Katalog

Dorota Bazydło, 2018-06-26
pisz

Awans zawodowy, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Opracowała: Dorota Bazydło
1. Terapia logopedyczna w OREW
2. Dane: dziecko , 5 lat
3. Diagnoza logopedyczna: rotacyzm języczkowy
4. Etap terapii: przygotowanie do wywołania r
5. Czas trwania zajęć: 45 min.
6. Temat zajęć: Zwinne języczki gimnastyczki– ćwiczenia przygotowawcze.
7. Cele:
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia artykulatorów
- ćwiczenia słuchu fonemowego, fonetycznego
8. Metody: zabawowa, naśladowcza
9. Formy: indywidualna
10. Środki dydaktyczne: obrazki, balony, kolorowe krążki, słomka i bańki
mydlane, lusterko, piłka, papier, lalka, świeca, piłeczki, medal

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Rozmowa z dziewczynką na temat jej
ulubionych ćwiczeń gimnastycznych. Pokazanie obrazka ukazującego dzieci
wykonujące różne ćwiczenia gimnastyczne. Krótka, swobodna wypowiedź dziecka
na temat obejrzanej ilustracji.
Dzisiaj będziemy starali się wykonywać różne ćwiczenia, by być tak sprawnymi jak
sportowcy. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymasz punkt – będą to piłeczki.

ĆWICZENIA ODDECHOWE
By stadion, na którym odbywają się zawody, wyglądał ładnie, przygotujemy różne
ozdobne rzeczy.
- nadmuchamy balony, powoli i mocno
- dmuchać będziemy na zawieszone na nitce kolorowe krążki
- puszczać będziemy bańki mydlane
Gdy zawodnicy wygrywają, cieszymy się. Naśladować będziemy śmiechy różnych
ludzi.
- staruszki: he-he-he
- kobiety: ha-ha-ha
- mężczyzny: ho-ho-ho
- dziewczynki: hi-hi-hi
- chłopca: ha-ha-ha(hałaśliwy głos)

II CZĘŚĆ ZASADNICZA

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE ARTYKULATORY
Gdy oglądamy zawody sportowe, niekiedy zajadamy słodkości. Pokażemy, jak te
czynności wykonujemy.

- Cmokamy, jakbyśmy jedli ciągnącego się cukierka
- ssiemy landrynka
- pijemy sok przez słomkę
- parskamy, by zdmuchnąć papierek
- oblizujemy wargi
Chcemy być również sprawni jak sportowcy, dlatego wykonamy różne ćwiczenia.

Dziecko, trzymając w ręce lusterko, wykonuje następujące ćwiczenia:

1. Unosi język do góry i opuszcza go na brodę; otwierając szeroko buzię,
przesuwając językiem w płaszczyźnie poziomej od jednego do drugiego
kącika ust – z jak największym wysunięciem na boki.
2. Wysuwa z buzi raz szeroki, raz wąski język.
3. „Robią skłony” – kilkakrotnie wysuwa język na brodę.

Nasze języki trochę poćwiczyły, więc są wygimnastykowane i potrafią robić różne
sztuczki.

- robimy z języka „namiot”
- dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu
- próbujemy dotknąć językiem ostatnich zębów dolnych i górnych
- oblizujemy zęby przy szeroko otwartych ustach
- mlaszczemy czubkiem i środkiem języka
- wymawiamy sylaby la la la ..., lo lo lo..., le le le...(poruszamy jedynie językiem
– nie brodą, usta szeroko otwarte)
- wolno, cicho powtarzamy ttttt, dddd, tdtdtd,,tdntdntdn, te-de-te-de..., te-du, tedo,
te-da, te-de... (naśladujemy oklaski)

DOSKONALENIE SŁUCHU FONEMOWEGO I FONETYCZNEGO

Sportowcy ćwiczą, by mieć sprawne ręce, nogi, ale również doskonalą swój słuch.
My również postaramy się sprawdzić, czy dobrze słyszymy.

- rozpoznawanie dźwięków z otoczenia (oklaski, odbijanie piłki, warkot
samochodu, darcie papieru, płacz lalki...)
- naśladowanie głosów

Sportowcy biegając, porozrzucali obrazki. Ja powiem wyraz, a Ty podasz mi
odpowiedni obrazek
Ilustracje przedstawiają: raka, las, kurę, kulę, kratkę, klatkę.

Odczytam ci wyrazy, a ty, gdy usłyszysz wyraz z r, podniesiesz do góry medal.
Mak, rak, lok, rok, ryk, byk, róg, but.

Wypowiem dźwięki poprawne i niepoprawne, gdy usłyszysz poprawny dźwięk,
podnieś medal do góry.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

Sportowcy po zawodach zostali nagrodzeni. Otrzymali piękny tort ze świeczkami oraz
pamiątkowe medale. My również mamy tort i świeczki. Spróbujemy zdmuchnąć
świeczki, ale bardzo powoli.
Za prawidłowo wykonane zadanie dostałaś punkty. Policzmy je. W nagrodę za ciężką
pracę dostajesz medal oraz pysznego lizaka.

IV PRACA DOMOWA

ĆWICZENIA ODDECHOWE
- staruszki: he-he-he
- kobiety: ha-ha-ha
- mężczyzny: ho-ho-ho
- dziewczynki: hi-hi-hi
- chłopca: ha-ha-ha(hałaśliwy głos)

V OMÓWIENIE ZAJĘĆ Z RODZICAMI
- Przekazanie informacji o pracy domowej.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.