AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Estera Miotk, 2020-08-24
Połchowo

Geografia, Scenariusze

Scenariusz lekcji geografii, kl.6- Współrzędne geograficzne

- n +

Scenariusz lekcji geografii, kl. 6a

Temat: Współrzędne geograficzne.

Czas realizacji: 3 godziny lekcyjne
Cel ogólny: określanie współrzędnych geograficznych dowolnego punktu na mapie.
Cele szczegółowe:
Uczeń wie, co to są współrzędne geograficzne.
Uczeń potrafi stosować angielskie skróty kierunków przy zapisie położenia geograficznego.
Uczeń potrafi określać w stopniach współrzędne geograficzne dowolnego punktu.
Uczeń potrafi określać w stopniach i minutach współrzędne geograficzne dowolnego punktu.
Formy i metody pracy: indywidualna, zbiorowa, praca z atlasem, ćwiczenia
Środki dydaktyczne: karty pracy, atlas, tablica interaktywna
Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe.
1.1 Sprawdzenie obecności.
1.2 Podyktowanie tematu .
1.3 Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji .
2. Krótkie omówienie celu lekcji.
3. Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie pamiętają kierunki geograficzne? Przypomina angielskie skróty kierunków.
4. Nawiązanie do tematu. Postawienie pytań przez nauczyciela:
Jaki równoleżnik dzieli kulę ziemską na półkulę północną i południową?
Przewidywana odpowiedź: równik
Jaką wartość ma równik?
Przewidywana odpowiedź: 0°
Jakie południki dzielą kulę ziemską na półkulę wschodnią i zachodnią ?
Przewidywana odpowiedź: południk 0° i południk 180°
Co odczytujemy na podstawie południków?
Przewidywana odpowiedź: długość geograficzną
Co odczytujemy na podstawie równoleżników?
Przewidywana odpowiedź: szerokość geograficzną.
5. Opracowanie tematu:
5.1 Wprowadzenie terminu współrzędne geograficzne- uczniowie zapisują wyjaśnienie w zeszytach
Współrzędne geograficzne= szerokość geograficzna, długość geograficzna.
Służą do określania położenia geograficznego. Każdy punkt na Ziemi ma własne współrzędne geograficzne.
5.2 Określanie współrzędnych geograficznych dowolnego punktu
Kilka przykładów wykonanych na tablicy wspólnie
Rozdanie kart pracy (nr 1 i nr 2)
Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
5.3 Przypomnienie wiadomości o tym, że stopnie dzielą się na minuty i określanie położenia geograficznego z dokładnością co do minuty
Kilka przykładów na tablicy
Rozdanie kart pracy (nr 3 i nr 4)
Sprawdzenie poprawności wykonanego zadań
5.4 Określanie współrzędnych na mapie.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem określają współrzędne geograficzne Warszawy
Odpowiedź: 52° 10´N, 21° E
Rozdanie kart pracy (nr 5, ewentualnie nr 6)
6. Podsumowanie lekcji.
7. Ocena pracy uczniów.
8. Praca domowa- karta pracy.
9. Praca dla chętnych- karta pracy.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.