Katalog

Konrad Dawid, 2020-05-22
Czestochowa

Zajęcia przedszkolne, Gry

Gry i zabawy na czworakach

- n +

ZABAWY I GRY NA CZWORAKACH
 1. KOTKI NA POLOWANIU
Liczba uczestników : dowolna
Ustawienie: luźna gromadka na czworakach.
Przebieg zabawy: „Kotki ‘’ chodzą cichutko na czworakach. Jedne z nich posuwają się powoli, jakby skradały się i czaiły, co chwila zatrzymują się przywierając nisko do ziemi. Inne posuwają się szybko w tę i tamtą stronę poszukując zdobyczy. Mijają się spokojnie unikając zderzeń i potrąceń. Nagle z głośnym szczekaniem wpada na czworakach piesek. Zaniepokojone i przestraszone kotki umykają , kryjąc się w wyznaczonych miejscach gdzie pieskowi wstęp jest wzbroniony. Gdy kotki ukryją się przed pieskiem, wówczas prowadzący odwołuje go na ubocze. Kotki spostrzegłszy , że niebezpieczeństwo minęło , wychodzą ze swych kryjówek i dalej polują.
Uwaga: Ważne jest , aby dzieci podczas zabawy zachowywały się tak cicho i spokojnie , jak kotki upatrujące zdobyczy.
2. ŻABKI NA ŁĄCE
Liczba uczestników: Dowolna
Miejsce zabawy: Dowolne z zaznaczonym „stawem” i „łąką”
Ustawienie: Dzieci (część) jako żabki wyłażą ze stawu na łąkę          i chodzą na czworakach ; „bociany” czatują opodal na łące.
Przebieg zabawy: Bociany zobaczywszy na łące żabki , biegną do nich machając wielkimi skrzydłami (ręce naśladują ruchy skrzydeł) . Gdy zbliżają się do żabek, zaczynają je chwytać skacząc na jednej nodze. Żabki uciekają na czworakach do stawu. Schwytane zamieniają role z bocianami. Jeśli jest ich za mało, wyznaczamy dodatkowe polowanie. Należy pość często wprowadzać zmiany.
3. KOCIĘTA Z PIŁECZKAMI
Liczba uczestników : Dowolna
Przybory: Piłeczki
Ustawienie: W luźnej gromadce na czworakach.
Przebieg zabawy: Prowadzący rozsypuje piłeczki po ziemi. Dzieci jak małe kotki, dobiegają do poszczególnych piłek i bawią się nimi. Potrącając je łapkami, podrzucają popychają. Gdy piłki potoczą się dalej, biegną za nimi na czworakach czając się i skradając, jak to czynią kotki, gdy piłka wymyka im się z łapek.
4. POLOWANIE NA ZAJĄCZKI
Liczba uczestników: Dowolna
Boisko : Nieduże z wyznaczonymi norkami, których powinno być tyle ile dzieci
Przybory : Duża piłka i szarfy dowolnego koloru
Przebieg zabawy : Zajączki siedzą w norkach na czworakach. Następnie wybiegają na łąkę , skaczą, od czasu do czasu zatrzymują się i stają słupka. Prowadzący w pewnym momencie uderza piłką o ziemię , wtedy zajączki uciekają do norek, aby po małej chwili wyjść ponownie na boisko i hasać dalej.
Uwaga : Przed zabawą należy nauczyć dzieci skoku zajęczego: wykonują go z przysiadu, dłonie układają razem przed sobą  podrywając równocześnie nogi do góry, aby z kolei oderwać dłonie     i opaść na nogi. Słupek zajęczy:
w przysiadzie wznoszą ręce koło uszu i układają dłońmi do góry, pokazując w ten sposób zajęcze słuchy.
5. TOCZENIE PIŁKI GŁOWĄ
Liczba uczestników : Dowolna
Przybory : Kilka piłek
Ustawienie: Luźna gromadka na czworakach
Przebieg zabawy: Prowadzący rzuca piłki między dzieci, przy czym każde z nich uderzając piłkę głową stara się ją podać najbliższemu sąsiadowi. Piłki toczą się więc z jednego miejsca na drugie , a za nimi uganiają się na czworakach wszyscy uczestnicy zabawy.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.