Katalog

Lidia Mydlak, 2018-11-29
Dopiewiec

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz lekcji do lektury "O psie, który jeździł koleją"

- n +

Scenariusz zajęć z lektury „O psie, który jeździł koleją”

Temat tygodnia: LAMPO – PODRÓŻNIK
Cele główne:
- kształtowanie pozytywnych postaw wobec świata zwierząt – czworonożnych przyjaciół człowieka
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat uczuć i wrażeń,
- kształcenie umiejętności dokonywania opisu

Przewidywane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
- zna i rozumie rolę psa w życiu człowieka,
- zna treść lektury „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego,
- umie ułożyć z rozsypanki zdaniowej logiczną całość,
- potrafi zaznaczyć na mapie Włoch trasę podróży Lampo i miejsce jego pobytu,
- zna zasadę pisowni imion i nazw geograficznych,
- umie określić cechy psa,
- umie uzasadnić swoją wypowiedź,
- potrafi zredagować opis,
- umie współpracować z grupą,
- zna i respektuje zasady obowiązujące podczas pracy w grupie,
- jest życzliwy dla koleżanek i kolegów,
- potrafi wyszukać w książce odpowiednie fragmenty opisujące Lampo.

Metody:
- oparte na słowie ( rozmowa, pokaz, obserwacja),
- oparte na działaniu i przeżyciach (zabawy, ćwiczenia),
- praca z tekstem

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita,
- w grupach zróżnicowana,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
- lektura R. Pisarskiego O psie, który jeździł koleją,
- podręczniki i zeszyty,
- karty pracy dla poszczególnych grup i dla uczniów,
- mapa Europy,
- mapki Włoch dla każdego ucznia,
- krzyżówka dla każdego ucznia

Przebieg lekcji:

1. Podział klasy na 2 grupy. Rozwiązanie indywidualne krzyżówki – hasło Pisarski
2. Wyszukanie w Internecie: Kim był Pisarski?
3. Odczytanie informacji o Romanie Pisarskim i jego utworach
4. Zapisanie na tablicy krótkiej informacji, przepisanie do zeszytów
5. Oglądanie strony tytułowej książki. Odczytanie informacji potrzebnych do napisania metryczki książki – zapis w zeszytach
6. Rozmowa na temat wrażeń z przeczytanej książki pt. „O psie, który jeździł koleją”
Co wam się najbardziej podobało?
Które wydarzenie najbardziej was wzruszyło?
Wymieńcie postacie pierwszo- i drugoplanowe
7. Ustalenie miejsca i czasu akcji
8. Pokazanie Włoch na mapie Europy, wskazanie stolicy państwa
9. Odczytanie przez ucznia fragmentu tekstu i powiedzenie skąd on pochodzi
10. Podkreślenie przymiotników w podanym fragmencie tekstu, odczytanie części mowy
11. Zabawa „Wycieczka po Włoszech”
12. Praca w grupach – odpowiedzi na pytania związane z lekturą
13. Odczytanie odpowiedzi przez liderów grup
14. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej wg właściwej kolejności zdarzeń w lekturze
15. Kolorowanie pól z wyrazami określającymi cechy psa Lampo
16. Ustne układanie zdań opisujących głównego bohatera wg planu
17. Zadanie pracy domowej – Opis psa Lampo
18. Dyskusja nt podstawowych wartości utworu:
W jaki sposób traktowali Lampo mieszkańcy Marittimy?
Do kogo pies przywiązał się najbardziej?
W jaki sposób wykazał miłość i przywiązanie do swych opiekunów?
19. Zakończenie zajęć.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.