![]() |
![]() |
Katalog Joanna Juszczuk, 2018-06-21 Chotyłów Język rosyjski, Scenariusze Scenariusz języka rosyjskiegoScenariusz lekcji języka rosyjskiego Klasa : IV Temat : Która godzina? – określanie czasu zegarowego. Podstawa programowa: Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: -życie rodzinne i towarzyskie (członkowie rodziny, koledzy, przyjaciele, czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego); Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu: - reaguje na polecenia; - rozumie znaczenie zwrotów dnia codziennego adresowanych do ucznia; Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego: - przedstawia siebie i członków swojej rodziny; - podaje swój wiek i miejsce zamieszkania; Cel ogólny : Cele operacyjne : 1. wiedza Uczeń : - prawidłowo wymawia liczebniki od 1do 12, - zna formy gramatyczne stosowane podczas określania czasu , zegarowego, - pamięta wyrażenia stosowane podczas przedstawiania siebie oraz kolegi/koleżanki, - pamięta formy grzecznościowe, stosowane podczas powitania oraz pożegnania. b) umiejętności Uczeń - potrafi wymienić liczebniki od 1 do 12, - potrafi zastosować właściwą formę gramatyczną podczas określania czasu zegarowego, - właściwie stosuje wyrażenia podczas przedstawiania się , - poprawnie opowiada o koleżance lub koledze, - stosuje zwroty grzecznościowe, powitanie i pożegnanie, c) postawa - rozumie potrzebę nauki języków obcych. Metoda pracy : aktywizująca. Technika pracy : praca z podręcznikiem, praca z ilustracją, film animowany, Formy pracy : praca w parach, w grupie. Środki dydaktyczne : podręcznik, ilustracje, płyta z nagraniem , zegar, maskotka strona internetowa TEREMOK TV – film animowany. Przebieg lekcji 1.Powitanie i sprawdzenie listy obecności. 2. Sprawdzenie pracy domowej. 3. Zapisanie tematu , podanie celu lekcji: umiejętność określania czasu zegarowego. 4.Wprowadzenie do tematu. Uczniowie wysłuchują nagrania ćw. 11.Str.15. w celu przypomnienia właściwej wymowy liczebników od 1 do 12. 5. Uczniowie powtarzają liczebniki pamiętając o właściwej wymowie. Praca na podstawie plansz. 6. Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami określania czasu zegarowego, ze szczególnym uwzględnieniem form : 1 час , 2,3,4 часа, 5…10 часов. Nauczyciel wyjaśnia nowe słowa np. час –godzina. 7. Uczniowie wysłuchują ćw. 13.str.15 i powtarzają, zwracając szczególną uwagę na wymowę liczebników. 8. Uczniowie utrwalają wiedzę związaną z określaniem czasu zegarowego. Nauczyciel wskazuje godzinę na zegarze, wybrani uczniowie udzielają odpowiedzi. 9. Zapisanie pracy domowej na tablicy i w zeszytach : utrwalenie ćw. 13str.15. 10. Uczniowie oglądają krótki film – źródło: strona internetowa TEREMOK TV. w celu utrwalenia określania czasu zegarowego. 11. Uczniowie ustawiają się w kółku . Podając do siebie maskotkę , wymyślają polecenie związane z tematyką lekcji zrealizowanych , np. a)przedstaw siebie, kolegę, b) wymień 10 słów po rosyjsku, c)powiedz dzień dobry, c) odpowiedz na pytanie twierdząco lub przecząco. 12. Ocena uczniów. 13. Podsumowanie. 14. Ewaluacja. 15.Zakończenie lekcji. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |