|
|
Katalog Katarzyna Mańkowska, 2019-06-18 Zgorzelec Język polski, Scenariusze Felix, Net i NikaSCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO Temat lekcji: Możliwości młodego umysłu – przedstawiamy bohaterów książki pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Cele lekcji: • wyszukiwanie konkretnych fragmentów powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, • doskonalenie umiejętności rozpoznawania obrazowania realistycznego, • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, • kształcenie umiejętności analizy świata przedstawionego utworu, • wypracowywane umiejętności wyrażania opinii, • przedstawianie umiejętności prowadzenia dyskusji, • poszerzanie umiejętności wypowiadania się na tematy związane z otaczającą rzeczywistością, • budzenie refleksji nad poprawnością języka, • rozbudzanie motywacji czytania i rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, a przez nie przybliżanie rozumienia człowieka i świata, • ocenianie postawy bohaterów, • umiejętność zbierania odpowiedniego słownictwa do danego tematu, • formułowanie wniosków na podstawie prezentacji prac grupy, • dbałość o właściwą komunikację w grupie. Cele uczenia się w języku ucznia: • kształcę umiejętność sporządzania notatek w różnych formach, • rozwijam umiejętność prezentowania bohaterów tekstu, • wymieniam się informacjami z innymi uczniami. Metody i techniki pracy: • praca z tekstem, • metoda ćwiczeń praktycznych, • praca w grupach, • metoda poszukująca, • pogadanka. Środki i materiały dydaktyczne: • lektura, • ekran i projektor (tablica multimedialna), • kartki papieru, • materiały plastyczne. Formy pracy: • praca z zespołem klasowym, • praca w grupach. PRZEBIEG LEKCJI: I. 1. Sprawdzenie obecności 2. Zapisanie tematu 3. Przedstawienie celów lekcji i zapisanie ich na tablicy. II. 1. Rozmowa wstępna o tym, jakie możliwości stoją przed współczesnymi uczniami, jaki wpływ na ich życie mają nowe technologie, jak mogą je zmienić. W czym pomagają i jakie problemy może przynieść używanie wynalazków na co dzień. 2. Nauczyciel prosi uczniów o wspólne wypełnienie tabelki - przykłady sytuacji, jakie przytrafiają się w życiu każdego ucznia i porównują je z sytuacjami, które przeżywali bohaterowie książki. Codzienne problemy uczniów Problemy bohaterów książki 3. Dyskusja na temat – jak należy reagować na trudne sytuacje, które pojawiają się w życiu każdego człowieka (przykłady). Jakie uczucia towarzyszą nam podczas ich przeżywania i jak sobie z nimi poradzić? (nie bać się ryzyka, wierzyć w swoje możliwości, być pomysłowym i otwartym, korzystać z pomocy przyjaciół). Nawiązanie do problemów, jakie przeżywali w szkole Felix, Net i Nika (np. niesłuszne oskarżenia). Jakie korzyści wynikają z niełatwych sytuacji życiowych? (zdobywanie doświadczenia, wiara w swoje możliwości, nabywanie odporności, nauka samodzielności i odpowiedzialności za swoje czyny). 4. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy zespoły. Rozdaje im płachty szarego papieru. Prosi, aby na podstawie wcześniej zdobytych informacji przygotowali prezentację wylosowanego bohatera książki. Prowadzący informuje, jakie informacje powinny znaleźć się na kartce (rysunek postaci, wiek, szkołę, do której uczęszczają, informacje o rodzinie, zainteresowania, mocne i słabe strony). Inwencja twórcza zależy od uczniów. 5. Propozycja pracy domowej – zaznacz w tekście informacje o wynalazkach dorosłych i dzieci. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |