|
|
Katalog Małgorzata Jurkiewicz, 2019-05-10 Sztum Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć "Dźwięk"TEMAT: Dźwięk. CEL OGÓLNY : Kształtowanie i rozwijanie wiedzy muzycznej na temat dźwięku.. CELE OPERACYJNE: -uczeń wykonuje doświadczenia z wykorzystaniem różnych pomocy, zapisuje obserwacje, -wymienia pokarmy i napoje ,które najlepiej nadają się na przekąski , -wyjaśnia jaką rolę pełni małżowina uszna , - odczyta tekst i wykona ćwiczenia, - udzieli odpowiedzi na pytania nauczyciela, -potrafi wykonywać prace według ustalonej kolejności , METODY: podająca, praktyczne działanie, aktywizujące, FORMY : indywidualna, grupowa, praktycznego działania. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD, kart pracy, budzik, kartka, butelki z wodą, tekst opowiadania, ćwiczenia, małe karteczki, PRZEBIEG ZAJĘĆ Część wstępna: • Głosowanie – „Czy dźwięk jest ważny?” – uczniowie wpisują swoje propozycje (uzasadniają) na małych karteczkach i umieszczają je w kartoniku. Na koniec dnia ich propozycje zostaną odczytane. • Słuchanie fragmentu książki Teodora Goździkiewicza „Fryckowe lato”. Po wysłuchaniu fragmentu książki N. zadaje U. pytania: „Jakie dźwięki słyszał Frycek latem?, Kto wydawał te dźwięki?, Jak myślicie, jakie instrumenty mogą wydawać dźwięki podobne do szumu wiatru, popiskiwania piskląt, trzepotu skrzydeł owadów?”. Część właściwa: • Co nam pomaga co nam przeszkadza w trakcie doświadczeń z dźwiękiem – ustalenie zasad pracy. • Zagadki słuchowe – „Co to za dźwięk?” • Przeprowadzenie doświadczenia z dźwiękami. –U. wykonują doświadczenie „Budzik i patyk” Słuchają czystego dźwięku budzika i dźwięku tłumionego przez drewniany patyk. Porów¬nują głośność obu dźwięków dzwonka. Po przeprowadzeniu doświadczenia U. wypełniają kartę pracy. Przeprowadzenie doświadczenia „W jaki sposób dźwięk dochodzi do naszego ucha?”. • U. czytają informacje dotyczące powstawania dźwięku. Następnie zgodnie z instrukcją prze¬prowadzają doświadczenie wyjaśniające, w jaki sposób ucho wychwytuje dźwięki z bliska i z da¬leka. Czytają wyjaśnienia i podkreślają właściwe odpowiedzi. • Wyjaśnianie roli małżowiny usznej. U. czytają krótki tekst wyjaśniający rolę małżowiny usznej w odbieraniu fal dźwiękowych. Wykonują urządzenie, które wzmacnia odbieranie fal akustycznych. U. przykładają trąbkę do ucha i sprawdzają, czy lepiej przez nią słyszą dźwięki. Odczytują wyjaśnienie i uzupełniają zdania właściwymi wyrazami. • Czytanie fragmentu inscenizacji Doroty Gellner „Grający pociąg” z podziałem na role. Część właściwa: • Czytanie fragmentu inscenizacji Doroty Gellner „Grający pociąg” z podziałem na role. U. czytają z podziałem na role inscenizację Doroty Gellner „Grający pociąg”. Odpowiadają na pytania N.: „Jaki pociąg pędzi po szynach?, Co wypuszcza z komina?, Na jakich instrumentach grają podróżni?, Jakie instrumenty są przewożone pociągiem?, Dokąd jadą instrumenty?”. U. podkreślają w inscenizacji nazwy instrumentów. Wskazują je na zdjęciach. • Pisanie wyrazów należących do rodziny wyrazu dźwięk. U. zapisują w zeszycie wyraz dźwięk. Wybierają z nalepek wyrazy należące do rodziny tego wyrazu. Umieszczają nalepki wokół wyrazu dźwięk. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |