Katalog

Mariola Seweryniak, 2018-06-01
Mirosławiec

Matematyka, Scenariusze

scenariusz lekcji matematyki - procenty

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
1. Autor scenariusza:
Mariola Seweryniak
2. Etap Nauczania:
szkoła ponadgimnazjalna, zasadnicza szkoła zawodowa, IV etap edukacyjny
3. Temat lekcji:
Procenty
4. Temat z Podstawy Programowej:
1.Liczby rzeczywiste: 6) procenty, punkty procentowe; lokaty i kredyty,
5. Cel lekcji:
Przypomnienie i utrwalenie umiejętności obliczania zadań tekstowych z procentami.
6. Przygotowanie uczniów – wiedza i umiejętności:
Uczeń:
uczeń poznaje pojęcie procentu,
poznaje metody obliczania procentu z danej liczby,obliczania liczby na podstawie
danego jej procentu,
7. Osiągnięcia uczniów – wiedza i umiejętności:
Uczeń:
zna pojęcie procentu
oblicza procent danej liczby
znajduje liczbę, gdy dany jest jej procent
stosuje obliczenia procentowe do rozwiązania problemów w kontekście praktycznym, np. odliczania związane z VAT, oblicza odsetki dla lokaty rocznej,
8. Metody pracy:
Dyskusja, elementy wykładu, wyjaśnianie.
9. Środki realizacji, pomoce dydaktyczne, materiały:
Kołowy diagram procentowy.
10. Matematyczne treści lekcji, czynności ucznia:
Wyjaśnienie pojęcia procent.
Jeden procent (1%) to setna część całości (znak % po łacinie czyta się pro centum i oznacza na sto). 1%=0,01,    100% = 1
0,10=10%
0,25=25%
0,50=50%
0,75=75%
Obliczanie przykładowego zadania przez nauczyciela na tablicy w celu przypomnienia metody rozwiązania zadania (obliczanie liczby, gdy dany jest jej procent).

Zadanie 1 Oblicz 25% liczby 300.
300 to 100%
X to 25%
300/x=100%/25%
X*100%=25%*300 / :100%
X=75
Nauczyciel podaje treść zadania. Uczniowie po kolei (tak jak siedzą w ławkach) przychodzą do tablicy i rozwiązują zadania z podręcznika.
Zadanie 2 Oblicz:
20% liczby 8,
25% liczby 35,
32% liczby 60,
Nauczyciel oblicza nowy typ przykładowego zadania na tablicy w celu przypomnienia metody rozwiązania zadania (obliczanie procentu danej liczby).
.
Zadanie 3 Jaki procent liczby 40 stanowi liczba 8?
40 to 100%
8 to x
8/40=x/100%
40*x=8*100% /:40
x=20%
Nauczyciel podaje treść zadania. Uczniowie po kolei (tak jak siedzą w ławkach) przychodzą do tablicy i rozwiązują zadania z podręcznika.
Zadanie 4 Jaki procent:
liczby 60 stanowi liczba 9?
liczby 150 stanowi liczba 15?
liczby 325 stanowi liczba 25?
Nauczyciel podaje dwa zadania, uczniowie samodzielnie na kartka obliczają zadanie, mogą korzystać z notatek i podręcznika. Naw wykonanie zadań mają 10 min. Nauczyciel zbiera kartki w celu ocenienia pracy.
Zadanie 5 Pan kowalski zarabia 3500zł brutto, podatek od wynagrodzenia wynosi 18%. Ile zarobi po zapłaceniu podatku?
Zadanie 6 Sukienka kosztowała 200zł, przeceniono ją na 150 zł. O ile procent przeceniono sukienkę?

11. Przebieg lekcji:
(2 min.) Sprawdzenie obecności.
(5 min.) Sprawdzenie zadania domowego z poprzedniej lekcji – przynajmniej 2 uczniów.
(5 min.) Wprowadzenie do tematu lekcji, uczniowie samodzielnie próbują wyjaśnić pojęcie co to jest procent (wykorzystanie diagramu procentowego), do czego można wykorzystać umiejętność obliczania procentów.
(2 min.) Podanie tematu lekcji.
(5 min.) Podanie notatki: definicji procentu, rozwiązanie pierwszego przykładowego zadania.
(6 min.) Samodzielne rozwiązywanie zadań przez ucznia na tablicy i pozostałych uczniów w zeszycie.
(2 min.) Nauczyciel rozwiązuje przykładowe zadanie nowego typu.
(6 min.) Samodzielne rozwiązywanie zadań drugiego typu przez ucznia na tablicy i pozostałych uczniów w zeszycie.
(10 min.) Uczniowie samodzielnie na kartce rozwiązują dwa zadania. - powtórzenie wiadomości z lekcjii.
(2min.) Zadanie pracy domowej.

12. Praca domowa:
Zadania obowiązkowe:
Zadanie 1 Oblicz 43% liczby 600
Zadanie 2 Cena butów wynosiła 140zł, przeceniono je na 100zł. O ile procent przeceniono buty?
Zadanie dla chętnych:
Zadanie 3 Zajdź liczbę, której 20% jest równe 30.
13. Możliwe rozszerzenia tematu:
Zadania dodatkowe dla szczególnie zainteresowanych uczniów:
Zadanie 1 Zajdź liczbę, której 7% jest równe 28.
Zadanie 2 Spodnie kosztują 135 zł. Ile będą kosztowały spodnie po obniżce o 15%?
Zadanie 3 Z 500 kg rudy otrzymano 75 kg żelaza. Jakim procentem rudy jest żelazo?
Zadanie 4 Bilet normalny kosztuje 3 zł. Uczniowie mają 30% zniżki. Ile zapłaci za bilet jeden uczeń?
Zadanie 5 Pan Kowalski zarobił 2100 zł. Od tej kwoty musi zapłacić 18% podatku. Ile złotych mu zostanie?
Zadanie 6 Komputer kosztuje 1500 zł. Do tej ceny należy doliczyć 23% podatku VAT. Jaka jest cena komputera z podatkiem VAT?
Zadanie 7 Cenę książki wynoszącą 45 zł obniżono o 15%. Jaka jest cena książki po obniżce?
Zadanie 8 Cena kurtki wzrosła o 5%. Jaka jest cena tej kurtki po podwyżce, jeśli przed podwyżką kosztował 150 zł?
14. Uwagi metodyczne:
Gdyby uczeń nie chciał rozwiązać zadania na tablicy, nauczyciel pozwala na rozwiązanie przykładu w zeszycie. Nauczyciel stoi przy uczniu i nadzoruje lub pomaga w rozwiązaniu niniejszego przykładu, w tym czasie pozostali uczniowie również rozwiązują zadanie w zeszycie. Gdy uczeń, ten który miał rozwiązać zadanie na tablicy, poprawnie rozwiąże zadanie, zapisuje rozwiązanie na tablicy, gdyby wciąż nie chciał tego zrobić, poprawne rozwiązanie może zapisać inny chętny uczeń.

15. Uwagi:
www.math.edu.pl
http://matematyka.pisz.pl
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.