![]() |
![]() |
Katalog Agnieszka Mystkowska, 2019-03-05 Wysokie Mazowieckie Język rosyjski, Scenariusze Scenariusz lekcji języka rosyjskiegoKlasa III Temat : Przyroda nie zawsze przyjacielem - klęski żywiołowe, kataklizmy. Природа не всегда друг- стихийные бедствия . Cele lekcji : - kształtowanie kompetencji komunikacyjnej w zakresie posługiwania się słownictwem związanym z kręgiem tematycznym - „ świat przyrody” – klęski żywiołowe, katastrofy, - wprowadzenie słownictwa związanego z groźnymi w skutkach zjawiskami pogodowymi, - kształtowanie umiejętności opisywania klęsk żywiołowych , określania ich przyczyn i skutków. Cele operacyjne : - posługiwanie się poznaną leksyką , - formułowanie wypowiedzi na określony temat , wyrażanie własnych opinii , - transfer zdobytych na lekcji wiadomości na sytuacje typowego użycia – rozmowy sterowane , - odpowiadanie na pytania , wdrażanie do rozwiązywania zadań typu maturalnego . Metody : - pogadanka - mapa skojarzeń - wypowiedzi monologowe Formy pracy : - plenum - praca indywidualna. Środki dydaktyczne : - podręcznik , zeszyt ćwiczeń, słownik polekcyjny ze str.92-93, - płyta CD, odtwarzacz CD. Podstawa programowa języka obcego – IV etap edukacyjny ( IV.1 na podbudowie wymagań poziomu III.0 dla III etapu edukacyjnego ) Treści nauczania : 1. Uczeń posługuje się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następującego tematu : świat przyrody – klęski żywiołowe, katastrofy 2.Uczeń rozumie ze słuchu proste, typowe wypowiedzi : -- określa główną myśl tekstu; - określa główną myśl poszczególnych części tekstu; - znajduje w tekście określone informacje; - określa intencje nadawcy/autora tekstu; - określa kontekst wypowiedzi (np. czas, miejsce, sytuację, uczestników); 3. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne : - określa główną myśl tekstu; - określa główną myśl poszczególnych części tekstu; - znajduje w tekście określone informacje; - określa intencje nadawcy/autora tekstu; - określa kontekst wypowiedzi (np. nadawcę, odbiorcę, formę tekstu); 4. Uczeń tworzy krótkie, proste, zrozumiałe, wypowiedzi ustne: - opisuje ludzi, przedmioty, miejsca, zjawiska i czynności; - opowiada o wydarzeniach i komentuje je; - przedstawia fakty z przeszłości i teraźniejszości; - wyraża i uzasadnia swoje opinie, poglądy i uczucia; - stosuje formalny lub nieformalny styl wypowiedzi w zależności od sytuacji. 5. Uczeń tworzy wypowiedzi pisemne : - opisuje ludzi, przedmioty, miejsca, zjawiska i czynności; - opisuje wydarzenia i komentuje je; - relacjonuje wydarzenia z przeszłości; - wyraża i uzasadnia swoje opinie, poglądy i uczucia; - stosuje zasady konstruowania tekstów o różnym charakterze; Przebieg lekcji : I . Faza wstępna 1. Powitanie. 2. Sprawdzenie listy obecności . 3. Sprawdzenie pracy domowej – wypowiedź : Мой питомец . 4. Zapisanie tematu lekcji . 5. Podanie celów lekcji . II. Faza główna : 1. Nawiązanie do tematu lekcji ,rozgrzewka językowa. 2. Wprowadzenie słownictwa służącego do opisywania groźnych w skutkach zjawisk pogodowych- praca z tekstem czytanym. ( ćw. 1/48 pod .Wot i my 3 ). Cele: kształtowanie umiejętności rozumienia tekstu czytanego i uzupełnienia go brakującymi słowami oraz wyszukiwania w nim informacji szczegółowych, wzbogacanie słownictwa – tworzenie słownika tematycznego związanego z groźnymi w skutkach zjawiskami pogodowymi. 3. Praca z tekstem słuchanym : ćw. 3/49 pod. Wot i my 3 Cele: kształtowanie umiejętności rozumienia tekstu słuchanego i odnajdywania w nim informacji szczegółowych , wzbogacanie słownictwa związanego z opisywaniem klęsk żywiołowych za szczególnym uwzględnieniem powodzi. III. Faza końcowa 1. Podsumowanie lekcji . umiejętności Cele: utrwalenie słownictwa , kształtowanie zastosowania nowej leksyki w krótkich wypowiedziach ustnych. 2. Zadanie pracy domowej : ćw. 7/71- zeszyt ćwiczeń, polegające na opisie fotografii i udzieleniu odpowiedzi na dwa pytania z nią związane. Cele: utrwalenie leksyki , rozwijanie umiejętności realizowania zadań typu maturalnego ( opis ilustracji i odpowiedzi na pytania jej dotyczące). Sporządziła : Agnieszka Mystkowska Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |