Katalog

MICHAŁ SOBIK, 2020-05-22
PAWLOWICE

Historia, Scenariusze

Podziemie antykomunistyczne w Polsce 1944-56

- n +

1. Cele ogólne :
- zapoznanie z celami i dziejami walk żołnierzy wyklętych w latach 1944-1960
- kształtowanie umiejętności doboru, selekcji i prezentacji informacji oraz argumentacji
- doskonalenie umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii
- kształcenie postaw patriotycznych

2. Cele dla ucznia (operacyjne):
- wyjaśnienia pojęcia „żołnierze wyklęci”
- przedstawia przyczyny i cele ich walki
- omawia dzieje walki podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1960
- przedstawia najważniejsze sylwetki dowódców
- zajmuje stanowisko w debacie i tworzy argumentację

3. Metody :
- pogadanka na podstawie mapy i tekstów źródłowych
- dywanik pomysłów (Mentimeter.com)
- puzzle w małych grupach
- debata oksfordzka
- Quiz z aplikacją mobilną

4. Środki :
- prezentacja (prezentacje Google)
- rzutnik
- smartfon / tablet z dostępem do Internetu i aplikacja Adobe Reader
- udostępnione teksty źródłowe (PDF)
- mapa „Polska po 1945 r.” (może być w prezentacji)



PRZEBIEG ZAJĘĆ

a). Rekapitulacja wtórna :
- zadanie pytań do całości klasy :
* przypomnij datę odkrycia zbrodni katyńskiej i określ jej skutki dla relacji polsko – radzieckich,
* na podstawie mapy wskaż okres czasowy 1944 r. w którym wojska radzieckie wkraczają na ziemie polskie
* wyjaśnij skrót PKWN i określ datę i miejscowość jego powstania oraz wskaz, kraj wspierający PKWN

b). Pogadanka na podstawie lektury tekstów źródłowych :
udostępnienie uczniom fragmentów tekstów źródłowych:
- meldunku o rozbrojeniu przez sowietów oddziałów AK w rejonie Wilna
- Manifestu PKWN o stosunku do władz londyńskich
- rozkazu gen Okulickiego z 19 I 1945 r. o rozwiązaniu AK
- odezwy Testament Polski Walczącej z 1 VII 1945 r.


- Zadanie pytań dla całości klasy
* wyjaśnij, jaki był stosunek do polskiego podziemia sowietów i PKWN
* określ, do czego zmierzali sowieci ?
* jakie decyzje podjęły prawowite władze polskie oraz d-ctwo AK wobec działań komunistów ?

- Podsumowanie pogadanki z zaznaczeniem, że prawowite władze polskie postanowiły kontynuować opór

c). Dywanik pomysłów- co oznacza pojęcie żołnierze wyklęci ?
- zadanie pytań dla całości klasy: jak rozumiesz pojęcie „wyklęty” ? Kto kogo i dlaczego „wyklina” ?

- wyświetlenie na slajdzie kodu QR z linkiem do ankiety na Mentimeter.com i poleceniem stworzenia własnej definicji pojęcia „żołnierze wyklęci”

- Wyświetla definicję na na slajdzie


- poleca zapoznać się z definicjami i zagłosować na JEDNĄ wybrana poprzez smartfona

- podsumowanie, odczytanie i uzupełnienie definicji z zaznaczeniem, że „wyklinali” komuniści aby zohydzić społeczeństwu ideę obrony prawowitych władz kraju a celem „wyklętych” była walka z komunizmem, był wiec pierwszymi wśród ujarzmionych przez ZSRR narodów w Europie, którzy stawili mu czoła.


d). Puzzle w małych grupach: najsłynniejsze organizacje, oddziały, dowódcy i ich szlak bojowy:
- podział klasy na 3-5-osobowe zespoły. (w zależności od liczebności klasy, liczby wybranych przez nauczyciela organizacji poakowskich, dowódców i ich oddziałów)

- Każdy zespół otrzymuje do opracowania zagadnienia :

1).organizacje podziemia poakowskiego,

2). najsłynniejsi dowódcy poakowskiego podziemia

3). ich szlak bojowy

- Nadzoruje pracę

- podsumowuje pracę prosząc ochotników o przedstawienie działań poszczególnych organizacji i oddziałów
- uzupełnia i systematyzuje informacje

g). Rekapitulacja pierwotna : Quiz o żołnierzach wyklętych
z wykorzystaniem Formularzy Google
- udostępnia kod QR do Quizu (może być zawarty w prezentacji)


f). Podsumowanie :
- wyświetla wyniki (*quiz sprawdza się i generuje wyniki automatycznie)
- wpisuje oceny/plusy


f).ZAPOWIEDZIEĆ : Debata oksfordzka „Żołnierze wyklęci – pionierzy walki z komunizmem czy kolejni straceńczy polscy powstańcy” ?
- zwrócenie uwagi na rozbieżne oceny działań podziemia poakowskiego
- przedstawienie zasad debaty

- podział na grupy debatujące, wybór marszałka debaty

- lecenie ZADANIA DOMOWEGO : przygotowanie stanowisk, argumentów, kontrargumentów oraz kolejności wypowiedzi debatujących







Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.