AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Iwona Hazuka-Nosal, 2018-05-18
Racibórz

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

scenariusze zajęć w świetlicy

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WŁASNYCH
Grupa - świetlica
Prowadzący zajęcia : mgr Iwona Hazuka-Nosal
1. Temat zajęć : Bezpieczna droga do szkoły – omówienie zasad bezpieczeństwa dzieci
2. Cele zajęć :
a) Cel ogólny:
-poznawanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa przechodzenia przez jezdnie oraz chodzenia po chodniku
-poznawanie znaków drogowych związanych z uczestnictwem pieszych na drodze
b) Cele szczegółowe :
-dzieci poznają i utrwalą podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się na drodze do szkoły
-dzieci zaznajomią się ze znakami drogowymi występującymi na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniach
-nauczą się zachowywać szczególna ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię
3. Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-pokaz
4. Forma zajęć :
-praca w grupie
5. Czas zajęć
1 godzina
6. Środki dydaktyczne:
-plansze i rysunki przedstawiające znaki drogowe oraz zachowania dzieci na jezdni i na chodniku
7. Przebieg zajęć :
1) Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć
2) Podział dzieci na dwie grupy
3) Pokazanie dzieciom plansz przedstawiających prawidłowe i nieprawidłowe zachowania się pieszych
4) Wskazanie właściwych i niewłaściwych zachowań przez dzieci i wytłumaczenie złych zachowań
5) Pokazanie i omówienie znaków drogowych
6) Praktyczne sprawdzenie nabytych umiejętności poprzez grupowe wyjście na przejścia dla pieszych i sprawdzenie stopnia opanowania zasad bezpieczeństwa
7) Podsumowanie zajęć poprzez ponowne omawianie własnych zachowań na jezdni

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WŁASNYCH
Grupa-świetlica
Nauczyciel prowadzący zajęcia : mgr Iwona Hazuka-Nosal

1.Temat zajęć : Dary jesieni – zajęcia plastyczne ( konkurs wewnętrzny )
2. Cele zajęć :
1) Cel ogólny :
-zapoznanie dzieci z różnorodnymi technikami przedstawiającymi poruszany temat i przypomnienie dzieciom najbardziej kolorowej pory roku – jesieni
2) Cele szczegółowe:
-dzieci będą rozwijać zdolności manualnych dzieci
-dzieci będą uwrażliwione na piękno otaczającej przyrody
-dzieci poznają różnorodne techniki wykonania jesiennego rysunku
-wdrażanie do poszanowania wspólnych materiałów papierniczych
-dzieci będą usatysfakcjonowane z udziału w konkursie
3. Metody zajęć :
-metoda słowno-objaśniająca
4. Formy zajęć :
-praca indywidualna
5. Czas zajęć :
-1 godzina
6. Pomoce do zajęć :
kartka z bloku, farby, kredki, wycinanki, kolorowe gazety, nożyczki wycinanki, klej.
7. Przebieg zajęć :
1) Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć.
2) Przygotowanie odpowiedniego miejsca do pracy.
3) Wyjaśnienie technik wykonania pracy.
4) Samodzielne wykonanie pracy, zwracanie uwagi na elementy wykończeniowe
5) Zawieszanie gotowych prac na gazetce ściennej
6) Wyłonienie w drodze konkursu przez komisję wewnętrzną najładniejszych i najtrudniej wykonanych prac
7) Nagradzanie wszystkich prac dzieci biorących udział w konkursie.

SCENARIUSZ ZAJEĆ WŁASNYCH

Grupa-świetlica
Prowadzący zajęcia : mgr Iwona Hazuka-Nosal
1. Temat zajęć : Gry i zabawy eliminujące agresję.
2. Cele zajęć :
1) Celo ogólny :
-poznawanie sposobów odreagowania dzieci na sytuacje trudne
oraz poznanie swoich mocnych i słabych stron
2) Cel szczegółowe :
-dzieci będą się integrować z grupą
-dzieci nabędą umiejętność rozpoznawania zachowań agresywnych poprzez wspólną zabawę
-dzieci będą bardziej wyrozumiałe dla innych osób
-dzieci poznają umiejętność współdziałania w grupie
-dzieci będą potrafiły rozpoznać swoje mocne i słabe strony
-dzieci poznają możliwości zachowania właściwych postaw społecznych - eliminowane przemocy
-budzenie radości i satysfakcji z uczestnictwa w zabawie

3. Metody pracy:
-metoda pokazowa
-instruktaż
4.Formy zajęć :
-praca zespołowa
5.Czas zajęć :
-2 godziny

6. Środki dydaktyczne:
Książka „Gry i zabawy przeciw agresji” R. Portmann, wyd. Jedność, Kielce 1999

7. Przebieg zajęć :
1) Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć
2) Przeprowadzenie zabawy „listy gończe”. Imiona dzieci zapisuje się na pojedynczych kartkach. Każde dziecko losuje jedna kartkę. Następnie dzieci dobierają się parami lub trójkami i układają dla wylosowanych osób listy gończe, które powinny być jak najbardziej błyskotliwe i wymowne. Dzieci wymyślają jakiś przydomek lub biorą pod uwagę szczególne osiągnięcia, np.
-miki cyferka: jego specjalnością są „włamki”- tak może brzmieć list gończy dla Pawła który szczególnie dobrze potrafi rozwiązywać zadania z ułamkami
-tygryżyna- specjalista od biżuterii-dla Grażyny która lubi koty i nosi pierścionki i kolczyki.
Gotowe listy gończy przyczepiamy na tablicy. Grupa próbuje odgadnąć poszukiwaną osobę.
3) Przeprowadzenie zabawy „dziecko w studni”. Dzieci siedzą w kole, jedna osoba stoi pośrodku. Nagle upada na podłogę i skarży się „wpadłam do studni”, pozostałe dzieci pytają razem „a kto ma cię ratować?” dziecko w studni odpowiada np. ten kto potrafi najlepiej pocieszać, ten kto potrafi najgłośniej krzyczeć, ten kto najszybciej biega, ten kto najlepiej gra w szachy, itd. Dzieci w kole próbują zademonstrować zachowania w sposób najbardziej przekonywujący. Dziecko w studni samo lub z pomocą prowadzącego decyduje kto najlepiej spełnia wymagania. Wybrane dziecko pomaga temu ze studni wstać a sam wchodzi do środka. W trakcie tej zabawy dzieci odnoszą się także do swoich uczuć np. kto jest najweselszy, kto jest najbardziej rozzłoszczony, kto jest najsmutniejszy. W czasie tej zabawy każde dziecko przynajmniej raz jest w środku.
4) Przeprowadzenie zabawy „cztery kąty”. Kąty pomieszczenia zostają ponumerowane. Nauczyciel podaje kilka pytań jedno po drugim i ewentualnie kilka odpowiedzi, które są podporządkowane poszczególnym kątom sali. Dzieci decydują się na jedna możliwość która najbardziej do nich pasuje, idą do kąta oznaczonego numerem odpowiedzi i rozmawiają w tych narożnych grupach na temat swojego wyboru. Następnie podawane jest drugie pytania i grupy tworzą się na nowo. Np. Jakie są wasze zainteresowania?
-jeżdżą na rowerze-idą do kąta numer 1
-oglądają programy telewizyjne -kąt numer 2
-grają w gry komputerowe – kąt numer 3
-spotykają się z kolegami – kat numer 4
albo Jakie przedmioty lubicie w szkole najbardziej?; matematykę- do kąta numer 1 itd.
5) Przeprowadzenie zabawy dydaktycznej „jesteśmy wspólnotą” ( imienna krzyżówka). Dzieci układają swoje imiona na wzór krzyżówki . Imieniem wyjściowym jest zawsze imię tego dziecka, które chce się czymś wyróżnić, np. jest nowe, ma urodziny, zrobiło coś pożytecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WŁASNYCH
Grupa-świetlica
Prowadzący zajęcia : mgr Iwona Hazuka-Nosal

1.Temat zajęć : Przygotowywanie świątecznych dekoracji i ozdób choinkowych.
2. Cele zajęć :
1) Cel ogólny :
-podtrzymywanie tradycji świątecznych poprzez wspólne przygotowywanie dekoracji i ozdób świątecznych
Cele szczegółowe :
-dzieci zapoznają się z różnymi rodzajami dekoracji świątecznych
-dzieci odniosą satysfakcję z samodzielnego wykonania ozdoby świątecznej
-dzieci będą umiały wykonać samodzielnie świąteczne ozdoby i wykorzystać swoje pomysły także do wykonywania ozdób świątecznych w domu

3. Metody pracy :
-metoda pokazowa-instruktaż
4. Formy zajęć :
-praca w zespole
-praca indywidualna
5. Czas zajęć :
2 godziny
6. Pomoce dydaktyczne :
kolorowe bibułki, wycinanki, tekturka, klej nożyczki, ołówek, nici, igła


7. Przebieg zajęć :
1) Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć.
2) Rozdanie dzieciom potrzebnych materiałów do wykonania ozdoby
3) Przedstawienie kolejności wykonywania ozdób świątecznych : jeżyki, kule , pawie oczka, łańcuszki, mikołajki, aniołki.
4) Samodzielne wykonywanie ozdób, pomoc dzieciom w wykańczaniu
5) Wykonywanie pojedynczych elementów łańcuszka i wspólne ich łączenie w całość przez całą grupę
6) Zawieszanie ozdób w miejscach do tego przeznaczonych


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.