Katalog

Hanna Dudek, 2020-05-22
Witunia

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„Jesień też można polubić”

- n +

„Jesień też można polubić” – scenariusz spotkania z dziećmi i rodzicami
w grupie pięcio i sześciolatków

Cele operacyjne:
- nawiązuje współpracę z rodzicami ,
- pełni rolę gospodarza wobec osób odwiedzających przedszkole,
- bierze aktywnie udział w zabawach wraz z rodzicami
- rozwiązuje zagadki o tematyce jesiennej,
- wykonuje prace plastyczne w zespołach różnymi technikami plastycznymi,
- potrafi bawić się z rodzicami

Metody:
- słowna
- muzyczno - ruchowa
Formy:
- zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem piosenki pt „Powitanka”, „Kolorowe listki”, „Na marchewki urodziny ” wiersz J. Tuwima pt. „Rzepka”, opaski dla każdego aktora, wiklinowy kosz, kasztany, liście, ziemniaki, kredki, nożyk, dekoracje, kartki papieru, zagadki, jabłka
- farby, kartka z narysowanym wzorem liścia dla każdej pary, kolorowy papier, ścinki materiału, pastele, suszone liście
Przebieg uroczystości

Wstęp.
1. Dzieci wypowiadają wierszyk „Jeśli nie znasz mnie” następnie wypowiadają swoje imię
„Jeśli nie znasz mnie”
Jeśli nie znasz mnie
To przedstawię się
Powiem imię swe
I ukłonię się



2. PRZYWITANIE GOŚCI „POWITANKĄ” WG KLANZY

Wszyscy goście stoją w kole w parach. Mama na przeciwko swojego dziecka

„Dzień dobry – Witam Was (stoimy twarzą do siebie i ręką „kłaniamy się”)
Zaczynamy – już czas (stoimy twarzą do siebie i machamy do partnera)
jestem ja jesteś TY (pokazujemy najpierw na siebie potem na partnera)
raz dwa trzy. (klaszczemy w ręce 3 razy i się obracamy w przeciwną stronę)


3. WYCIECZKA NA STRAGAN.

Inscenizacja do opowiadania J. Tuwima „Rzepka” w wykonaniu rodziców

4. DESZCZYK –TANIEC

Wszyscy rodzice i dzieci wychodzą na środek sali tworzą koło, prowadzący pokazuje gesty odpowiadające tekstowi piosenki.

„Pada deszczyk, pada deszczyk” (unosimy ręce wysoko do góry i poruszając palcami
opuszczamy je powoli w dół)
„Wieje, wieje wiatr” (unosimy ręce wysoko do góry poruszając nimi mocno
w prawo i w lewo)
„Błyskawica, grzmot” (na hasło; „błyskawica” – klaszczemy, na hasło: „grzmot”
– tupiemy nogą).
„A na niebie kolorowa tęcza” (uniesione do góry ręce roztaczają duże półkola)


5. ZADANIE Z KOSZYKA „PANI JESIENI”

Prowadząca dzieli uczestników na cztery grupy i prosi o wykonanie zadań w grupach. Każda grupa wybiera jedną osobę, która wylosuje zadanie z koszyka. W wyznaczonym przez prowadzącą miejscu sali wykonują zadanie.

A – Kasztankowo – układanie kompozycji z kasztanów,
B – Bukiet Jesieni – układanie kompozycji z zasuszonych jesiennych liści, naklejanie
na dużym arkuszu, ozdabianie elementami graficznymi wazonu,
C – suknie Pani Jesieni – ozdabianie dużych szablonów stemplami z ziemniaków
namoczonymi w farbie,
D – Jesienne serwetki – odbijanie z szablonów, malowanie kredkami – motywy
jesienne, np. liście, owoce.

6. JESIENNE ZAGADKI.

Uczestnicy podzieleni są na cztery grupy. W tym zadaniu udział biorą tylko dzieci. Ustawiają się w wyznaczonym przez prowadzącą miejscu na sali. Każde dziecko losuje z koszyka zagadkę przygotowaną wcześniej przez prowadzącą . Za każdą rozwiązaną zagadkę dzieci dostają punkt (jabłko). Ten kto zbierze najwięcej punktów wygrywa.


Ładnie pachną żółtą skórką, kwaśny mają smak. Zawierają witaminy, wiemy, że to są...
(cytryny)

Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty, smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym.
(śliwka)

Na zagonie pomarańczowo - złota głowa, smaczne pestki w sobie chowa.
(dynia)

Zielone łódeczki, a w łódkach kuleczki, gdy się ugotują, każdemu smakują.
(groch)

Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
(pietruszka)

Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony.
(ogórek)

Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy.
(marchewka)

Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała?
(kapusta)

Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu łzy słoną kropelkę?
(cebula)

Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony. Jest słodziutka, zaś w zimie będzie z niej kompot wymarzony.
(gruszka)

Niedaleko od jabłonki pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewa.
(jabłko)

Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku.
(wiśnia)

7.WYSTEPY DZIECI DO PIOSENKI „KOLOROWE LIŚCIE

7. PREZENT IMIENINOWY DLA PANI JESIENI.

Uczestnicy dzielą się na małe grupki (mama z dzieckiem). Zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie niespodzianki dla Pani Jesieni. Każdy z uczestników zajmuje wybrane przez siebie miejsce na dywanie, otrzymuje od prowadzącej kartkę z narysowanym wzorem liścia. Zadaniem uczestników jest przyozdobienie liścia dowolną technika (kolorowym papierem, odbitymi mniejszymi liściami, kolorowym materiałem, pieczątkami z ziemniaków, pastelami, kredkami, suszonymi liściami)

Staramy się, aby prezent był wynikiem pomysłu i fantazji uczestników.

8. OGLĄDANIE PRAC, WSPÓLNA OCENA.
9. SŁODKI POCZĘSTUNEK.
10. ZABAWA NA POŻEGNANIE „JESIENNA SAŁATKA”
Uczestnicy siedzą na krzesłach tworząc koło. Uczestnicy odliczają kolejno od 1 do 6, następnie prowadzący przypisuje numerkom poszczególne nazwy owoców: 1 to jabłka, 2-gruszki,3 truskawki, 4-banany, 5- pomarańcze 6 kiwi Jedna osoba staje
w środku i wywołuje dowolne „owoce”, np. na hasło: jabłka osoby z tej grupy wstają
i zamieniają się miejscami. Na sygnał: „sałatka owocowa”: wszyscy zmieniają miejsca.

OPRACOWAŁA:
MGR HANNA DUDEK


A – Kasztankowo – układanie kompozycji
z kasztanów,

B – Bukiet Jesieni – układanie kompozycji
z zasuszonych jesiennych liści, naklejanie
na dużym arkuszu, ozdabianie elementami
graficznymi wazonu,


C – suknie Pani Jesieni – ozdabianie dużych
szablonów stemplami z ziemniaków
namoczonymi w farbie,


D – Jesienne serwetki – odbijanie z szablonów,
malowanie kredkami – motywy jesienne,
np. liście, owoce.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.