Katalog

Aneta Stopa-Gągoł, 2020-05-21
Chojnice

Język polski, Scenariusze

Praca z tekstem "Rok 1984"

- n +

George Orwell „Rok 1984”

Życie w 1984 roku – członkowie Partii i Prole
Praca z tekstem w klasie IV technikum

I. Członkowie Partii

1. Przynależność do danej Partii (Wewnętrznej lub Zewnętrznej) nie jest dziedziczona. To, że dziecko urodziło się w rodzinie członków Wewnętrznej Partii
nie przesądza o tym, że będzie w przyszłości reprezentować ww. Partię. W wieku 16 lat młodzież przechodzi egzamin, którego wynik decyduje o przynależności do danej grupy. Proletariusze nie mają w zasadzie szans na dostanie się do wyższej klasy społecznej. Bardziej inteligentni i zdolni „zagrozić” reżimowi są w porę wychwytywani i eliminowani przez Policję Myśli. (Cytat str. 194).
2. Życie codzienne członków Partii
a. Partia Wewnętrzna żyje pod ciągłą kontrolą (dom, praca, czas wolny). Reprezentanci tej Partii mają zapewnione luksusowe warunki bytowe, czego przykładem jest opis mieszkania O`Briena (cytat str. 155). Reprezentanci tej grupy mogą na pól godziny wyłączyć teleekran, jadają smaczne potrawy, pijają wino, palą papierosy dobrej jakości.

b. Partia Zewnętrzna (Winston Smith) – nieustająca kontrola i inwigilacja w pracy i poza nią (teleekran, podsłuch, Policja Myśli, współpracownicy, znajomi). Członkowie tej Partii mieszkają w gorszych warunkach. Główny bohater mieszka w Bloku Zwycięstwa (cytat str. 7 i str.23). Sasiadami Winstona są Parsonsowie. Dzieci należą do organizacji Kapusiów i dla dobra Partii są denuncjować własnych rodziców, co uczyniła siedmioletnia córka Parsonsa, która usłyszała, jak ojciec przez sen powiedział słowa „precz z Wielkim Bratem”. Partyjni zwracają się do siebie per „towarzyszu”.Winston budzi się o 7.15. Dzień zaczyna od Podrygów Porannych, czyli gimnastyki (cytat str. 33). Winston pracuje w Ministerstwie Prawdy, gdzie zajmuje się „aktualizowaniem” informacji prasowych m.in. W „The Times”. Najczęściej pracował 60 godzin tygodniowo, chyba że należało zająć się przygotowaniami do Tygodnia Nienawiści lub zmianami informacji po tym, jak reżim zaczynał prowadzić wojnę z innym państwem niż dotychczas. Obiad spożywał w stołówce, jedzenie było niesmaczne. W pracy i w domu pijano Kawę Zwycięstwa i Dżin Zwycięstwa. Do dyspozycji był również Papierosy Zwycięstwa. Według przywódców Partii członek Partii Wewnętrznej ne powinien mieć czasu wolego, ponieważ jego nadmiar mógł wywołać sobizm. Niewskazane było również przebywanie w samotności. Po pracy wszyscy spotykali się w świetlicy osiedlowej, w której oddawali się rozrywkom (str. 77). Rozrywką było również „wieszanie jeńców”, którą to „zabawę” relacjonował Winstonowi Syme (cytat str. 49), „Dwie Minuty Nienawiści”, manifestacjach. „ Życie seksualne miało służyć tylko i wyłącznie płodzeniu nowych członków Partii. W Oceanii działała Młodzieżowa Liga Antyseksualna, „która zalecała pełną wstrzemięźliwość płciową”. Stosunek seksualny traktowany był jako rzecz wzbudzająca odrazę.
Członkowie Partii, którzy dopuścili się jakiegokolwiek odstępstwa, np. Myślozbrodni byli poddawani ewaporacji. (cytat str. 21).

c. Prole – największa grupa społeczna Oceanii. Cieszą się największą swobodą, rzadko podlegają inwigilacji. Stanowią siłę roboczą i są „niegroźni” dla Partii (cytat str. 67). Żyją w najgorszych warunkach. Napojem Proli jest piwo, które kupują w piwosklepach.Ich ulubioną i poważnie traktowaną rozrywką była Loteria.

Pytanie do analizy: Czy tekst Orwella jest aktualny w 2019 r. (tekst wydany w 1949 r.)
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.