Katalog

Magdalena Wolska- Majchrzak, 2020-10-23
Konpiska

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem narzędzi TIK

- n +

Temat: Graniastosłupy proste – siatki i modele
Cele ogólne
• rozpoznawanie graniastosłupów prostych, prawidłowych i pochyłych
• wskazywanie wśród graniastosłupów prostopadłościanów i sześcianów.
Cele szczegółowe
• rozpoznaje graniastosłupy proste w sytuacjach praktycznych i wskazuje te bryły wśród innych modeli brył;
• wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany i uzasadnia swój wybór;
• rozpoznaje siatki graniastosłupów prostych;
• rysuje siatki prostopadłościanów;
• wykorzystuje podane zależności między długościami krawędzi graniastosłupa do wyznaczania długości poszczególnych krawędzi.
Metody
• aktywizujące
• pokaz
• burza mózgów
• praktyczne ćwiczenia
• gra dydaktyczna
Formy pracy
• praca w parach lub z całą klasą
• karta pracy z wykreślanką - graniastosłupy
• prezentacja multimedialna
Pomoce i materiały dydaktyczne
• podręcznik „Matematyka wokół nas” (H. Lewicka, M. Kowalczyk, WSIP, 2019)
• modele brył
• siatki brył
• komputer i tablica multimedialna do wyświetlenia prezentacji
• platforma www.canva.com
• platforma halfacrossword.com
• filmy dostępne na www.youtube.com

Uwaga:
Dzień przed zajęciami nauczyciel wysyła do uczniów linki dotyczące graniastosłupów:
• https://www.youtube.com/watch?v=VBBz7MpLEFA
• https://www.youtube.com/watch?v=_S9MFPvK_-g
Przebieg lekcji
1. Część organizacyjna
• przywitanie uczniów,
• sprawdzenie obecności,
• podanie tematu lekcji.
• zapoznanie z celami lekcji.
2. Część przygotowująca
• omówienie jakie bryły nazywamy prostopadłościanami i sześcianami, na podstawie filmów obejrzanych dzień wcześniej,
• wyświetlenie kilku slajdów prezentacji, w której nauczyciel podaje definicję graniastosłupa, podział graniastosłupów, pokazuje prostopadłościan i sześcian.
3. Część realizacyjna
• prezentacja wykonana na platformie Canva www.canva.com. https://www.canva.com/design/DAEAHQVZiPY/QVHgQOBwv4LRFPXaRY0atg/view?utm_content=DAEAHQVZiPY&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton
• wyświetlenie filmu „Siatka prostopadłościanu, sześcianu i ostrosłupa” (prezentujemy część filmu dotyczącą tylko prostopadłościanu i sześcianu),
• na podstawie wyświetlonych slajdów prezentacji zadajemy pytania:
Ile wierzchołków ma sześcian, prostopadłościan o podstawie trójkąta, kwadratu, pięciokąta, sześciokąta ?
Ile krawędzi ma sześcian, prostopadłościan o podstawie trójkąta, kwadratu, pięciokąta, sześciokąta?
Ile ścian ma sześcian, prostopadłościan o podstawie trójkąta, kwadratu, pięciokąta, sześciokąta ?
• burza mózgów: uczniowie podają, jaka ich zdaniem jest liczba ścian, wierzchołków i krawędzi widząc przedstawiany graniastosłup wyświetlany na ekranie lub pokazywany przez nauczyciela (pracują w parach),
• uczniowie otrzymują tabelkę do uzupełnienia,
• za poprawną odpowiedź uczniowie zostają nagrodzeni plusami,
• na tablicy zostaje wyświetlona gotowa tabelka,
• w tabeli znajdują się wzory pozwalające policzyć ilość ścian, krawędzi i wierzchołków w danym
4. Część podsumowująca
Podsumowując temat uczniowie wykonują wykreślankę o graniastosłupach, korzystając z publicznie dostępnej platformy Half a Crossword: halfacrossword.com.
graniastosłupie.
Link do pełnej wersji wykreślanki wraz z rozwiązaniem:
https://drive.google.com/file/d/1WW6TQ8rT7cIArW7akBUgmLH6DYLFgDjt/view?usp=sharing
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.