Katalog

Kinga Nowak, 2020-05-28
Radom

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 8

- n +


Temat: Magia wyrażeń algebraicznych i równań – lekcja powtórzeniowa w klasie 8.

1. Cele lekcji
Cel główny: Utrwalenie wiadomości o wyrażeniach algebraicznych i równaniach.

Cele szczegółowe
Po lekcji uczniowie:
potrafią redukować wyrazy podobne w sumie algebraicznej ;
umieją dodawać, odejmować i mnożyć jednomiany oraz sumy algebraiczne;
umieją obliczyć wartość liczbową wyrażenia algebraicznego;
umieją rozwiązać równanie (również zapisane w postaci proporcji ) oraz nazwać go
w zależności od ilości rozwiązań;
zapisują symbolicznie proste zadania tekstowe i umieją rozwiązać tak skonstruowane równanie;

2. Metoda i forma pracy
praca w zespołach czteroosobowych ;
praca całą klasą.

3. Środki dydaktyczne
karta pracy z QR kodem do pomalowania;
5 QR kodów przyklejonych w różnych częściach sali, pod którymi kryją się treści zadań;
telefon z czytnikiem QR kodów i dostępem do Internetu (po jednym na grupę);
zestaw zadań z pracą domową;
białe kartki do prowadzenia wspólnych notatek;
film.

4. Przebieg lekcji
faza przygotowawcza
Nauczyciel sprawdza z uczniami pracę domową, a następnie powtarza na zasadzie krótkich pytań i odpowiedzi najważniejsze zagadnienia dotyczące wyrażeń algebraicznych i równań. Zaraz po tym wyjaśnia uczniom zasady pracy na lekcji.
faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli klasę na grupy czteroosobowe, wyznacza kapitana i rozdaje materiały dla każdej z grup(każda z grup otrzymuje kod QR do zamalowania oraz mapę z zadaniami -karta pracy. W sali w pięciu miejscach przyklejone są QR kody z zdaniami).
Kapitan grupy ma telefon z czytnikiem kodów QR. Odczytuje kolejno zadania ukryte pod kodami QR.
Uczniowie w grupach rozwiązują zadania. Poprawne rozwiązanie ujawnia kolejną cyfrę do zamalowania w dużym QR kodzie.
Po rozwiązaniu wszystkich zadań uczniowie skanują tak powstały nowy duży QR kod.
Jeżeli zrobili to prawidłowo mają możliwość obejrzeć ciekawy filmik kryjący się pod QR kodem o treści matematycznej.

faza podsumowująca
Nauczyciel pokazuje prawidłowe rozwiązania na tablicy omawiając je w celu ostatecznego sprawdzenia i poprawienia błędów. Uczniowie otrzymują oceny za pracę na lekcji.
Zostaje zadana praca domowa : Zadania z załącznika 2




============================================================

Załącznik nr 1
QR KOD DO KOLOROWANIA - wygenerowany na stronie:http://mal-den-code.de .Do zamalowania jest pięć cyfr z 9. Cyfry do zamalowania są równe tym, które są rozwiązaniami zadań ukrytych pod QR kodami.

============================================================

Załącznik 2

Praca domowa:
Zadanie 1 Rozwiąż równanie:
(3w+4)/2= (6-2w)/3
Zadanie 2 Sprawdź, czy pośród poniższych równań jest równanie sprzeczne.
a) (3x-7 )-3(2x+4)= -5(11-x)
b) (2x+1)/3- (3x-1)/2= 1/6 (-5x-1)
c) 1/2 (66+8x)= (16x-10)/4

Zadanie 3 Przedstaw wyrażenie w najprostszej postaci i oblicz jego wartość dla
k= -2 ,p=3:
(p-k)( k+2 )-2(p-2)+ 3(k+3)=
Zadanie 4
Babcia Celina jest o 7 lat młodsza od dziadka Henryka. Ich wnuk Julian jest siedem razy młodszy od babci. Za dwa lata będą razem mieli 148 lat. Ile lat miał Julian pięć lat temu?

============================================================
Załącznik 3a

Wycinamy kody QR z zadaniami i umieszczamy je w różnych miejscach w sali. Kapitan grupy skanuje poszczególne zadania (kolejność jest nieważna) i wyświetla ich treść swojej grupie/kody wygenerowane zostały na stronie:www.qr-online.pl i zawierają ukryte treści zadań z załącznika 3b
/

============================================================
Załącznik 3b
Treści zadań ukrytych pod QR kodami:

Zadanie 1 Rozwiąż równanie:
(x+5)(x-1)+ 3(x-8)=6-x+5(x-5)
Zadanie 2 Oblicz wartość wyrażenia dla q=3:
(q-5)(17-q)+3q^2- (q-13)=

Zadanie 3 W Czarogrodzie jest magiczna aleja licząca 107 drzew. Brzóz w alei jest o 17 więcej niż topoli, a klonów jest siedem razy mniej, niż brzóz. Chochlik Xymen policzył wszystkie drzewa i stwierdził, że klonów jest dokładnie tyle, ile on ma lat. Ile lat ma chochlik Xymen?

Zadanie 4 W wyścigu czarodziei trasa biegu ma kształt prostokąta, w którym jeden z boków jest dwa razy dłuższy od drugiego i prowadzi wokół łąki pachnących fiołków. Oblicz jaką powierzchnię zajmuje ta łąka, jeżeli długość trasy wyścigu wynosi 12000 m. Wynik podaj w km2.

Zadanie 5 Magiczny napój Memosiłacza jest robiony w proporcji 50g proszku geniuszu na 0,95 litra wody. Ilu procentowy jest napój Memosiłacza? Przyjmij, że jeden litr wody waży 1 kg.
Rozwiązanie do kodu QR

Bibliografia:
- Film: https://www.youtube.com/watch?v=lbmPyUMHudc
- strony do tworzenia QR kodów:
http://mal-den-code.de
www.qr-online.pl
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.