|
|
Katalog Joanna Juszczuk, 2018-06-21 Chotyłów Język rosyjski, Scenariusze Scenariusz lekcji języka rosyjskiegoScenariusz lekcji języka rosyjskiego Klasa: VI Podstawa programowa: Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiających realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: -życie rodzinne i towarzyskie : czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego; Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu: - reaguje na polecenia; - rozumie znaczenie zwrotów dnia codziennego; - rozumie intencje rozmówców; - rozpoznaje rodzaje sytuacji komunikacyjnych; Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego: - prosi o informacje , -wyraża swoje emocje, -wyraża prośby i podziękowania. Temat : Zamawiamy obiad – zwroty stosowane w restauracji i w kawiarni. Powiązanie z wcześniejszą lekcją: Nawiązanie do znajomości podstawowych zwrotów stosowanych w restauracji. Przypomnienie form gramatycznych czasowników jeść, pić, zamówić, polecić, wziąć. Cele lekcji : - prowadzenie konwersacji w języku rosyjskim z zastosowaniem zwrotów dnia codziennego, - uczeń zna słownictwo związane z tematyką lekcji : restauracja, - uczeń zna zwroty grzecznościowe stosowane podczas konwersacji, - uczeń potrafi prowadzić rozmowę w restauracji, Cele sformułowane w języku ucznia : - będziesz potrafił poprosić o kartę dań, - będziesz wiedział, jak zamówić obiad w restauracji, - zapamiętasz nazwy potraw rosyjskiej kuchni, Nacobezu - potrafię poprosić o kartę dań, - umiem zamówić obiad, - potrafię stosować zwroty grzecznościowe. Kluczowe pytanie dla ucznia : Jaki wyrażenie musisz znać, żeby zamówić obiad ? Przebieg lekcji : 1.Powitanie i sprawdzenie listy obecności. 2. Sprawdzenie pracy domowej. 3. Wprowadzenie do tematu lekcji. - podanie tematu lekcji i jej celów, - podanie nacobezu - zadanie pytania kluczowego 4. Uczniowie swobodnie wymieniają słowa związane z tematyką : restauracja. Następnie w celu utrwalenia uczniowie zapisują wyrażenia na kartkach w postaci asocjogramu. 5. Uczniowie losują karteczki ze słowami i dopasowują podpisy do przedmiotów ustawionych na stoliku np. szklanka, widelec, łyżka itp. 6. Uczniowie utrwalają nazwy tradycyjnych potraw rosyjskich za pomocą tablicy interaktywnej ( prezentacja przygotowana przez uczniów ). 7. Uczniowie prezentują dialogi sytuacyjne : a) rozmowa koleżanek dotycząca wyjścia do restauracji, b) zamawianie potraw w restauracji, 8. Podsumowanie N-l podsumowuje lekcję metodą niedokończonych zdań. Dziś nauczyłem się... Przypomniałem sobie.... Zrozumiałam... 9. Zadanie i omówienie pracy domowej. 10. Zakończenie lekcji. Sposób sprawdzenia stopnia osiągnięcia celów przez uczniów: - odpowiedzi uczniów na pytania - konwersacja w języku rosyjskim - zastosowanie w wypowiedziach leksyki z zakresu tematu lekcji Materiały i pomoce dydaktyczne: - podręcznik , słowniki. - tablica interaktywna, - przedmioty codziennego użytku np. talerz, szklanka, widelec, łyżka - karty dań, Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |