Katalog

Halina Prudło, 2018-07-25
Częstochowa

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Daj siebie innym... Warto pomagać- konspekt lekcji wychowawczej w gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji
języka polskiego/godziny z wychowawcą
w gimnazjum

1. Temat:” Daj siebie innym… Warto pomagać”

2. Cele:
Uczeń potrafi:
• wymienić czynniki zniewalające człowieka,
• odczytać teksty kultury- wiersz, piosenka, plakat -na poziomie dosłownym i przenośnym,
• interpretować teksty kultury,
• wyszukać informacje zawarte w różnych tekstach kultury- wywiad, wiersz,
• wziąć udział w dyskusji,
• wyrażać własne opinie,
• wyciągać wnioski.

3. Środki dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna,
• tekst fr. wywiadu J. Weissa z M. Kotańskim,
• wiesz, plakat,
• karty pracy,
• piosenka „Daj siebie innym” , wykonawcy: Piotr Nagiel, Jacek Jasion
• wystąpienie Marka Kotańskiego.
4. Metody pracy:
• rozmowa kierowana,
• praca z tekstem,
• praca z materiałem ilustracyjnym,
• drama,
• rundka bez przymusu,
• burza mózgów,
• indywidualna praca,
5. Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne
2. Przypomnienie problemów poruszanych na ostatnich lekcjach (zniewolenie, uzależnienia)
3. Uzupełnienie schematu/ plakatu: (hasło zniewolenie- uczniowie dopisują skojarzenia oraz „rzeczy”, które doprowadzają do zniewolenia)
4. Dyskusja nt. przyczyn i skutków sięgania po narkotyki- uzupełnienie tabeli z karty pracy(przyczyny: nuda, ciekawość, „szpan”, moda, samotność, przygnębienie, problemy itp., skutki- uzależnienie, choroba, utrata kontroli nad sobą, oderwanie od rzeczywistości, śmierć)
5. Odczytanie efektów prac- rundka bez przymusu
6. Interpretacja dowolnego plakatu przeciwko narkomanii.
7. Wyciągnięcie wniosków: narkotyk (prawie zawsze) równa się cierpienie, choroba, śmierć.
8. Rozmowa kierowana: czy wyjście z nałogu jest łatwe, jak pomóc ludziom uzależnionym?
9. Specjalistyczne ośrodki pomocy narkomanom
10. Postać Marka Kotańskiego i Janusza Weissa- prezentacja zdjęć
11. Wywiad z Markiem Kotańskim- scenka dramowa przygotowana przez 2 uczniów lub odczytanie fr. wywiadu, wybranych przez nauczyciela.
12. Wnioski, odpowiedzi na pytania:
• Jakie działania podejmował M. Kotańki?
• Jakie były motywy jego działań?
• Jakie metody stosował Kotan w terapii narkomanów?
13. Zapisanie pierwszej części tematu lekcji, pisemne odpowiedzi na powyższe pytania
14. Poetycka odpowiedź narkomanki- Narkomanka l.18
„Przyjacielu mój
Daj mi trochę siebie,
bym mogła i ja dać innym”
15. Interpretacja wiersza:
-O co prosi podmiot liryczny, jak wygląda życie dziewczyny, do kogo kieruje prośbę, co oznaczają słowa: dawać siebie innym, kogo dotyczą, czy tylko ludzi uzależnionych?
16. Wypowiedzi Marka Kotańskiego nt. ruchu czystych serc i „dawania siebie”
17. Czy my możemy „dać siebie innym”, w jaki sposób możemy pomagać, czy warto?- praca domowa,
18. Dopisanie drugiej części tematu.
19. Wysłuchanie fr. piosenki: „Daj siebie innym”, Piotr Nagiel, Jacek Jasion

W lekcji wykorzystano:
Wiersz Narkomanka l.18, Przyjacielu mój…
fr. piosenki: „Daj siebie innym”, Piotr Nagiel, Jacek Jasion
fr. wywiadu z M. Kotańkim i wypowiedzi M. Kotańskiego
Plakaty ”Przeciw narkomanii”
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.