![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Danuta Dobak, 2020-05-15 Poznań Zajęcia zintegrowane, Scenariusze Konspekt lekcji "Jan Matejko - malarz dziejów Polski"" kl 1KONSPEKT ZAJĘĆ Data: 20.04.2015r. Temat zajęć: „Jan Matejko – malarz dziejów Polski” Czas trwania zajęć: ok. 60 min Osoba prowadząca: Danuta Dobak Osoby obserwujące: Klasa: 3b Cele główne: - poznanie sylwetki i dzieł Jana Matejki, - mierzenie i rysowanie podanych odcinków, - obliczanie obwodu figury geometrycznej Cele szczegółowe: Uczeń: - zna postać artysty malarza Jana Matejki i wie czym się zajmował - potrafi wymienić niektóre tytuły obrazów Jana Matejki - wie, gdzie szukać informacji nt. malarza - słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu i opowiadania nauczyciela - wypowiada się posługując się poprawnie językiem ojczystym - potrafi obliczyć obwód prostokąta - poprawnie mierzy, rysuje i dzieli odcinek - potrafi współpracować w zespole - potrafi bawić się w grupie Metody: pogadanka, pokaz, obserwacja, praca z książką, działań praktycznych Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa Pomoce: Reprodukcje obrazów Jana Matejki, encyklopedie, albumy, wyliczanka „Siała baba mak”, wiersz pt.: „Jan Matejko”, zeszyt do języka polskiego, karteczki do pisania, wydrukowane cele lekcji „NACOBEZU”, podręcznik, zestawy zadań matematycznych z instrukcjami do pracy w grupach, miary krawieckie, ramki portretowe, ćwiczenia do matematyki, wydrukowane zdania otwarte do podsumowania i ewaluacji zajęć, krzyżówki, nagrody w postaci naklejek, magnesy. Przebieg zajęć: 1. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą i nawiązanie do tematyki zajęć oraz ukierunkowanie uwagi uczniów na osiągnięcie wyznaczonych celów. 2. Zabawa na powitanie: Powtarzanie wierszyka używając różnych emocji w głosie (najpierw zbiorowo, a potem kilka osób indywidualnie): - ze smutkiem, - radośnie, - groźnie, - do dziecka, - do prezydenta, - ze strachem. „Siała baba mak, Nie wiedziała jak. A dziad wiedział, nie powiedział, A to było tak.” CZĘŚĆ 1 – POLONISTYCZNA 3. Wprowadzenie do lekcji - przypomnienie, tematyki działu o sztuce i artystach - odsłonięcie wystawy reprodukcji obrazów Jana Matejki na bocznej tablicy - odczytanie wiersza pt.: Jan Matejko Tadeusza Szyma - zadanie pytania w celu ustalenia tematu lekcji: „o kim dziś będziemy rozmawiać?” 4. Podanie tematu lekcji, zapisanie na tablicy i przepisanie przez uczniów do zeszytów. Jan Matejko – malarz dziejów Polski. 5. Podanie celów lekcji i zawieszenie na tablicy „NACOBEZU” „Dziś dowiecie się kim był i czym się zajmował Jan Matejko. W drugiej części lekcji będziecie ćwiczyć mierzenie, rysowanie i odczytywanie długości odcinków i boków prostokąta, a także utrwalicie umiejętność obliczania obwodu prostokąta. . . . co oznacza, że po dzisiejszej lekcji”: - Będziesz wiedział kim był i czym się zajmował Jan Matejko. - Zapamiętasz i będziesz umiał podać przynajmniej 3 tytuły obrazów Jana Matejki. - Będziesz umiał narysować połowę i ćwiartkę odcinka. - Będziesz umiał obliczyć obwód prostokąta. 6. Dyskusja w parach na zadany temat „materiały źródłowe” - zapytanie uczniów co wiedzą o Janie Matejko - podział uczniów na zespoły dwuosobowe - dyskusja w parach w celu znalezienia odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytanie: „Skąd możemy czerpać informacje nt. życia i twórczości Jana Matejki?” - uczniowie pracują w parach i pomysły zapisują na kartkach 7. Prezentacja (odczytanie) ustaleń przez kilka osób. - zawieszenie na tablicy kartek (metoda promyczkowa) - ustalenie z jakich źródeł wiedzy korzystamy najczęściej - prezentacja kilku źródeł: encyklopedia, albumy, internet, wystawy, filmy Dokumentalne i . . . . podręcznik ! 8. Podręcznik jako źródło wiedzy o Janie Matejko. - odczytanie przez N-la biografii Jana Matejki w podręczniku - uczniowie uważnie śledzą tekst w swoich książkach 9. Formułowanie wypowiedzi na zadane pytania przez N- la. - Gdzie mieszkał Jan Matejko? - Czym się zajmował? - Co było głównym tematem jego prac? - Kogo przedstawiał artysta na swoich obrazach? - Czy pamiętacie niektóre tytuły jego obrazów? CZĘŚĆ 2 – MATEMATYCZNA 10. Praca w grupach - podział na grupy trzyosobowe 6 x 3 - wyłonienie spośród siebie liderów (szefów) grup - rozdanie szefom kopert z zadaniami i instrukcjami - przydzielenie przez szefów w porozumieniu z innymi członkami grupy każdemu dziecku jednego zadania - każdy zespół ma na stole miarę krawiecką W kopertach są instrukcje do zadań, ramka portretowa i 3 karty do każdego zadania z instrukcją Zadanie 1. Zmierz długość dłuższego i krótszego boku ramki portretowej. Wymiary podaj w cm i mm. Dopuszczalny margines błędu pomiaru jednego boku to 2 mm. Zadanie 2. Oblicz ile potrzeba drewnianej listewki na oprawienie obrazu, którego boki mają wymiary 46 cm i 28 cm. Zadanie 3. Jakie wymiary może mieć rama obrazu, którego obwód wynosi 98 cm? Podaj jeden przykład. - każdy zespół kolejno prezentuje rozwiązania - uczniowie kontrolują wyniki i oceniają się wzajemnie - uczniowie współpracują w grupie 11. Praca z Ćwiczeniami (utrwalenie pojęcia odcinek, połowa, ćwiartka – mierzenie i rysowanie) - przypomnienie co to jest odcinek - praca indywidualna pod kierunkiem nauczyciela - uczniowie czytają kolejno polecenia do zadań i samodzielnie rozwiązują zadania 12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć przez rundę zdań niedokończonych. - Dowiedziałem się, że Jan Matejko był . . . - Jan Matejko namalował takie obrazy jak . . . - Zapamiętałem również, że . . . - Najbardziej podobało mi się . . . - Największą trudność sprawiło mi . . . 13. Rozdanie krzyżówek utrwalających wiedzę nt. Jana Matejki jako zadanie domowe. 14. Podziękowanie za pracę i nagrodzenie wszystkich uczniów ramkami portretowymi oraz wyróżnienie uczniów szczególnie aktywnych naklejkami. 15. Zakończenie zajęć. przygotowała Danuta Dobak 20.04.2015 r. Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |