Katalog

Dorota Niemiec, 2020-08-24
Kraków

Edukacja europejska, Artykuły

Działania w ramach programu Erasmus w klasie III SP 26

- n +

Działania podjęte w ramach projektu Erasmus
w klasie 3

W miesiącu wrześniu wyjechałam w ramach projektu na Maltę. Uczestniczyłam w zajęciach dokształcających mnie w języku angielskim oraz poznałam kraj, z którego zwyczajami i kulturą zapoznałam nauczycieli, a przede wszystkim dzieci.
Przygotowałam film, w którym pokazałam dzieciom zabytki Malty, zapoznałam dzieci z kulinarnymi specjałami, które to przyrównywaliśmy do naszych, omawiałam ciekawą historię Malty, zwyczaje i wierzenia ludności zamieszkującej ten kraj. Dzieci na podstawie moich opowieści , jak również zdjęć i filmu wykonywały ilustracje plastyczne, które później umieściły w specjalnym miejscu na to przeznaczonym.
W miesiącu październiku omawialiśmy temat związany z jesienią i porównywaliśmy tę porę roku do jesieni na Malcie. Temat jesieni posłużył do nauki języka angielskiego, którego określenia dzieci zapisywały pod zjawiskami atmosferycznymi wykonanymi w postaci prac plastycznych.
W listopadzie pilotowaliśmy akcję nominowania osób w konkursie EDUinspirator 2019!
Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas Gali Wręczenia Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w dniu 03.12.2019r.
W tym miesiącu uczniowie uczestniczyli w konkursach i zabawach andrzejkowych, które są charakterystyczne dla naszego regionu i kraju. Podczas tych zabaw dzieci zapoznały się z niektórymi nazwami zabaw charakterystycznymi dla dzieci bawiących się na Malcie. Do takich charakterystycznych zabaw, zaliczyliśmy np. zabawę w ucieczkę
- malowanie -zabawy w parkach i placach zabaw.
-zabawy nad morzem
W grudniu omawialiśmy tradycje związane świętami Bożego Narodzenia. Porównywaliśmy, jak wyglądają u nas i jak wyglądają na Malcie. Maltańczycy nie świętują już 24 grudnia, tak jak w Polsce. Święta Bożego Narodzenia na Malcie zaczynają się 25 grudnia. Świąteczna aura znacznie jednak różni się od tej, znanej nam z zaśnieżonej części Europy.
 Maltańczyków to katolicy, z czego praktykuje nawet do 88 proc., co jest absolutnym rekordem w skali Europy, dlatego obchody świąt są tutaj prawdopodobnie najhuczniejsze w całej Europie. Temperatura na Malcie wynosi w grudniu około 15 stopni Celsjusza, kościoły ozdabia się pięknymi dekoracjami kwiatowymi, a wyspa, która w lecie zwykle jest przesuszona, w grudniu (po przejściu pierwszych deszczy) kipi zielenią i odurza zapachem budzących się do życia po upalnym lecie kwiatów. W Święta Bożego Narodzenia maltańskie domy ozdabia się żonkilami, które wówczas kwitną na Malcie. W maltańskich domach choinka występuje obok ustawianego w najważniejszej części domu prowizorycznego żłóbka z Dzieciątkiem lub też całej szopki złożonej z drobnych figurek, dekorowanej światełkami.
Dzieci po zapoznaniu się ze zwyczajami panującymi na Malcie pisały prace porównując Święta u nas i na Malcie.
Przy okazji omawiania zwyczajów panujących podczas świąt, dzieci zapoznały się ze specjałami kuchni maltańskiej. Dowiedziały się na przykład, że tradycyjny świąteczny lunch składa się z timpany, indyka, dundżanu i wszystkich dodatków. Dzieci na Malcie otrzymują prezenty od Świętego Mikołaja w noc Bożego Narodzenia.
W miesiącu styczniu, dzieci przygotowywały się do ferii, czyli przerwy semestralnej. Podczas tych dni, również opowiadaliśmy sobie, jak wygląda edukacja na Malcie. Dzieci dowiedziały się, że kształcenie jest obowiązkowe w wieku od 5 do 16 lat. Szkoły podstawowe są koedukacyjne, natomiast w jednym z trzech rodzajów szkół średnich kształci się odrębnie dziewczęta i chłopców. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie przechodzą do szkoły średniej. Przyjęcie do Junior Lyceum jest uzależnione od dobrego opanowania pięciu przedmiotów. Z pięciu przedmiotów bowiem organizuje się ogólnokrajowe egzaminy wstępne, a warunkiem przyjęcia do Junior Lyceum jest uzyskanie pozytywnych wyników ze wszystkich tych przedmiotów. Uczniowie, którzy nie uzyskali odpowiednich wyników, przechodzą do szkół dla dziewcząt/chłopców. Do szkół średnich przyjmuje się zgodnie z zasadą rejonizacji - rejon szkoły średniej obejmuje grupę położonych w okolicy szkół podstawowych. Rok szkolny trwa od ostatniego poniedziałku września do końca czerwca. Szkoły są czynne przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Dzień nauki w szkole rozpoczyna się ok. godz. 8.30, a kończy o godz. 14.30, z półgodzinną przerwą. 
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że  2. grudnia 2019 roku zmarł Domenico Lenarduzzi, były dyrektor Komisji Europejskiej, „ojciec” Erasmusa i wielu innych programów społecznych w dziedzinie edukacji i szkoleń, bohater w kluczowych latach dla narodzin i rozwoju wspólnoty edukacyjnej. Dzieci zostały zapoznane z postacią tego cennego i wartościowego człowieka.
W lutym dzieci wykonały projekt hasła przewodniego na konkurs Twoje hasło przewodnie dla jubileuszowej edycji konkursu EDUinspiracje!
W miesiącu marcu zajęcia zostały zawieszone ze względu na epidemię, ale uczestniczyłam w webinarium Edukacja zdalna z eTwinning - Jak wykorzystać platformę podczas zawieszenia zajęć w szkołach.
Krystyna Basista- nauczyciel w klasie 3 Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.