Katalog

Marta Stefaniak, 2020-05-22
Łódź

Gabriela Lipińska, Monika Konicka
Różne, Scenariusze

Scenariusz uroczystości "Dzień Tolerancji"

- n +

Scenariusz uroczystości w Przedszkolu Miejskim Nr 163 w Łodzi
„Międzynarodowy Dzień Tolerancji”
16.11.2018r.


Cele ogólne:
kształtowanie postaw tolerancji i szacunku wobec innych,
rozbudzanie empatii w stosunku do innych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem słabszych i potrzebujących
stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej, muzycznej, językowej oraz rozwijanie kompetencji spolecznych dzieci

Cele szczegółowe. Dzieci:
śpiewają piosenki, także w języku angielskim
recytują wierszyk
biorą udział w zabawach ruchowych przy muzyce
udzielają odpowiedzi na pytania prowadzących
reagują gestem na polecenia prowadzących


Metody:
słowna
oglądowa
czynna

Formy pracy:
zbiorowa
w parach


Pomoce dydaktyczne: nagrania mp3, magnetofon, jajka, talerzyki, maszynka do baniek, rekwizyty do scenek (zabawka, cukierki, szeroka, kolorowa bluzka)

Przebieg:

1. Łańcuch tolerancji
Dzieci chwytają się za ręce. Przypominamy sobie o tym, że wszyscy jesteśmy jednakowo ważni, mimo różnic. Dzieci powtarzają wierszyk:
Tolerancja dobra rzecz,
bez niej raczej ciężko jest.
A jak innych tolerujesz,
to się dużo lepiej czujesz!

2. Wierszyk z pokazywaniem “Mamy bardzo różne nosy”
Mamy bardzo różne nosy, (dzieci wskazują nosy)
oczy, skórę, inne włosy,(dzieci głaszczą się po ramionach oraz włosach)
Ja mam duże okulary,(dzieci robią lornetkę z dłoni)
Ty masz buty nie do pary.(dzieci machają stopą)
Choć różnimy się od siebie,(gest obejmowania)
lubisz mnie, ja lubię Ciebie!

3. Prezentacja “Jak różnimy się od siebie”
Nauczyciel pokazuje dzieciom dwa jajka, które różnią się znacząco pod względem koloru skorupki oraz wielkości. Następnie na oczach dzieci rozbija jajka na telarzyki. Okazuje się, że żółtka jejek są takie same. Wniosek: choć różnimy się od siebie, tak samo czujemy radość, smutek, potrzebujemy przyjaciół, rodziny itd.

4. “Jak należy postąpić?” Nauczyciele odgrywają krótkie scenki, na podstawie których dzieci podają propozycje właściwego zachowania się:
Scenka 1 – Dziewczynka przyszła do przedszkola w bluzce na lewą stronę. Druga ją
wyśmiewa.
Scenka 2 – Dziewczynka przyniosła czekoladowe cukierki do przedszkola. Jedna z koleżanek jest smutna, bo ma uczulenie na czekoladę i nie moze się poczęstować.
Scenka 3 – Dziewczynka przyniosła do przedszkola zabawkę. Druga bardzo chce się nią pobawić, bo sama nie ma takiej w domu. Pierwsza dziewczynka się nie zgadza.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.