Katalog

Joanna Herzyk, 2021-01-25
Górki Wielkie

Pedagogika, Scenariusze

Witaj Święty Mikołaju

- n +

Scenariusz z zajęć przeprowadzonych w grupie I

1) Temat: Witaj Święty Mikołaju
2) Czas trwania: 20 minut;
3) Adresaci: grupa trzylatków;
4) Cele ogólne:
-dziecko uważnie słucha utworu literackiego;
-rozwijanie sprawności ruchowej;
-dziecko zna tradycję Mikołajek;
-odczuwa szczególny nastrój świąteczny;
-uczy się zgodnej zabawy;
-rozwija umiejętności manualne: poznanie nowych technik plastycznych;
-doskonali koordynację wzrokowo-ruchową;
5) Cele operacyjne:
-dziecko w skupieniu słucha wiersza Doroty Gellner Prezent dla Mikołaja;
-aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej Worek Świętego Mikołaja;
-wzbogaca wiedzę o św. Mikołaju;
-nabiera wprawy w wypowiadaniu się na określony temat;
-uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej;
-uczestniczy w zabawach z grupą, odczuwając radość:
-wykonuje pracę plastyczną: Mikołaj;
6) Metody pracy:
-metody aktywizujące;
-metody oparte na słowie;
-oparte na obserwacji;
-metody oparte na praktycznej działalności uczniów;
7) Formy organizacyjne:
-indywidualne;
-grupowe;
-zbiorowe;
8) Pomoce dydaktyczne:
-D. Gellner „Prezent dla Mikołaja” [w:] „Miś” nr 23/1986, s. 6;
-ozdobny świąteczny worek;
-sylweta dziadka (białe włosy, biała broda, zwykły strój), elementy stroju Mikołaja (czapka, kurtka, buty, rękawiczki, worek na prezenty);
-zielona kartka i wycięta czerwona czapeczka, oczy, pastele, plastelina.
9) Przebieg zajęć:
I. Ogniwo wstępne: -Świąteczny gość – słuchanie wiersza Prezent dla Mikołaja D. Gellner, [Załącznik 1] Nauczyciel zaprasza dzieci umówionym sygnałem, następnie wszyscy siadają przy tablicy. Na tablicy jest przypięta sylweta Mikołaja [Załącznik 2]. Nauczyciel prosi, aby dzieci uważnie wysłuchały wiersza;

-po przeczytaniu i krótkim omówieniu wiersza nauczyciel zadaje pytania: Komu dajemy prezenty? Dlaczego
dajemy prezenty? Kto to jest Mikołaj? Jak wygląda? Jak jest ubrany?

II. Ogniwo środkowe:
-zabawa ruchowa Worek Świętego Mikołaja - z elementami biegu;


-Ubranie Świętego Mikołaja: nauczyciel wskazuje sylwetę dziadka i prosi, aby dzieci wymieniły jego części garderoby, [Załącznik 3] Nauczyciel dopina je do postaci. Dzieci opisują, w co jest ubrany Mikołaj;

III. Ogniwo końcowe:
- Mikołaj: praca plastyczna [Załącznik 4].

Stworzenie wystawki: prace plastyczne zostają zawieszone na przedszkolnej tablicy.








Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.