Katalog

Alicja Szafron, 2019-06-18
Gilowice

Pedagogika, Scenariusze

wszystko o ziemi - scenariusz zajęcia

- n +

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 - letnich
Temat kompleksowy: Dzień Ziemi
Temat zajęć: Wszystko o ziemi

Cel ogólny: Kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować aby chronić środowisko naturalne.
Cele operacyjne - dziecko:
• rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków
• zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
• wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
• bierze udział w tworzeniu filtra wody
• bierze udział w zabawie ruchowej
Środki dydaktyczne: wiersz, plakat przedstawiający zanieczyszczenie ziemi, materiał do przygotowania filtra wody (żwir, piasek, węgiel drzewny, chusteczki, butelka, zanieczyszczona woda, kamienie), różnego rodzaju śmieci (butelka, papierki, sznurki, itp.)

Metody:
• czynna (bierze udział w zabawie ruchowej)
• słowna (odpowiada na pytania dotyczące wiersza)
• oglądowa (obserwuje wykonanie filtra wody)

Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna



Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie rodziców
2. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru - boisko). Dzieci siedzą w kręgu a nauczyciel inscenizuje wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

Rozmowa na temat wiersza:
• W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
• Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
• Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
• Czy znasz miejsca przeznaczone na odpady?
Nauczyciel opowiada dzieciom o naszej planecie
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym czego życzyłby Ziemi i rozesłały te życzenia w myślach dookoła. Po chwili prosi dzieci do skupienia uwagi.
3. „Nasza Ziemia” – rozmowa na temat plakatu przedstawiającego zanieczyszczenie Ziemi. Dzieci opowiadają w jaki sposób ludzie niszczą ziemię i jak możemy jej pomóc

4. „Zabieramy śmieci” – zabawa ruchowa. Dzieci na sygnał tamburyna biegają po sali, na przerwę wykonują polecenia nauczyciela.

5. „Filtr wody” – zabawa badawcza. Nauczyciel pokazuje dzieciom przyniesione materiały: piasek, węgiel, kamienie, butelkę i pyta czy wiedzą, co można z tego zrobić. Następnie pokazuje dzieciom w jaki sposób można oczyścić wodę

6. „Ziemia nasz dom” – praca plastyczna. Malowanie farbami konturu ziemi

7. Podsumowanie zajęć. Ślubowanie – składanie przysięgi przyjaciela przyrody. Rozdanie dzieciom medali „Przyjaciela przyrody”

ŚLUBOWANIE
Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
Wiem - jak o przyrodę dbać trzeba.
- nie będę łamał gałęzi ,
- rozpalać ognisk w lesie
- nie będę rzucać śmieci ,
- zwierzętom krzywdy nie zrobię
- nie zabrudzę wody
bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.