Katalog

Kalina Wawrzyniak, 2020-05-22
Gdańsk

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Pory roku- scenariusz zajęć w klasie I

- n +

Scenariusz zajęć dla klasy I
Temat: Pory roku

Cel główny: rozpoznawanie pór roku na podstawie zmian zachodzących w przyrodzie.
Cele operacyjne- uczeń:
- opisuje zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku,
- czyta zdania i określa ich prawdziwość,
- układa słowa z liter,
- współpracuje w grupie podczas pracy,
- zna nazwy pór roku i kolejność ich występowania.
Metody: słowna, oglądowa, czynna- zadań stawianych do wykonania.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: PZ cz.2, Z cz.2, ilustracja przedstawiająca drzewo w porach roku, plakat z diagramem kołowym z podziałem na pory roku, ilustracje przedstawiające pory roku, arkusze papieru, mazaki, kleje, ilustracje przedmiotów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku, kartoniki z literami.
Przebieg zajęć:
1. Układanie puzzli „Pory roku”.
Nauczyciel przedstawia pociętą na pionowe paski ilustrację przedstawiającą drzewo. Na dole każdego paska pisze jedną sylabę z hasła Pory roku. Wskazane dzieci odwracają paski i odczytują hasło.
2. Cykliczność zmian w przyrodzie.
Prezentacja diagramu kołowego symbolizującego rok z podziałem na cztery części. Przypomnienie jaka jest aktualnie pora roku.
Rozmowa o kolejno następujących po sobie porach roku oraz wskazywanie cech dla nich charakterystycznych, wypowiadanie się na temat powtarzalności kolejnych pór.
3. Ćwiczenia w mówieniu- od zimy do lata.
Wypowiedzi dzieci na temat pogody, przyrody, ubrania i zajęć w poszczególnych porach roku na podstawie ilustracji. Formułowanie wypowiedzi na temat ulubionej pory roku, próby uzasadnienia wyboru.
4. Puzzle- podział na grupy.
Każdy uczeń losuje fragment układanki określający daną porę roku. Zadaniem jest znalezienie pozostałych części układanki. Na tej podstawie utworzone zostaną 4 grupy.
5. Zamieszane pory roku.
Zabawa ruchowa. Dzieci podzielone na cztery grupy stoją w kole. Nauczyciel wywołuje kolejno porę roku, której uczestnicy muszą zamienić się miejscami.
6. Zabawy słowami.
Naklejenie puzzli na kartkę. Wybieranie z grupy obrazków ilustracji odnoszących
się do wskazanych pór roku, doklejenie ich. Podawanie propozycji wyrazów określających pogodę w określonych porach roku. Tworzenie w grupach rodzin wyrazów odnoszących się do poszczególnych pór roku, zapisywanie ich na kartce, wykorzystanie kartoników z literami. Prezentacja każdej grupy.
7. Jaka to pora roku?- doskonalenie spostrzegawczości.
Utrwalenie nazw pór roku i kolejności ich występowania po sobie, odpowiedź na pytania np. Co będzie po zimie? Jaka pora roku nastąpi po wiośnie?
Porównywanie zdjęć tych samych miejsc w różnych porach roku, wskazywanie różnic, określanie cech charakterystycznych. Określanie zdań prawdziwych i fałszywych.
8. Podziękowanie za zajęcia
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.