Katalog

Justyna Hajduga, 2017-08-25
Powroźnik

Chemia, Karty pracy

Wodorotlenki - karta pracy.

- n +

Karta pracy – wodorotlenki

1.Wymień wspólne właściwości wodorotlenków NaOH, KOH, Ca(OH)2

2.Nauczyciel chemii umieścił na szkiełkach zegarkowych białe pastylki NaOH i KOH, przestrzegając, aby uczniowie ich nie dotykali. Zdziwili się, gdy pod koniec lekcji zobaczyli na szkiełkach zamiast pastylek krople cieczy. Wyjaśnij, co się stało z substancjami. Jaka właściwość tych substancji jest za to odpowiedzialna?

3.Narysuj rebus, którego rozwiązaniem będzie potocznie stosowana nazwa wodorotlenku sodu.

4.Napisz i uzgodnij równania reakcji, które przedstawia schemat. Podpisz reakcję, którą potocznie określa się jako GASZENIE WAPNA PALONEGO oraz związki potocznie nazywane WAPNEM PALONYM i WAPNEM GASZONYM.

Ca → CaO → Ca(OH)2

5.Poniżej przedstawiono zastosowania wybranych wodorotlenków. Dopasuj do nich odpowiedni wzór: NaOH, KOH, Ca(OH)2
I.Znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie do produkcji zaprawy murarskiej. Ze względu na właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze jest stosowany do dezynfekcji oraz w sadownictwie do bielenia drzew owocowych ............
II.Produkcja środków piorących, mydła, szkła i papieru ....
III.Produkcja mydła ..........

6.Ułóż krzyżówkę do hasła ZASADY. Pytania mają być związane z chemią. Pod krzyżówką wyjaśnij hasło.

7.Oblicz, ile gramów tlenku potasu należy zmieszać z wodą, aby uzyskać 56 g wodorotlenku potasu. Obliczenia opieraj na poprawnie zapisanym równaniu zachodzącej reakcji.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.