![]() |
![]() |
Katalog Małgorzata Szota, 2018-06-19 Szyce Fizyka, Konspekty przyspieszenie - konspekt lekcjiKONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ Temat lekcji: Przyspieszenie ciała w ruchu prostoliniowym jednostajnie przyspieszonym. Prowadzący: mgr Małgorzata Szota – nauczyciel Czas trwania lekcji: 45 minut Klasa: VII Typ lekcji: utrwalająca Cele lekcji Cele ogólne: posługiwanie się pojęciem wartości przyspieszenia do opisu ruchu jednostajnie przyspieszonego, umiejętność obliczania wartości przyspieszenia z wykresu v(t) oraz wzoru, sporządzanie wykresów v(t) i a(t) dla ruchu jednostajnie przyspieszonego. Cele szczegółowe - uczeń: wie co oznacza przyspieszenie, zna jednostkę przyspieszenia, podaje wzór na wartość przyspieszenia a = (v-v_0)/t , oblicza wartość przyspieszenia korzystając z wzoru na przyspieszenie, sporządza wykres v(t) i odczytuje zmianę wartości przyspieszenia w danym czasie, oblicza wartość przyspieszenia korzystając z wykresu v(t), sporządza wykres a(t). Metody pracy: pogadanka, rozwiązywanie zadań. Formy pracy: praca zbiorowa (z całą klasą), praca indywidualna, praca w grupach. Środki dydaktyczne: telefon z internetem, karty pracy dla uczniów, quiz kahoot. Przebieg lekcji Czynności nauczyciela i uczniów Uwagi, wykorzystanie środków dydaktycznych Czynności organizacyjne. Sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji. Powtórzenie wiadomości dotyczących przyspieszenia, omawianych na poprzedniej lekcji. Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. - Co to jest przyspieszenie? - Jaka jest jednostka i symbol przyspieszenia? - W jaki sposób obliczamy przyspieszenie? Uczniowie wraz z nauczycielem obliczają przyspieszenie samochodu ,który w czasie 10 s osiągnął prędkość 72 km/h. Wykonywanie obliczeń na tablicy. Uczniowie w grupach odszukują w internecie (np. na stronie http://www.motofakty.pl/samochody/dane- techniczne/) czas ,jaki nieruchomy pojazd potrzebuje na osiągnięcie szybkości 100 km/h. Uczniowie obliczają przyspieszenia dla trzech różnych marek samochodów. Prezentacja wyników obliczeń przez poszczególne grupy. Każda grupa prezentuje wynik obliczonego przyspieszenia dla wybranych przez siebie marek samochodów. Rozwiązywanie zadań z przygotowanej przez nauczyciela karty pracy. Uczniowie rysują wykresy v(t) i a(t) dla ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyspieszonym oraz obliczają przyspieszenie korzystając z wykresu szybkości od czasu. Podsumowanie lekcji. Uczniowie korzystając z telefonów rozwiązują quiz sprawdzający z wykorzystaniem platformy Kahoot. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |