|
|
Katalog Edyta Borowiec, 2019-06-18 Biłgoraj Geografia, Scenariusze krajobraz wysokogórski TatrScenariusz lekcji geografii w klasie 5 mgr Edyta Borowiec Temat: „Poznajemy krajobraz wysokogórski Tatr” Hasło programowe: Krajobrazy Polski Zakres treści: Charakterystyka krajobrazu wysokogórskiego na przykładzie Tatr. Cel ogólny: - poznanie krajobrazu wysokogórskiego Tatr, jego głównych cech i składników oraz obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie. Cele szczegółowe: Wiadomości A – Uczeń zna: • cechy krajobrazu wysokogórskiego, • kolejne piętra roślinności w Tatrach, • zajęcia i zwyczaje mieszkańców Podhala, • zabytki i atrakcje turystyczne Zakopanego. B – Uczeń wyjaśnia: • różnice między krajobrazem Tatr Wysokich a krajobrazem Tatr Zachodnich, • na czym polega negatywny wpływ turystyki na środowisko Tatr. Umiejętności C – Uczeń potrafi: • wskazać położenie Tatr na mapie Polski, • wskazać na mapie Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie, • wskazać najwyższe szczyty Tatr na mapie regionu, • scharakteryzować pogodę w górach, • scharakteryzować piętra roślinności Tatr na podstawie ilustracji. Postawy Uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie. Cele w języku ucznia: - dowiesz się, czym różni się krajobraz Tatr Wysokich od krajobrazu Tatr Zachodnich, - poznasz piętra roślinności występujące w Tatrach, - dowiesz się, jak silny i niebezpieczny może być halny, - zdobędziesz informacje o Podhalu. Pytanie kluczowe: „ Po co ludzie jeżdżą w Tatry?” Metody: - praca z tekstem, praca z materiałem ilustracyjnym, praca z mapą ścienną i atlasem geograficznym. Formy pracy: - indywidualna, - grupowa. Środki dydaktyczne: Podręcznik (s. 74–81), zeszyt ćwiczeń, karty pracy, pytania i polecenia dla grup (załącznik), ścienna mapa Polski, atlas geograficzny, komputer (slajdy przedstawiające krajobraz Tatr, piętrowość roślinności Tatr oraz animację „Halny”). Przebieg lekcji 1. Czynności organizacyjne: Czynności nauczyciela - sprawdzam obecność, - podaję temat i cele lekcji, - podaję pytanie kluczowe, - dzielę klasę na 4 grupy, każdej rozdaję pytania i polecenia oraz atlasy, - rozdaję uczniom indywidualne karty pracy do zeszytu Czynności ucznia - zapisuje temat w zeszycie Kształcone umiejętności Uczeń: - zapisuje poprawnie temat lekcji, - uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela i stosuje się do poleceń 2. Faza realizacyjna: Czynności nauczyciela - czuwam nad właściwą realizacją zadania, - prowadzę prezentację w taki sposób, aby uczniowie przedstawili klasie jak najwięcej informacji, oraz aby każdy uczeń uczestniczył w prezentacji, - wyświetlam na tablicy interaktywnej slajdy do prezentacji uczniów Czynności ucznia - opracowują w grupach przydzielone im zagadnienia, korzystając z informacji w podręczniku oraz z atlasu: • Grupa 1. Podział Tatr. Różnice między Tatrami Wysokimi a Tatrami Zachodnimi. • Grupa 2. Pogoda w Tatrach. Wpływ pogody na piętrowy układ roślinności. • Grupa 3. Piętra roślinności w Tatrach. Rośliny i zwierzęta Tatr. Tatrzański Park Narodowy. • Grupa 4. Mieszkańcy Podhala. Turystyka w Tatrach. - prezentują wyniki swojej pracy zgodnie z poleceniami - indywidualnie wykonują zadania z karty pracy, wklejają je do zeszytu Kształcone umiejętności Uczeń: - korzysta z dostępnych źródeł informacji, - zgodnie współpracuje w grupie, - prezentuje efekty swojej pracy, - wykorzystując zdobyte informacje sporządza notatkę 3. Faza podsumowująca Czynności nauczyciela - sprawdzam poprawność wykonanych przez uczniów notatek, - ponownie zadaję pytanie kluczowe, - dokonuję podsumowania i oceny pracy uczniów, - podaję zadanie domowe - „Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zadania do tematu „Krajobraz wysokogórski Tatr” Czynności ucznia - prezentują treść sporządzonej notatki, - w razie błędów korygują zapis, - odpowiadają na pytanie uzasadniając swoją wypowiedź, - zaznaczają w ćwiczeniach pracę domową. Kształcone umiejętności - sprawdza poprawność wykonania notatki, - odpowiada pełnym zdaniem na pytanie, używa argumentów w wypowiedzi, - rozumie konieczność utrwalania wiedzy 4. Ewaluacja: Czynności nauczyciela - rozdaję uczniom karty ewaluacyjne i proszę o ich wypełnienie, - zbieram karty i informuję uczniów, że na następnej lekcji zostaną im one zwrócone po to, abyśmy mogli popracować nad rzeczami wymagającymi poprawy Czynności ucznia - dokonują podsumowania lekcji na kartach Kształcone umiejętności Uczeń: - określa, czy zdobył nowe wiadomości i umiejętności, ocenia atrakcyjność ćwiczeń Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |