Katalog

Elżbieta Rajs, 2021-03-02
Warszawa

Pedagogika, Scenariusze

Zajecia rewalidacyjno-wychowawcze- nauka jedzenia

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ


TEMAT: Nauka jedzenia- usprawnianie narządów artykulacyjnych

FORMA: Zajęcia indywidualne

METODY: Symulacja czuciowa i ruchowa narządów artykulacyjnych, rozróżnianie smaków

CELE:
- zmotywowanie do otwierania i zamykania ust,
- wykształcenie ruchów języka,
- wykształcenie odruchu połykania,
- wykształcenie odruchu gryzienia
- próby wykorzystania każdego przejawu aktywności dziecka,
- zwrócenie uwagi dziecka na różnorodność smaków, temperatury i konsystencji posiłku
- zachęcenie dziecka do wykorzystana własnej ekspresji
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zblendowana zupka, serek- Danio, chrupki kukurydziane, owoce- jabłko, banan, gruszka, śliwka, ketchup, dżem, gryzak

CZAS TRWANIA: 30 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Naukę rozpoczynam od wzbudzenia zainteresowania posiłkiem

2.Zachęcanie dziecka do samodzielnego jedzenia- otwierania, zamykania buzi, połykania

3.Masaż górnej wargi, bródki i dna jamy ustnej- motywuje do otwierania ust,

4.Pilnuję aby głowa dziecka była w osi z kręgosłupem co sprzyja swobodnemu przyjmowaniu i połykaniu pokarmu. Jeżeli opuści głowę w dół staram się zwrócić jego uwagę na trzymane w ręku jedzenie podnosząc je stopniowo w górę. Usprawniam przy okazji mięśnie karku.

5.Wykorzystuję umiejętność dziecka do naśladowania pokazując mu jak sama otwieram, zamykam buzię, połykam, gryzę,

6.Do nauki gryzienia wykorzystuje gryzak posmarowany ketchupem i dżemem, następnie, aby dziecko się nie zraziło próbujemy gryźć owoce oraz chrupki,

7.Podczas samodzielnych prób jedzenia łyżeczką pozwalam mu przejąć inicjatywę,

8.Na zakończenie wycieranie buzi papierowym ręcznikiem.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.