Katalog

Elżbieta Rajs, 2021-03-02
Warszawa

Pedagogika, Scenariusze

Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze-program czuciowy dłoni

- n +

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

TEMAT:
Program czuciowy dłoni - głęboki ucisk dłoni, masaż dłoni materiałami o zmiennej fakturze, stymulacja dłoni różnymi substancjami.


FORMA ZAJĘĆ: Zajęcia indywidualne.

METODY: Stymulacja czuciowa rąk.

CELE:
-poprawa czucia głębokiego,
-poprawa odczuwania temperatury,
-rozwijanie pojęcia ręka,
-próby wykorzystania każdego przejawu aktywności dziecka,
-rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela,
-zachęcenie dziecka do wykorzystana własnej ekspresji,
-zmniejszenie wrażliwości rąk.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
masa solna, galaretka, ciepła i zimna woda, kostki lodu makaron, ryż, kisiel, drewniany klocek, ręcznik frotte, pędzelek, szorstka gąbka, piórko.

CZAS TRWANIA: 60 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zachęcenie dziecka do uczestnictwa w programie stymulacji rąk.

2. Ćwiczenia rozpoczynam od uciskania dłoni, dociskania stawów palców i nadgarstka. Dociskając nazywam uciskane miejsca – palce prawej ręki, lewej ręki, nadgarstek ręki prawej, ręki lewej.

3. Opukiwanie klockiem drewnianym ręki. Nazywam opukiwane miejsca.

4. Masaż rąk materiałami o zmiennej fakturze. Do masażu wykorzystuję następujące materiały: ręcznik frotte, pędzelek, szorstka gąbka, piórko. Pierwszy materiał jaki wykorzystuję to pędzelek, jeżeli dziecko ma nadwrażliwość dotykową rąk masaż rozpoczynam od miękkich materiałów, podczas masażu mówię dziecku jak nazywa się materiał, którym masuję, oraz która część ręki jest
masowana.

5. Stymulacja dłoni różnymi materiałami. Do stymulacji wykorzystuję galaretkę, masę solną, kisiel. Odciskanie rąk w masie solnej.Stymulacja dłoni ciepłą i zimną wodą. Podczas stymulacji zwracam uwagę na temperaturę danej substancji – ciepły kisiel - zimna masa solna,zimna woda - ciepła woda

6. Stymulacja rąk różnymi substancjami. Podczas każdego ćwiczenia stosuję tylko jeden rodzaj substancji i zmieniam ją w kolejnych sekwencjach:
> do stymulacji wykorzystuję ciepły kisiel,
> do stymulacji używam zimny kisiel,
> do stymulacji używam ryżu,
> do stymulacji używam makaronów o różnym kształcie.

7. Na zakończenie mocne wycieranie ręcznikiem.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.