![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Paulina NIemierska, 2020-12-04 Łódź Zajęcia przedszkolne, Scenariusze Karmnik dla ptakówSCENARIUSZ ZAJĘĆ KARMNIK DLA PTAKÓW Prowadząca: Paulina Niemierska Miejsce: Przedszkole Lingwistyczne „Dobry Start” w Łodzi Grupa: „Smerfy” 3-4 latki Temat: Robimy domek dla ptaszków - zrobienie karmnika. Cele ogólne: - pogłębienie wiadomości na temat warunków życia ptaków podczas zimy - zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w pracy zespołowej - rozwijanie mowy i myślenia Cele szczegółowe: Dziecko: - podejmuje działania w zespole - rozumie konieczność dokarmiania ptaków - próbuje formułować odpowiedzi - rozwiązuje zagadki słowne - kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową - prawidłowo reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe Metody: - słowne - czynne - zabawy - burza mózgów Formy pracy: - praca z całą grupą; - praca indywidualna. Środki dydaktyczne: - piosenki do zajęć - obręcze - zagadki - materiał na wykonanie karmnika - młotek i gwoździe - tamburyn Przebieg zajęć: 1.Powitanie zabawą - piosenką „Wszyscy są ...”: Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do siebie śpiewając i improwizując ruchem piosenkę powitalną. Dzieci po wspólnym wykonaniu utworu siadają w kole na dywanie. 2. Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek tematycznych: - Zgadnijcie dzieci, co to za pora, gdy lecą białe płatki. Gdy pada i biało jest dookoła i bałwana lepią dziatki? (zima) - Pukają do okienka i proszą o ziarenka. O ziarenka, okruszyny, bo są głodne podczas zimy (ptaki) - Jaki to domek niepotrzebny latem. Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate./karmnik/ 3. Jak możemy pomóc ptakom przetrwać zimę? - Burza pytań Nauczyciel podaje dzieciom problem do rozwiązania. Kierując rozmową inspiruje je do zadawania logicznych pytań i poszukiwania rozwiązań. (Nauczyciel tak kieruje rozmową, by dzieci doszły do wniosku, iż rozwiązaniem podanego problemu będzie wykonanie karmnika dla ptaków) 4. Zabawa ruchowa przy piosence Głodny wróbelek (Ćwir, ćwir, ćwir) 5.Burza mózgów Z czego zrobimy karmnik i czym poczęstujemy ptaki? Nauczyciel zadaje dzieciom pytania na temat tego z czego zrobimy karmnik?. tak kieruje rozmową aby dzieci doszły do wniosku, że karmnik wykonany jest z drewna. Pokazuje gotowy karmnik również wykonany z drewna. 6.Zabawa ruchowa „Ptaszki w karmniku”: Nauczyciel umieszcza na podłodze obręcze - karmniki. Dzieci przy dźwiękach tamburyna poruszają się po sali – są smutnymi, głodnymi ptaszkami. Gdy dźwięki tamburyna milkną- ptaszki z radością udają się do obręczy- karmników na posiłek. 7. „Domek dla ptaszków”: Wykonanie z dziećmi karmnika dla ptaszków. Rozmowa poprzedzająca prace. Rozmowa na temat posługiwania się narzędziem pracy - młotkiem i gwoździami - uprzedzenie, że to nie jest zabawka i uprzedzenie o zwróceniu uwagi na bezpieczne posługiwanie się narzędziami. Złożenie karmnika i przybijanie gwoździ w miejsce do tego wyznaczone. 9. Zakończenie zajęcia (ewaluacja). Uporządkowanie sali po zajęciu. Ocena efektów pracy. Pamiątkowe zdjęcie z karmnikiem. Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |