Katalog

roman igielski, 2020-05-28
zielona góra

Historia, Karty pracy

Epoka rycerzy

- n +

Moi drodzy z racji że materiał do przerobienia nas goni to przygotuję następną lekcję , która także dotyczy systemu feudalnego . Temat: epoka rycerzy:
Na początek parę słów ode mnie. Nie będę przepisywał podręcznika bo nie o to chodzi, ale kilka rzeczy naświetlę wam.
W społeczeństwie średniowiecznym bardzo ważną rolę odgrywali ludzie którzy najbardziej kojarzą się z tą epoką, czyli ….rycerze.
Rycerze wywodzili się z dawnych wojowników ( w Polsce z drużyny książęcej Mieszka I). W średniowieczu rycerze nie pracowali w naszym dzisiejszym pojęciu. Otrzymywali od swojego Pana ( seniora) kawałek ziemi ( lenno) na którym żyli z pracy chłopów tę ziemię zamieszkujących. Rycerz nie wykonywał fizycznej pracy, która spoczywała właśnie na chłopach. Zadanie rycerza było inne. Miał on doskonalić się w walce ( konnej, pieszej) , jeździe konnej , polowaniach tak by być dobrze wyszkolonym żołnierzem. Musiał świetnie jeździć konno, władać bronią ( orężem) , umieć zdobywać pożywienie tak by w razie wojny król miał z pożytek ze swoich zbrojnych. Na tych zajęciach mijał rycerzom czas wolny- nie chodził do pracy a zajmował się walką, pojedynkami, ćwiczeniami fizycznymi, braniem udziału w turniejach rycerskich…. . Fajnie co? Nie do końca. W czasie pokoju rycerz miał dobre życie, cóż nie trzeba było pracować… nie mniej jednak kiedy przyszło iść na wojnę to wówczas ryzykował życiem. Nie miał gwarancji że wróci z tej wojny cało. Więc wcale jego życie nie było kolorowe, zważywszy że wojny bywały często.
Trzeba pamiętać, że aby być rycerzem trzeba było urodzić się w rodzinie rycerskiej. Syn rycerza był uczony na rycerza i w końcu nim zostawał. Nie mógł zostać np. rzemieślnikiem wytwarzającym garnki. Tak średniowiecze nie działało. Urodziłeś się w danym stanie i byłeś do niego przywiązany do końca życia): Czyli dziecko rolnika zostawało rolnikiem, dziecko handlarza handlarzem , rycerza rycerzem itd. ( z nielicznymi wyjątkami o których niedługo powiemy). A co do wyjątków podam tylko jeden. Czasem można było „awansować” do stanu rycerskiego. Np. ktoś dokonał bohaterskiego uczynku , uratował kogoś , ostrzegł wioskę przed napaścią wroga czy coś podobnego i jeśli spodobał się władcy to ten mógł mianować go na rycerza. Od tej pory taka osoba otrzymywała od króla herb rycerski i od tego momentu on i jego potomkowie należeli do stanu rycerskiego . Taki awans zdarzał się jednak niezmiernie rzadko, wręcz bardzo sporadycznie.
Wasze zadanie, czyli co macie umieć:
Czytacie temat w podręczniku bądź na stronie e-podręczniki bo moim zdaniem tam jest lepiej opracowany ( podaję link: https://epodreczniki.pl/a/ludzie-miecza---rycerze/DYf5hc4Ye
).
Musicie potrafić :
-opowiedzieć o drodze chłopca do zostania rycerzem ( paź-giermek-rycerz),
- opowiedzieć o tym jak wyglądała ceremonia pasowania na rycerza
- opowiedzieć jak wyglądało uzbrojenie rycerza
-Musisz do tego tematu opisać atrybuty ( symbole) rycerza, czyli to co go charakteryzowało w wyglądzie( herb, miecz, pas i ostrogi rycerskie które otrzymywał podczas pasowania)
-Musisz wiedzieć jakie zachowania wchodziły w skład kodeksu rycerskiego.
Ciekawostka: Podczas turniejów rycerze rzadko walczyli na śmierć i życie. Turniej miał wyłonić najlepszego rycerza który byłby wzorem dla innych. Inni rycerze mieliby dążyć do opanowania sztuki rycerskiej na podobnym poziomie co zwycięzca turnieju. Zwycięzca turnieju zostawał jakby idolem innych rycerzy , wzorem do naśladowania. Na turnieju chodziło o to by wyłonić zwycięzcę, nie zaś pozabijać się nawzajem. Dlatego podczas walki na kopie ( zazwyczaj używano broni o tępym zakończeniu takim które nie przebijało zbroi). Co nie znaczy że wypadki się nie zdarzały….
Obejrzyjcie turniej rycerski na poniższym filmiku. Akcja zaczyna się od 4 minuty 20 sekundy filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=Ebmfnob7ItY
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.