|
|
Katalog EWA TRZESZAN, 2017-11-03 GDYNIA Zajęcia przedszkolne, Rady Każdy ma prawo do złości. Co robić gdy dziecko się złości? Porady dla młodych logopedów, terapeutów i rodziców.Opracowała Ewa Trzeszan neurologopeda, terapeuta pedagogiczny Słodkie niemowlaki dorastają zbyt szybko. Kiedy osiąga wiek 1,5 do 2 lat zaczynają sprawdzać granice tolerancji otoczenia słynne wymuszanie. Dzięki temu następuje rozwój osobowości i budzenie się własnego,, ja ”. Przedszkolak poprzez własne eksperymentowanie poznaje świat, który kryje tak wiele ciekawych rzeczy i nie wierzy nikomu. Uczy się samodzielnie oceniać sytuacje. Niezależne zachowania dzieci w pierwszych latach rozwoju wymagają wiele cierpliwości ze strony opiekunów. Co wtedy robić ? 1. Zachowaj spokój. 2. Przerwij agresję. 3. Odwróć uwagę. 4. Porozmawiaj o tym, co zdenerwowało dziecko. 5. Nie karz i nie bij, nie pocieszaj. 6. Nie zostawiaj dziecka samego, przyjmij go z jego złością(poczucie bezpieczeństwa). 7. Usuń dziecko z miejsca publicznego i zmień miejsce konfliktowej sytuacji. 8. Używaj konkretnych komunikatów. 9. Pokaż dziecku w jakiej formie może wyrazić złe emocje(ukierunkowany ruch : boksowanie poduchy, zaciskanie w dłoniach piłeczki, , narysowanie złości, pobieganie, skoki na trampolinie… 10. Mów o konsekwencjach agresywnych zachowań. 11. Bądźcie konsekwentni. 12. Czytajcie bajki o dziecięcych emocjach (literatura skandynawska, polska-Fundacja Zdrowia Emocjonalnego CPCD). 12.Jeśli sami nie radzicie sobie ze złością na zachowanie dziecka , spróbujcie użyć znanych sobie technik relaksacyjnych (wdech, wydech, muzyka…).Każdy ma prawo do złości. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |