Katalog

Dorota Katarzyna Artysiewicz
Sztuka, Scenariusze

Interpretacja tematyki "Lato" w muzyce i pracach plastycznych inspirowana wierszem K. Tetmajera pt. "Lato" - scenariusz lekcji sztuki w klasie VI

- n +

CELE LEKCJI
Uczeń:
- potrafi odczuć i określić nastrój wiesza i wyrazić plastycznie jego treść;
- potrafi przyporządkować środki ekspresji - tworzywo nastroju;
- zna pojecie muzyka ilustracyjna;
- ilustruje dźwiękiem treść wiersza;
- stosuje zdobytą wiedzę o muzyce i plastyce;
- podejmuje niekonwencjonalne działania twórcze
- potrafi pracować zespołowo podczas muzycznych ćwiczeń twórczych;
- stara się obiektywnie oceniać efekty własnej pracy i osiągnięcia kolegów;

METODY:
Słowna
Percepcyjna
Problemowo - twórcza

FORMY:
  • działania plastyczne
  • tworzenie muzyki
  • słuchanie muzyki

    ŚRODKI:
  • wiersz Kazimierza Tetmajera pt. "Lato"
  • instrumenty perkusyjne i melodyczne
  • kartki rysunkowe i kredki
  • reprodukcja obrazu Józefa Pankiewicza pt. "Lato"
  • allegro z koncertu pt. "Lato" Antonio Vivaldiego
  • "Lato w parku" utwór z repertuaru duetu Marek i Wacek


    PRZEBIEG LEKCJI:

    1. Muzyczne powitanie ( śpiewanka Dzień dobry w słoneczny dzień - powtórzona przez uczniów na zasadzie echa).

    2. Prezentacja utworu "Lato w parku" , przed którą pada polecenie zastanowienia się jaką porę roku może ilustrować taka muzyka.

    Po wysłuchaniu utworu dzieci opisują obrazy, jakie zobaczyły oczyma wyobraźni . Nazywają barwy i charakteryzują nastrój.
    Podanie tytułu utworu.

    Przeprowadzenie pogadanki i wyjaśnienie wspólnie z uczniami znaczenia pojęcia muzyka ilustracyjna. Muzyka ilustracyjna to muzyka, która za pomocą środków muzycznych przedstawia zjawiska pozamuzyczne. Występuje przede wszystkim w muzyce programowej, towarzyszy utworom scenicznym, obrazom filmowym, czy słuchowiskom radiowym. Jej charakter jest ściśle związany z charakterem i nastrojem przedstawianego zjawiska.

    3. Odczytanie wiersz "Lato" Kazimierza Tetmajera.

    Wolno i sennie chodzą
    po jasnym tle błękitu
    złocisto białe chmurki
    z połyskiem aksamitu.

    Niekiedy się zasrebrzy
    pod słońca blask z ukosa -
    jaskółka śmigła, czarna,
    sunąca przez niebiosa.
    Po łące cichej , jasnej,
    w srebrne objętej ramy
    przez opalowy strumień
    złote się kładą plamy.
    Szmaragdem słońce błyska
    na ciemnej drzew zieleni
    lub przez konary rzuca
    ognisty pęk promieni.
    Po niebie i po lesie,
    po łąk zielonych łanie
    przejrzyste zwiewne idzie
    błękitne zadumanie.


    Określenie nastroju wiersza, wybór kolorów, jakimi najlepiej można oddać nastrój utworu.
    Nauczyciel objaśnia, iż dzieła plastyczne powstają dzięki różnorodności barw, a dzieła muzyczne dzięki różnorodności brzmieniowej dźwięków. Różne zjawiska przyrody można przedstawić zarówno w sposób plastyczny jak i muzyczny.

    4. Powtórna prezentacja treści wiersza i polecenie namalowania nastroju
    i treści wiersza. W celu lepszej percepcji wiersza rozdanie uczniom treści wiersza - na każdą ławkę.

    5. Praca indywidualna uczniów:
    - wybór gamy barwnej;
    - zwrócenie uwagi na indywidualny charakter odbierania wiersza przez każdego człowieka i indywidualny sposób przedstawienia plastycznego w zależności od wyobrażeń twórczych.

    6. Podział klasy na sześć grup w celu stworzenia obrazów muzycznych
    ilustrujących treść wiersza "Lato" Kazimierza Tetmajera:
    - uczniowie tworzą obrazy wykorzystując instrumentarium Orffa, flety proste, gestodźwięki oraz instrumenty naturalne ( dźwięk pluskającej i przelewanej wody, szelest papieru, itp.)
    - każda grupa wykonuje trwający minutę obraz, który nauczyciel nagrywa na taśmę magnetofonową:

    7. Odtworzenie obrazów i wybór najciekawszego:
    - omówienie środków muzycznych tworzących nastrój spokoju, beztroskiego
    odpoczynku, itp.

    8. Ocena pracy poszczególnych grup.

    9. Ekspozycja prac plastycznych. ( W klasie rozbrzmiewa muzyka koncertu skrzypcowego pt. "Lato" Antonio Vivaldiego).

    10. Dzieci wybierają prace, które ciekawie ilustrują treści zawarte w wierszu:
    - nauczyciel ocenia wyróżnione przez dzieci prace, a także omawia i ocenia treści zawarte w pozostałych rysunkach.

    11. Prezentacja i omówienie środków wyrazu plastycznego zastosowanych
    przez Józefa Pankiewicza w obrazie pt. "Lato".

    12. Podsumowanie wiadomości o ilustracyjnej funkcji muzyki oraz o różnicach i podobieństwach środków wyrażenia nastroju w muzyce, plastyce i w poezji.


    LITERATURA:
  • K. Lewandowska, Rozwój zdolności muzycznych dzieci w wieku szkolnym, WSiP, Warszawa 1978.
  • Ewa Lipska, Maria Przychodzińska, Drogi do muzyki. Metodyka i materiały repertuarowe,WSiP S.A. Warszawa1999.
  • B Smoleńska - Zielińska, Przeżycie estetyczne muzyki, WSiP,
    Warszawa, 1991.
  • M. Przychodzińska - Kaciczak, Polskie koncepcje wychowania muzycznego, WSiP,Warszwa 1979.
  • Wiera Badalska Bliskie i najbliższe, WSiP Warszawa 1992.
  • Jadwiga Andrychowska - Biegacz, Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów 2002 .
  • Stanisław Krzysztof Stopczyk, Plastyka - podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, WSiP S.A. Warszawa 1999.

    Opracowanie: Dorota Katarzyna Artysiewicz

  • Wyświetleń: 4852


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.