Katalog

Małgorzata Nowak, 2020-05-19
Dobroszyce

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

,,Wiosna na łące"

- n +

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie IV- VIII
Uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym
Temat ośrodka tygodniowego : Wiosna na łące
Temat zajęć : Kolorowy motyl
Cele ogólne : Zapoznanie uczniów z cyklem rozwojowym motyli
Cele szczegółowe, dziecko potrafi:
-wskazać i nazwać zwierzęta i owady żyjące na łące
- czytać globalnie
- dopasować drugą połowę motyla
- tworzyć zbiory równoliczne z motyli i kwiatów
- nazywać kolory
-porównywać liczebność zbiorów
- tańczyć w rytm muzyki
- wykonywać mandale z zachowaniem symetrii
- cieszyć się z wykonanej czynności
- dbać o porządek w miejscu pracy
Pomoce : chusta Klanzy, makieta łąki, rysunek z ukrytymi owadami i zwierzętami które można spotkać na łące, ilustracje biedronki, żaby, motyla, napisy ( biedronka, żaba, motyl), ilustracje przedstawiające postać motyla poprzecinane na pół, koperty z kolorowymi motylami, magnetofon, płyta CD , kolorowe chusty, mandale motyli, kredki , pastele , farby.


Metody
Oparte na obserwacji
-żywy okaz motyla, ilustracje: żaby, biedronki, motyli
Oparte na słowie:
-teksty informacyjne na temat powstawania i odżywiania motyli
-globalne odczytywanie wyrazów
Oparte na praktycznym działaniu;
-odnajdowanie owadów i zwierząt na ilustracjach
- dobieranie drugiej połowy motyla
- tworzenie zbiorów równolicznych
-porównywanie liczebności zbiorów
- wykonywanie mandali motyla
Przebieg zajęć :
Ukazanie celu pracy wzbudzenie zainteresowania
Wyszukiwanie na ilustracji zwierząt , owadów , które można spotkać na łące( o których była mowa na wcześniejszych lekcjach)
Przeczytanie informacji na temat motyla
Motyl jest jednym z najpiękniejszych owadów. Ma dwie pary skrzydeł. Skrzydła motyli są bardzo barwne , żeby nie było widać ich wśród kwiatów. Żywią się nektarem kwiatów. Dlatego najczęściej można spotkać je na łące w ogrodzie, wszędzie tam, gdzie jest dużo kwiatów. Dzięki czułkom umieszczonym na głowie rozpoznają zapachy.
Przedstawienie stadium rozwoju motyla
- samica motyla składa jaja na liściu
- z jaja powstaje gąsienica
-gąsienica zawija się w kokon(powstaje poczwarka)
-w kokonie z poczwarki powstaje motyl, który rozrywa kokon i powstaje motyl.
Praca poznawcza
1.Obserwacja całościowa dowolna
-pokazanie żywego okazu motyla
- pokazanie ilustracji przedstawiającej powstawanie motyla
-nazywanie motyli
2.Obserwacja ukierunkowana
- umieszczenie na tablicy ilustracji : żaby, biedronki ,motyla
-dobieranie napisów pod ilustrację
- czytanie globalne
- rozdanie kopert z połówką motyla, odszukiwanie drugiej połowy
- wprowadzenie pojęcia symetrii ( porównywanie połówek motyla)
3. Zabawa ruchowa „Taniec motyli” – uczniowie wybierają sobie chustę i tańczą w rytm muzyki, powiewając nad głową chustami (zamieniają się w motyle), gdy muzyka cichnie przysiadają na kwiatach (kucają).
4.Ćwiczenia matematyczne
Nauczycielka rozdaje koperty w których znajdują się różnokolorowe kwiaty( ilość dostosowana do umiejętności ucznia). Na chuście przed uczniami leżą motyle. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie 1 kwiatkowi 1 motyla. Następnie uczniowie porównują swoje zbiory , przeliczają je i dopasowują cyfrę.
5.Ekspresja
1. Wyjaśnienie dzieciom co będą robiły w dalszej części zajęć.
Zapoznanie z techniką wykonania mandali „ Motyl”( rysunek w kole).
2. Rozdanie ( kół) mandali z konturem motyla , kredek, pasteli , farb…
3. Wykonanie prac plastycznych – malowanie z uwzględnieniem zasady symetrii.
4. Wystawa prac
5. Samoocena
Zajęcia końcowe
1.Podsumowanie wiadomości
2.Ocena całodniowej pracy uczniów
3. Ocena pracy dyżurnych
4.Uporządkowanie miejsca pracy.


Zajęcia przeprowadziła
Małgorzata Nowak
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.