![]() |
![]() |
Katalog Justyna Chylak, 2018-05-14 Łódź Edukacja czytelnicza, Konspekty Konspekt zajęć "Tworzymy Wielką Księgę Postaci z Bajek"Justyna Chylak Emilia Siedlarek-Kotlicka "Tworzymy Wielką Księgę Postaci z Bajek" (konspekt zajęć dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej) Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z różnymi formami książki, jej budową oraz zawodami związanymi z jej powstawaniem. Podczas zajęć dzieci oglądają książki, słuchają czytanych i odtwarzanych tekstów, wykonują wspólnie książkę. Zajęcia można wzbogacić o różną tematykę zależnie od potrzeb przedszkola (np. ulubione postacie z bajek, zwierzęta, zdrowe żywienie, pory roku). Cele ogólne: - zachęcanie do czytania książek i odwiedzania bibliotek, - zapoznanie z różnymi formami książki (drukowana, multimedialna, audiobook, e-book), - omówienie budowy książki (okładka, trzon, strona tytułowa) i zawodów związanych z książką (autor, ilustrator, redaktor, drukarz, wydawca, księgarz, bibliotekarz). Cele szczegółowe: Dzieci: - znają różne formy książki (drukowana, zabawka, e-book, audiobook, multimedialna) - omawiają wspólnie z nauczycielem treść wysłuchanego opowiadania, - wiedzą jak zbudowana jest książka, - znają zawody związane z książką, - współtworzą książkę. Formy pracy: praca zbiorowa, praca indywidualna. Metody: pedagogika zabawy (elementy), głośne czytanie, pogadanka, pokaz z objaśnieniem. Środki dydaktyczne: - książki drukowane dla dzieci i dorosłych, - opaska na oczy i bajkowe rekwizyty (np. groch, jabłko, okulary, słoń, żaba, różdżka, kula), - książka multimedialna np. „Legenda o Smoku Wawelskim” (https://play.google.com/store/apps/details?id=smok.dev&hl=pl), „Mały Książę. Rozszerzona rzeczywistość” (https://www.youtube.com/watch?v=ax3KeAX6_sg) - kolorowanki z postaciami z bajek, okładka książki oraz wstążka. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie w tematykę spotkania (kilka słów o bibliotece, do której przybyły dzieci). 2. Witamy tych, którzy… – powitalna zabawa integracyjna. Nauczyciele witają dzieci siedzące w kole dokańczając zdanie Witamy tych, którzy... mają na sobie coś czerwonego/sukienki/spodnie; zjedli śniadanie, lubią, gdy czyta im się bajki, itp. Przedszkolaki, które czują się powitane, wstają/podskakują/robią pajacyka/klaszczą. 3. Przeczytanie i omówienie opowiadania "Apolejka i jej osiołek" Marii Krüger. Pytania dotyczące utworu: - Kim była Apolejka? - Co stało się z królewiczem? - Co zrobiła Apolejka i osiołek, aby go odczarować? - Czy udało się w pełni odwrócić czary? - Co ostatecznie im pomogło? - Czego uczy nas ta bajka? (nie powinno się pić/jeść żywności z nieznanych źródeł, gdy się kogoś lubi/kocha nie ważny jest wygląd, miłość przezwycięża problemy) Pytania o książki i czytanie: - czy lubicie oglądać/czytać książki? - czy rodzice czytają Wam w domu książki? - czy warto czytać książki? po co czyta się książki? 4. Bajkowe rekwizyty. Wybrane dzieci próbują odgadnąć z zasłoniętymi oczami, jaki przedmiot otrzymały do rąk, następnie wszyscy wspólnie zgadują z jakiej bajki lub wiersza pochodzą poszczególne rekwizyty np. jabłko – "Apolejka i jej osiołek" lub "Królewna Śnieżka", groch – "Księżniczka na ziarnku grochu", słonik – "Słoń Trąbalski", kaczuszka – "Kaczka Dziwaczka", żaba – "Żabi Książę", różdżka – "Harry Potter" lub "Kopciuszek", bucik - "Kopciuszek"). 5. Dla każdego coś poczytnego. Prowadzący prezentują i pokrótce omawiają różne formy książek: e-book, audiobook, książka multimedialna, a także książka tradycyjna dla dorosłych i dla dzieci, książki zabawki. Odtwarzają fragment książki multimedialnej „Legenda o Smoku Wawelskim” oraz pokazują rozszerzoną rzeczywistość w książce „Mały Książę”. Dzieci oglądają najciekawsze książki dziecięce ze zbiorów biblioteki. 6. Tworzymy Wielką Księgę Postaci z Bajek. Dzieci kolorują/rysują na kartkach swoją ulubioną postać z bajki. Nauczyciele zbierają gotowe prace, dodają okładkę i łączą całość w Wielką Księgę Postaci z Bajek omawiając przy tym budowę książki (okładka, strona tytułowa, grzbiet, trzon) oraz jeśli starczy czasu wymieniają zawody związane z książką (autor, ilustrator, redaktor, drukarz, wydawca, księgarz, bibliotekarz). 7. Quiz podsumowujący. Zadaniem przedszkolaków jest podać prawidłowe tytuły pomieszanych bajek (np. Baba Jaga i siedmiu krasnoludków, Brzydkie źrebiątko, Słoń w butach, Śpiący Kapturek, Brzydka i Bestia, Syrenka na ziarnku grochu, Smoczy książę). 8. Ewaluacja. Przedszkolaki unoszą kciuk do góry lub do dołu w zależności od tego, czy zajęcia podobały im się czy nie. Jeśli ktoś nie jest zdecydowany – rozkłada dłonie na boki. 9. Pożegnanie. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |