Katalog

Monika Kowalska, 2020-05-21
Konarzyce

Technologia, Referaty

Uzależnienie od gier komputerowych i internetu

- n +

Uzależnienie od gier komputerowych i internetu


W XXI wieku korzystanie z komputerów i urządzeń mobilnych stało się naszą codziennością. Praca, nauka, rozrywka, kontakt z bliskimi, bankowość, sprawy urzędowe i wiele innych dziedzin życia jest po prostu łatwiejsze dzięki komputerom i internetowi. Korzystanie z nich w sposób racjonalny może mieć pozytywny wpływ na koordynację ruchów, refleks oraz umiejętność koncentrowania uwagi. Jednak bardzo często dochodzi do nadużywania, co w efekcie jest prostą drogą do uzależnienia.
Jeśli czas spędzony przy komputerze coraz bardziej się wydłuża ( u osób uzależnionych do 40 godzin tygodniowo), to możemy już mówić o problemie uzależnienia. Innym widocznym objawem jest korzystanie z komputera w celu nagradzania siebie za jakiś wysiłek, „odreagowywanie” stresów przy komputerze czy ucieczka od problemów, które niesie codzienność w świat monitorów.
Jednym z rodzajów aktywności z użyciem komputera są gry sieciowe. Ich użytkownicy to przede wszystkim młodzież, ale nie tylko. Coraz większa atrakcyjność wirtualnych światów i umiejętność angażowania użytkowników jest tym co sprawia, że coraz więcej osób traci kontrolę nad tą początkowo niewinną rozrywką. Dzieje się tak, dlatego że gry komputerowe mają bardzo silny wpływ na psychikę, angażują jednocześnie tysiące graczy z całego świata.
Decyzją WHO 1 stycznia 2022 roku uzależnienie od gier wideo zostanie wpisane na listę chorób i zaburzeń psychicznych jako „Gaming disorder”. Zostało ono zdefiniowane jako typ stałych lub powtarzających się zachowań związanych z grami wideo online i offline.

W Polsce gra prawie 16 milionów osób.
To drugie miejsce w Europie i 23. na świecie.
15% graczy jest uzależnionych.

Kto jest podatny na uzależnienie od komputera, urządzeń mobilnych internetu i gier?

W zasadzie każdy z nas może ulec uzależnieniu czynnościowemu. Jednak najbardziej narażone są dzieci i młodzi ludzie, ponieważ dla nich korzystanie z komputerów i internetu jest czymś oczywistym, łatwym, czyś co robią od zawsze. Z drugiej strony to oni są najbardziej narażeni na presję związaną z osiągnięciami. Do tego trzeba dołożyć osłabienie więzi rodzinnych i bark jednoznacznego systemu wartości. Życie online staje się atrakcyjniejsze niż realne. Jednak uzależnieniu ulegają tez dorośli. Są to najczęściej osoby zapracowane, zagubione, mające trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich albo rozczarowane z tych, w których się znajdują. Internet pozwala na anonimowość i jednoczesne tworzenie swojej ulepszonej wersji.

Pamiętajmy! Są dowody na to, że FACEBOOK uzależnia!


Na czym polega uzależnienie od gier?

Jest to przede wszystkim zaburzona kontrola nad graniem. Zwiększa się częstotliwość i intensywność grania, wydłuża czas oraz zmienia kontekst. Osoby uzależnione przedkładają gry nad inne aktywności i nie rezygnują z nich nawet wtedy, gdy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami (utrata pracy czy pieniędzy, problemy w szkole czy problemy ze zdrowiem).

Trzy fazy uzależnienia:

- faza racjonalnego wykorzystania komputera ( racjonalny czas, komputer-narzędzie pracy, jedna z wielu aktywności, różnorodność, jeden z wielu sposobów komunikacji),
- faza uzależniania się (główny sposób komunikacji, lek na nieśmiałość i na lęk przed oceną, wydłużenie czasu, dominacja czynności, rezygnacja z innych czynności, kłamstwa, ukrywanie, konflikty z bliskimi, łamanie zabezpieczeń „kontroli rodzicielskiej”,obsesyjne myślenie),
- faza destrukcji (separacja, utrata pracy, brak promocji do następnej klasy, wyczerpanie psychiczne (poczucie winy, wyrzuty sumienia, bezradność, depresja, myśli lub próby samobójcze, problemy zdrowotne, nieregularne przyjmowanie posiłków, wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych, ograniczenie snu na rzecz grania, spowodowana narastającą nadpobudliwością bezsenność).


Kiedy to już uzależnienie?


Objawy:
reagowanie rozdrażnieniem czy nawet agresją w sytuacjach, kiedy korzystanie z komputera jest utrudnione bądź niemożliwe (głód grania/internetu)
spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych dotychczasowych zainteresowań;
zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy zawodowych (szkolnych) w związku z komputerem;
pojawianie się konfliktów rodzinnych w związku z komputerem;
kłamanie odnośnie ilości czasu spędzonego przy komputerze;
podejmowanie prób kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze;
przeznaczanie coraz większej ilości pieniędzy na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, dodatków do gier, akcesoriów czy książek i czasopism o tematyce komputerowej;






Według kryteriów diagnostycznych, jeśli w ciągu 12 miesięcy pojawią się co najmniej trzy spośród wymienionych objawów, można podejrzewać uzależnienie.


* Zwiększona tolerancja ( potrzeba korzystania przez coraz dłuższy czas), przy jednoczesnym spadku satysfakcji osiąganej podczas korzystania przez tę samą ilość czasu.

* Objawy odstawienia ( zespół abstynencyjny - po zaprzestaniu lub ograniczeniu korzystania z internetu: pobudzenie psychoruchowe, niepokój lub lęk, obsesyjne myślenie, sny o takiej tematyce, poruszanie palcami, jakby się pisało na klawiaturze, powrót do czynności w celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów odstawienia).

* Częste przekraczania planowanego na tę czynność czasu.

* Nieudane próby ograniczenia.

* Utrwalona potrzeba.

* Ograniczenie lub rezygnacja z aktywności społecznej, zawodowej, sportowej, hobbystycznej na rzecz internetu.

* Korzystanie z internetu mimo narastających negatywnych skutków fizycznych, psychologicznych i społecznych ( ograniczenie czasu snu, problemy rodzinne i zawodowe, zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych).


Osoba uzależniona czuje dyskomfort, gdy próbuje ograniczyć swój czas w sieci. Brak dostępu do sieci staje się dla niej prawdziwa katastrofą. Pojawia się złe samopoczucie, ból głowy, niepokój, które mijają z chwilą powrotu do czynności. Taką osobę trzeba wręcz odrywać od ekranu, na co reaguje rozdrażnieniem, tak samo jak uzależnieni od substancji, gdy się im je odbiera. Człowiek uzależniony większość swojego czasu spędza przed komputerem i zaczyna mu go brakować na inne czynności. Rozpadają się relacje rodzinne i kontakty rówieśnicze czy towarzyskie. Niektóre osoby uzależnione chcą ograniczyć swój czas w sieci, ale brak im na to silnej woli i nie poradzą sobie z tym same. Potrzebują wsparcia.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.