zbierają do koszyków.
5. Każdy pirat musi być sprawny i zwinny.
- Zawody w strącaniu butelek. Ustawiamy litrowe butelki plastikowe napełnione do ¼ wysokości wodą, w rzędzie w odległości około 50 cm od siebie. Dziecko ma na głowę założone rajstopy. W stopie/nogawce rajstop na umieszczoną piłeczkę gimnastyczną/ tenisową. Musi bez użycia rąk rozbujać rajstopy i przewracać butelki.
- Chodzenie po linie.
Rozkładamy na ziemi grubą linę, taką jak do przeciągania. Następnie zakładamy na jedno oko opaskę piracką. Zadaniem dzieci jest przejście z jednego końca na drugi bez dotknięcia ziemi.
-Budujemy most. Zadanie wymaga współpracy. Dzieci dostają kartki A4, o jedną więcej niż liczba dzieci w grupie. Ich zadaniem jest dotarcie jak najszybciej od startu do mety, idąc tylko po kartkach. Pierwsze dziecko rozkłada kartki i staje na kolejną kartkę, za nim kolejne dzieci. Ostatnie dziecko zbiera kartki za sobą po kolei po jednej i podaje do przodu, dzięki czemu grupa posuwa się do przodu.
Liczymy i przyznajemy punkty w postaci owoców.
6. Głodny pirat to jest zły- ognisko z kiełbaskami. Przygotowanie owocowych szaszłyków.
7. Każdy pirat musi umieć nawigować łodzią.
Przygotowanie łódek z papieru. W małym baseniku pompowanym urządzamy wyścigi łódek. Wygrywa ta, która pierwsza dopływie do przeciwległego brzegu. Nie wolno używać rąk.
8. Wspólne przygotowanie rafy koralową. Na foli malarskiej dzieci naklejają wycięte przez siebie rybki i inne stworzenia morskie.
9. Na zakończenie nauka tańca piratów i piosenki pirackiej.
Iwona Kobus
Zespół Szkół w Rudzie Talubskiej
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.