Katalog

Teresa Białas, 2019-03-05
Nowy Sącz

Matematyka, Scenariusze

Przekształcanie wykresu funkcji kwadratowej.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Etap edukacyjny: klasa II , zakres rozszerzony.
Czas i miejsce: 1h lekcyjna /45min/, pracownia komputerowa.
Temat: Przekształcanie wykresów funkcji kwadratowej przy pomocy programu Excel.
CELE LEKCJI.
Cele ogólne:
1. Przekształcanie wykresów funkcji kwadratowej.
2. Wykorzystanie technologii informacyjnej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
1. Potrafi naszkicować wykres funkcji kwadratowej oraz zna jej własności.
2. Potrafi przesuwać wykresy funkcji o dany wektor, przekształcać w symetrii osiowej względem osi X i osi Y oraz |f(x)| i f(|x|).
3. Formułować wnioski.
Metody:
1. Rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
Formy pracy:
1. Ćwiczenia praktyczne z użyciem komputera.
2. Praca w grupach.
3. Praca z całą klasą.
Pomoce dydaktyczne:
1. Program komputerowy Excel.
2. Zadania przygotowane przez nauczyciela.
Umiejętności kluczowe:
1. Współdziałanie w zespole.
2. Komunikowania się.
3. Podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji.
4. Rozwiązywanie problemów.
5. Posługiwanie się technologią informacyjną.
Bibliografia:
1. "Matematyka w otaczającym nas świecie" -zakres podstawowy i rozszerzony, A.Cewe, Wydawnictwo Podkowa, Nr dopuszczenia 596/2/2013
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Przypomnienie wiadomości dotyczących przekształcanie wykresów funkcji oraz szkicowania wykresu funkcji kwadratowej.
4. Podanie tematu i celów lekcji.
5. Wspólna analiza i dyskusja na temat zadań.
6. Praca w grupach – rozwiązywanie problemów.
Zadania:
Przy pomocy programu Excel naszkicować wykresy następujących funkcji /dwa zadania na grupę/:
(1) f(x)=x2
(2) f(x)=x2 -5
(3) f(x)=x 2+10
(4) f(x)=(x-2)2
(5) f(x)=(x+3) 2
(6) f(x)=(-x+3) 2
(7) f(x)= - x2
(8) f(x)=|x2 -4|
(9) f(x)=(|x|-4)2
(10) f(x)= (x-4)2+1
7. Wspólna i w grupach dwuosobowych analiza i dyskusja dotycząca przekształcania wykresów funkcji kwadratowej. Nauczyciel cały czas pomaga przy szkicowaniu wykresów funkcji, bierze też udział w dyskusji na forum klasy.
8. Sformułowanie wniosków.
Nauczyciel podsumowując pracę jeszcze raz przypomina uczniom jak przesuwać wykresy funkcji o dany wektor, przekształcać w symetrii osiowej względem osi X i osi Y oraz |f(x)| i f(|x|) na przykładzie funkcji kwadratowej. Dzięki naszkicowaniu wykresów funkcji uczniowie sprawdzają w praktyce zasady przekształcania wykresów funkcji.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.