AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Grażyna Miedziarek, 2019-03-06
Leszno

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć świetlicowych - Świąteczne kodowanie

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: „ŚWIĄTECZNE KODOWANIE”

Uczestnicy zajęć: uczniowie klas I-III
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Cele ogólne:
- dostrzeganie wartości płynących z kultywowania tradycji związanych
z Bożym Narodzeniem
- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej
- doskonalenie umiejętności kodowania- programowania
- kształcenie myślenia algorytmicznego
- rozwijanie orientacji kierunkowej na płaszczyźnie i w przestrzeni
- ćwiczenie koncentracji uwagi
- rozbudzanie ciekawości poznawczej
- integracja grupy metodami pedagogiki zabawy
Cele operacyjne
Uczeń:
wyjaśnia znaczenie wybranych zwyczajów i tradycji polskich związanych
z Bożym Narodzeniem
dostrzega piękno zwyczajów świątecznych
układa tytuły kolęd z rozsypanki wyrazowej
potrafi zaśpiewać wybraną kolędę
określa i prezentuje wzajemne położenie przedmiotów, wyznacza kierunki na płaszczyźnie i w przestrzeni
posługuje się pojęciami: pion, poziom
potrafi znaleźć właściwy punkt na macie
klasyfikuje elementy
porównuje liczebności zbiorów
zadaniowo podchodzi do stawianych problemów
rozpoznaje wzorce, tworzy algorytmy
rozwiązuje zadania, łamigłówki, quiz
odkodowuje układ i wykonuje kolejno ćwiczenia ruchowe
organizuje pracę, wykorzystuje urządzenia techniczne- programuje pracę Bee-Bota
współpracuje w zespole

METODY:
Słowne: pogadanka, instrukcja, śpiew
Aktywizujące: kodowanie, dyktando graficzne, burza mózgów, sudoku Oglądowe: pokaz
FORMA:
Praca zespołowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Maty edukacyjne i kolorowe kartoniki do kodowania, opaski mocy w kolorach czerwonym i niebieskim, ludzik, kartoniki z oznaczeniami kierunkowymi, kubki
z przykrywkami i kolorowe piłeczki plastikowe, robot Bee-bot, quiz, rozsypanki wyrazowe, kartoniki ze schematami- bombki, ilustracja- Wigilia, wiersz Lucyny Krzemienieckiej- „Wieczór wigilijny”, pisaki, szary papier, magnetofon, płyta
z kolędami, kartony z uśmiechniętą i smutną buźką,

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa „Kodowane piłeczki”- rozpoznawanie wzorców i tworzenie
w grupach podanego algorytmu- układu piłeczek.
Każde dziecko otrzymuje plastikowy kubek z przykrywką, z umieszczoną
wewnątrz jedną piłeczką. Piłki dobieramy dla dzieci w czterech kolorach.
Dzieci spacerują po sali, na hasło „kodujemy piłeczki”, zatrzymują się
i dobierają się w czwórki układając wieżę z kubków, zgodnie
ze schematem kolorystycznym zaprezentowanym przez nauczyciela.
2. Przedstawienie celów zajęć i planowanych osiągnięć uczniów.
3. Rozgrzewka, przygotowanie do programowania- każde dziecko otrzymuje
opaski mocy( zakłada na prawy nadgarstek opaskę w kolorze niebieskim,
na lewy- w czerwonym), strzałki kierunkowe.
4. Kodowanie na dywanie- programowanie trasy, układanie kodu (strzałek
kierunkowych) wyznaczającego trasę od staru do mety. Kod musi spełniać
warunki: możliwie najkrótsza trasa prowadząca przez wszystkie cyfry
ułożone się w kolejności rosnącej (kartoniki z cyframi od 1 do 4).

Realizacja zadań przypisanych kolejnym cyfrom znajdującym się na macie:
Zadanie 1- Choinka-dyktando graficzne- układanie kolorowych
kartoników ( kartki format A-4) na macie do kodowania, zgodnie z podanymi
warunkami (oznaczenie np. A6, B8, zapisane jest na odwrocie kartki).
Po wykonaniu zadania zostaje utworzona choinka z kolorowych kartoników.

Zadanie 2- Bombki- kodowana gimnastyka- zabawa ruchowa-
odkodowanie układu i wykonanie kolejno ćwiczeń ruchowych.
Nauczyciel prezentuje różne graficzne układy trzech bombek( każda w innym
kolorze). Wcześniej każdemu kolorowi został przypisany dany ruch, np.
żółta- podskok
czerwona- 3x klasnąć
zielona- przysiad
Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z prezentowanym układem bombek,
np. żólta, zielona, czerwona

Zadanie 3- Wigilia
- burza mózgów (zapisywanie skojarzeń na szarym papierze)
- quiz „CO WIEMY O WIGILII ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA?”-
(losowanie pytań, udzielanie odpowiedzi)
- pogadanka- „Tradycje wigilijne w moim domu”
- wiersz Lucyny Krzemienieckiej- „Wieczór wigilijny”

Zadanie 4- Kolędy- układanie tytułów kolęd z rozsypanek wyrazowych (praca w parach), wspólne śpiewanie wybranej kolędy.

5. Samokontrola wykonania zadania- kodowanie pracy robota Bee-Bota- dzieci
kodują robota zgodnie z wyznaczoną wcześniej trasą i go uruchamiają.
6. Sudoku- układanie kubeczków z piłeczkami

7. Samoocena udziału w zajęciach:
- kończenie zdań:
Podczas dzisiejszych zajęć zaciekawiło mnie...
Chętnie powtórzyłbym...
Podobało mnie się...
Tradycją związaną z Bożym Narodzeniem, o której się dziś dowiedziałem...

- umieszczanie piłek w wybranym miejscu:
Dziecko ocenia swój udział w zajęciach. Jeśli jest z siebie zadowolone wrzuca piłkę do kartonu z uśmiechem, jeśli chciałoby coś zmienić, być aktywniejszym, wrzuca do drugiego kartonu.
8. Zakończenie zajęć- podziękowanie za zabawę, złożenie świątecznych życzeń.

Wykorzystano wiedzę i przykłady z warsztatów metodycznych zorganizowanych przez Centrum Szkoleniowe Klanza- „Programowanie na dywanie- elementy programowania w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym”.

Opracowanie: Grażyna Miedziarek
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.