Katalog

MICHAŁ SOBIK, 2020-05-22
PAWLOWICE

Historia, Scenariusze

Powstanie warszawskie - konspekt lekcji

- n +

1. Cele ogólne :
zapoznanie uczniów z przyczynami, przebiegiem i skutkami powstania warszawskiego ; doskonalenie umiejętności argumentacji i budowania wypowiedzi (debata)

2. Cele dla ucznia (operacyjne):
-Wyjaśnić czym był tzw. plan „Burza”
-Przedstawić przyczyny powstania warszawskiego
-Omówić krótko przebieg powstania 1 VIII – 2 X 1944 r.
-Wskazać przyczyny niepowodzenia powstania oraz jego skutki
-Przedstawić własną ocena powstania

3. Metody :
- Praca pod kierunkiem
- Drzewo decyzyjne
- Wykład
- Metaplan
- Debata „za i przeciw”

4. Środki :
- prezentacja
- podręcznik
- ćwiczenia na platformie Wordwall udostępniane kodem



PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rekapitulacja wtórna
1. Zadanie pytań dla całości klasy :
- przypomnij okoliczności powstania rządu londyńskiego
- przedstaw krótko schemat PPP (polskiego państwa podziemnego)
- omów okoliczności w których doszło do zerwania stosunków między rządem polskim a radzieckim w 1943 r.


Ogniwo łączące
1.Wskazanie, że przywódca ZSRR Józef Stalin dążył od 1943 r. do zainstalowania w Polsce uzależnionych od siebie władz i poddania Polski pod wpływy ZSRR.

Część zasadnicza lekcji
1.Podanie tematu lekcji

2. Praca pod kierunkiem: Przyczyny powstania warszawskiego
- wskazanie zakresu stron
wyświetlenie pytań na slajdzie
- wyświetlenie czasu pracy na slajdzie
- po upływie czasu sprawdzenie wykonania zadania

- wyświetlenie dodatkowych materiałów (tekst źródłowy i karykatury) oraz zadanie pytań dotyczących ich interpretacji


3.Drzewo decyzyjne : rozpocząć powstanie czy nie ?
- wyświetlenie slajdu ze schematem drzewa i pytaniami do rozważenia
- podział na 3 grupy
- wyświetlenie czasu pracy

4. Wykład: droga do powstania :
- przedstawienie okoliczności decyzji o wybuchu powstania z zaznaczeniem roli gen. Leopolda Okulickiego (i teorią
dr T. Zychowicza na temat generała Okulickiego)
- przedstawienie okoliczności wybuchu powstania wraz z datą, godziną i sylwetką d-cy. powstania

5. Praca pod kierunkiem:
Przebieg powstania
- wskazanie zakresu stron
wyświetlenie pytań na slajdzie
wyświetlenie czasu pracy na slajdzie
- po upływie czasu sprawdzenie wykonania zadania + wyświetlenie mapy i zdjęć z powstanie w celu umiejscowienia walk )

6. Wykład - przedstawienie skutków powstania

7. Metaplan: dlaczego powstanie upadło ?
- wyświetlenie schematu
i wyjaśnienie zasad pracy
- wyświetlenie czasu pracy
- po upływie czasu kontrola wykonania zadania

8. Debata „za i przeciw”: czy powstanie warszawskie było potrzebne ?
- wyświetlenie schematu
i wyjaśnienie zasad pracy
- podział na grupy drogą odliczania „1 i 2”



Rekapitulacja pierwotna
-wykonanie ćwiczeń z pomocą aplikacji Wordwall udostępnionych kodem QR

Czynności końcowe
- podsumowanie pracy, wskazanie uczniów aktywnych







Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.