|
|
Katalog Agnieszka Mystkowska, 2019-03-05 Wysokie Mazowieckie Język rosyjski, Scenariusze Scenariusz lekcji języka rosyjskiegoScenariusz lekcji języka rosyjskiego . Klasa II rozszerzenia ( poziom rozszerzony) Temat : Dlaczego dzisiejsza młodzież mało czyta? – dyskusja. Krótka i pełna forma przymiotnika.Почему сегодняшняя молодежь мало читает ?- беседа. Cele lekcji : - kształtowanie kompetencji komunikacyjnej w zakresie posługiwania się słownictwem związanym z kręgiem tematycznym - kultura – podstawowe dziedziny kultury , twórcy i ich dzieła , uczestnictwo w kulturze ,media, - utrwalanie i wzbogacanie słownictwa i zwrotów związanych z literaturą , książką, rozwijanie umiejętności wypowiadania własnych opinii i ich obrony , - doskonalenie sprawności mówienia w języku rosyjskim poprzez stosowanie etykiety mowy i środków wyrażających intencje językowe . Cele operacyjne : - posługiwanie się poznaną leksyką , - formułowanie wypowiedzi na określony temat , wyrażanie własnych opinii , - transfer zdobytych na lekcji wiadomości na sytuacje typowego użycia – rozmowy sterowane , - odpowiadanie na pytania , wdrażanie do rozwiązywania zadań typu maturalnego . Metody : - pogadanka - mapa skojarzeń - wypowiedzi monologowe i dialogi Formy pracy : - plenum - praca w parach jednolita Środki dydaktyczne : - teksty- kopie - ćwiczenia gramatyczne - wzory zestawów egzaminacyjnych Podstawa programowa języka obcego – IV etap edukacyjny ( IV.1 na podbudowie wymagań poziomu III.0 dla III etapu edukacyjnego ) Treści nauczania : 1. Uczeń posługuje się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: 9) kultura (np. dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, media); 2.Uczeń rozumie ze słuchu proste, typowe wypowiedzi : -- określa główną myśl tekstu; - określa główną myśl poszczególnych części tekstu; - znajduje w tekście określone informacje; - określa intencje nadawcy/autora tekstu; - określa kontekst wypowiedzi (np. czas, miejsce, sytuację, uczestników); 3. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne : - określa główną myśl tekstu; - określa główną myśl poszczególnych części tekstu; - znajduje w tekście określone informacje; - określa intencje nadawcy/autora tekstu; - określa kontekst wypowiedzi (np. nadawcę, odbiorcę, formę tekstu); 4. Uczeń tworzy krótkie, proste, zrozumiałe, wypowiedzi ustne: - opisuje ludzi, przedmioty, miejsca, zjawiska i czynności; - opowiada o wydarzeniach i komentuje je; - przedstawia fakty z przeszłości i teraźniejszości; - wyraża i uzasadnia swoje opinie, poglądy i uczucia; - stosuje formalny lub nieformalny styl wypowiedzi w zależności od sytuacji. 5. Uczeń tworzy wypowiedzi pisemne : - opisuje ludzi, przedmioty, miejsca, zjawiska i czynności; - opisuje wydarzenia i komentuje je; - relacjonuje wydarzenia z przeszłości; - wyraża i uzasadnia swoje opinie, poglądy i uczucia; - stosuje zasady konstruowania tekstów o różnym charakterze; Standardy wymagań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego : I. WIEDZA Zdający wykazuje się znajomością: 1)złożonych struktur leksykalno- gramatycznych umożliwiających: a)rozpoznawanie i właściwy odbiór tekstów kultury danego obszaru językowego, b)formułowanie wypowiedzi poprawnych pod względem fonetycznym, ortograficznym, morfosyntaktycznym i leksykalnym, 2)zasad konstruowania różnych form wypowiedzi ustnych i pisemnych, II.UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE Zdający wykazuje się umiejętnością posługiwania się językiem obcym w zakresie: 1)odbioru tekstu, czyli rozumienia tekstów czytanych, bogatych pod względem treści, o wysokim stopniu zróżnicowania tematyki oraz struktur leksykalno-gramatycznych, z uwzględnieniem: a)określania głównej myśli tekstu, c)stwierdzania, czy tekst zawiera określone informacje, e)określania intencji i opinii autora lub nadawcy tekstu, 2) tworzenie w formie wieloaspektowej wypowiedzi ustnej lub pisemnej, uwzględniającej: a) opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności, b) relacjonowanie wydarzeń, c)przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii, projektów, działań, d)argumentowanie, e)stosowanie środków leksykalno- gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji, f)pisemne wypowiadanie się w określonej formie, z zachowaniem podanego limitu słów, 3)reagowania językowego w formie ustnej lub pisemnej, czyli: b)uczestniczenia w dyskusji ,udzielania informacji, wyjaśnień, argumentowania, wyrażania i obrony własnych opinii i poglądów oraz negocjowania, c)interpretowania i komentowania przedstawionych faktów oraz opinii innych osób, d)dokonywania podsumowania dyskusji, rozmów i wypowiedzi, e)stosowania środków językowych służących do wyrażania różnorodnych intencji oraz stanów emocjonalnych, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, III.UMIEJĘTNOŚĆ KORZYSTANIA Z WIEDZY DOTYCZĄCEJ REALIÓW CYWILIZACYJNO- KULTUROWYCH DO ODBIORU TEKSTÓW KULTURY Zdający wykazuje się umiejętnością odbioru tekstów kultury danego obszaru językowego w zakresie: 1)rozpoznawania odniesień do kontekstu cywilizacyjno- kulturowego, 3)interpretowania dzieł lub ich fragmentów w konwencjach gatunkowych i w konwencjach prądów artystycznych epoki Przebieg lekcji : I . Faza wstępna 1. Powitanie. 2. Sprawdzenie listy obecności . 3. Sprawdzenie pracy domowej – wypowiedź : Рецензия на книгу. 4. Zapisanie tematu lekcji . 5. Podanie celów lekcji II. Faza główna : 1. Nawiązanie do tematu lekcji , przypomnienie słownictwa. 2. Wprowadzenie słownictwa służącego do przekonania rozmówcy , wyrażania i obrony własnych sądów- praca z tekstem . (Materiały uzupełniające Ty za ili protiw , WSiP) 3. Sformułowanie wniosków. 4. Zapoznanie uczniów z tworzeniem i stosowaniem krótkiej formy przymiotnika . 5. Ćwiczenia na utrwalenie materiału gramatycznego. III. Faza końcowa 1. Podsumowanie lekcji 2. Zadanie pracy domowej : praca pisemna na temat : Napisz artykuł do prasy rosyjskiej , w którym poruszysz problem , dlaczego dzisiejsza młodzież mało czyta i aby zachęcić do czytania przedstawisz recenzję książki , która Twoim zdaniem zasługuje na uwagę. ( 200-250słów). Sporządziła : Agnieszka Mystkowska Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |