Katalog

Elżbieta Siwińska, 2019-06-18
Węgrów

Zajęcia zintegrowane, Różne

Czy praca domowa w nauczaniu zintegrowanym jest potrzebna oraz jak pomagać w jej odrabianiu?

- n +


Czy praca domowa w nauczaniu zintegrowanym jest potrzebna oraz jak pomagać w jej odrabianiu?

Często rodzice zastanawiają się czy powinni pomagać dzieciom w odrabianiu prac domowych i czy w ogóle nauczyciele powinni je zadawać.

Niektórzy sądzą, że dzieci uczęszczają do szkoły, aby to w niej zdobywać wiedzę, a czas pozaszkolny przeznaczony powinien być na odpoczynek, dodatkowe zajęcia i nie powinno przeznaczać się go na odrabianie prac domowych zadawanych przez nauczycieli.

Jednak nie jest to prawdą, bowiem dzięki samodzielnej nauce, dziecko przygotowuje się do samokształcenia i wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktyce, jak również radzenia sobie w sytuacjach nowych i trudnych. Uczeń utrwala i powtarza wiedzę zdobytą podczas zajęć, uczy się korzystania z różnych źródeł informacji oraz pracuje samodzielnie we własnym tempie. Wiadomo jednak, że siedmiolatki, które zupełnie same radzą sobie z odrabianiem pracy domowej należą do wyjątków. Dzieci lubią mieć poczucie, że ktoś dorosły interesuje się tym co ono robi. Nasza obecność dodaje dziecku pewności siebie oraz daje mu poczucie, że to co robi jest ważne. Musimy pamiętać, że podczas pracy z dzieckiem należy być w pełni skoncentrowanym na jego zajęciach i nie powinniśmy skupiać się na innych bodźcach tj. telefon, telewizja itp. Dodatkowo trzeba zapewnić dziecku spokój i ciszę, aby nic nie rozpraszało jego uwagi.

Oczywiste jest, że nie powinno odrabiać zadanej się pracy domowej zaraz po skończonych zajęciach. Należy zawsze pamiętać, aby dać dziecku czas na odpoczynek i regenerację. W szkole dziecko dużo siedzi bez ruchu, znosi hałas na przerwach, musi być skupione podczas lekcji. Dlatego też po powrocie z niej najlepiej zabrać dziecko na świeże powietrze, gdzie rozładuje napięcie i dotleni szare komórki, by móc z chęcią zabrać się do lekcji. Będzie też to czas, aby wysłuchać dziecka, porozmawiać o jego problemach czy szkolnych nowinkach.

Należy także wprowadzić stałą porę na odrabianie lekcji, zabawę, na spotykania z rówieśnikami i konsekwentnie tego przestrzegać.

Ważne jest codzienne przeglądanie zeszytów, ćwiczeń i sprawdzanie czy nie ma w nich informacji o zadanej pracy domowej. Dziecko w początkowych klasach często nie pamięta o zleconych przez nauczyciela zadaniach.

Gdy mimo podjętych prób widzimy, że nadal występują trudności w skupieniu czy nauce powinniśmy zasięgnąć pomocy w poradni psychologiczno- pedagogicznej. Odpowiedni specjalista doradzi nam jak postępować w danej sytuacji, określi przyczynę oraz pomoże wskazać ścieżkę, dzięki której, przy odpowiednim wsparciu i współpracy wyeliminujemy istniejący problem.

Opracowała: Elżbieta Siwińska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.