Katalog

roman igielski, 2020-05-28
zielona góra

Historia, Karty pracy

Andegawenowie na tronie polskim

- n +

Komentarz w dobie koronawirusa do lekcji : Andegawenowie an tronie polskim
Dzisiejszy temat będzie tematem z e-podręcznika: Jadwiga Andegaweńska na tronie polskim (link: https://epodreczniki.pl/a/jadwiga-andegawenska-na-polskim-tronie/DOWM7Wk4z). Temat jest tam lepiej opracowany jak w podręczniku ( s.208/209), dlatego zachęcam was do skorzystania z e-podręcznika.
Mam parę słów komentarza do tematu, gdyż jak zwykle uważam, że historię należy przede wszystkim dobrze zrozumieć.
Kazimierz Wielki był ostatnim królem Polski z dynastii Piastów. Nie posiadał następcy . Mimo że był żonaty 4 razy, żadna z żon nie urodziła mu syna, który mógłby odziedziczyć po ojcu władzę ( uwaga: jeśli bardziej interesujesz się historią to możesz doczytać informacje o tym, że Kazimierz Wielki miał dzieci urodzone w wyniku romansów z innymi kobietami. Tak to prawda . Kazimierz miał takie dzieci, z tym że takie dzieci nie miały prawa dziedziczyć władzy ( tylko syn króla i królowej mógł ją dziedziczyć a takiego Kazimierz Wielki nie miał).
Kazimierz wiedział, że wraz z jego śmiercią skończy się panowanie dynastii Piastów w Polsce, ale chciał bardzo by przyszli władcy naszego kraju mieli w sobie krew Piastów.
Spójrz na drzewo genealogiczne w epodręczniku i przeanalizuj je wg poniższych podpunktów:
1 . Kazimierz miał siostrę Elżbietę, która wyszła za mąż za króla Węgier Karola Roberta. Z tego związku urodził się Ludwik Andegaweński ( znany w Polsce także jako Ludwik Węgierski)
2. Dla Kazimierza Wielkiego Ludwik Andegaweński był siostrzeńcem ( czyli bratem siostry) . Natomiast dla Ludwika Kazimierz Wielki był wujkiem. Dlatego właśnie po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski został jego siostrzeniec Ludwik Andegaweński
3. Ludwik Andegaweński miał mamę z rodziny Piastów i tatę z rodziny Andegawenów. Nazwiska dziedziczy się po ojcu dlatego Ludwik jest już władcą z dynastii Andegawenów nie zaś Piastów, choć krew Piastów w nim płynęła.

Ludwik Andegaweński rządził w Polsce i na Węgrzech równocześnie, jednak nie był to dobry władca dla Polski. Urodził i wychował się na Węgrzech, mówił po węgiersku za swoją ojczyznę uważał Węgry. Polska korona tyle go interesowała, że dzięki temu mógł wywozić pieniądze z polskiego skarbca na Węgry. Nie był zainteresowany inwestowaniem w Polsce. Za jego rządów wielkie osiągnięcie jego wujka Kazimierza Wielkiego , czyli Akademia Krakowska bardzo mocno podupadła. Ludwik Andegaweński zamiast ją finansować ze swojego skarbca( tak jak robił to Kazimierz Wielki) wolał zaoszczędzić i pieniądze te wysłać na Węgry.
Także Ludwik Andegaweński nie zapisał się dobrze w Polsce, natomiast na Węgrzech pamiętany jest jako dobry król.
Ludwik Andegaweński przed śmiercią chciał zagwarantować koronę polską swojej córce Jadwidze.
Aby przekonać do tego pomysłu możnowładców ( najważniejszych urzędników w Polsce) wydał dla szlachty polskiej ( czyli inaczej mówiąc rycerstwa które utrzymywało się z pracy rolników na ziemi darowanej im od władcy) specjalny przywilej zwany przywilejem koszyckim ( ustanowionego w mieście Koszyce w 1374 roku).
Przywilej to inaczej mówiąc prawo do specjalnego traktowania. Czyli innymi słowy szlachta otrzymując przywilej od władcy otrzymała jakieś specjalne prawo.
Na czym polegało to prawo ? Szlachta zgodziła się na to by córka Ludwika Andegaweńskiego została jego następcą w zamian za to że od tej pory będzie płaciła mniejsze podatki ( tylko dwa grosze od każdego budynku) oraz że nie będzie musiała remontować zamków grodów. Od tej pory żadne nowe podatki bez zgody szlachty nie mogły być na nią nakładane.
Szlachta zgodziła się na propozycję Ludwika Węgierskiego i tak oto na tronie polskim po jego śmierci zasiadła jego córka – Jadwiga.
UWAGA: Jadwiga była wybrana na KRÓLA, NIE KRÓLOWĄ, co oznaczało, że do czasu wyjścia za mąż to ona będzie sprawować władzę króla.
Jadwiga Andegaweńska zaczęła rządzić Polską w wieku około 11 lat , czyli w waszym . Do momentu uzyskania pełnoletniości czyli 15 lat ( tak tak, dziewczynki w średniowieczu zyskiwały pełnoletniość w tym wieku, chłopcy w wieku 16 lat) władzę pomagali jej sprawować najważniejsi urzędnicy w kraju.
Kiedy Jadwiga skończyła 15 lat wyszła za mąż za księcia Litwy Jagiełłę, ale o tym na następej lekcji.
Jadwiga Andegaweńska przeszła do pamięci jako wspaniały król, a po ślubie z Jagiełłą, jako wspaniała królowa. Była bardzo dobra dla poddanych, oddała swoją prywatną biżuterię na odbudowę Akademii Krakowskiej , która podupadła za rządów jej ojca. Po śmierci została uznana za świętą.
Do dziś przetrwała o niej legenda której wysłuchaj teraz: https://www.youtube.com/watch?v=G8IGJCk4Yiw
Zadanie domowe: praca z drzewem genealogicznym.
Korzystając z drzewa genealogicznego zawartego w e podręczniku https://epodreczniki.pl/a/jadwiga-andegawenska-na-polskim-tronie/DOWM7Wk4z odpowiedz na pytania:
1) Kim Jadwiga była dla Władysława Łokietka?
2) Jak na imię miała babcia Jadwigi?
3) Jak na imię miał brat babci Jadwigi?
4) Jak na imię miał mąż babci Jadwigi?
Tradycyjnie wyślij mi odpowiedź ( na ocenę zadanie).


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.