Katalog

Marcin Niedziółka, 2021-05-14
Szczecin

Język polski, Scenariusze

Obraz społeczeństwa polskiego w "Potopie" Henryka Sienkiewicza.

- n +

Czas: 1 godzina lekcyjna

Cele:
Uczeń:
- Doskonali umiejętności analizy i interpretacji dzieła literackiego;
- Pracuje twórczo z tekstami kultury;
- Dostrzega niejednoznaczność ujęcia grup społecznych;
- Dostrzega różnice w sposobie przedstawiania grup;
- Doskonali umiejętność wypowiedzi na forum;
- Wyciąga wnioski z analizy dzieła;
- Uzupełnia wiedzę w oparciu o teksty nieliterackie;
- Interpretuje treści metaforyczne i alegoryczne.

Metody: lekcja odwrócona, analiza dzieła literackiego, dyskusja kierowana, burza mózgów.

Środki dydaktyczne: "Język polski Sztuka wyrazu" - podręcznik s. 184 - 190, "Potop" H. Sienkiewicza, notatki przygotowane przez uczniów.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

WPROWADZENIE:

Zajęcia są częścią cyklu lekcji poświęconych utworowi Sienkiewicza. Na poprzednich zajęciach uczniowie zostali poinformowani o metodzie wykorzystanej na lekcji następnej i poproszeni o przygotowanie się do niej, wykorzystując fragmentu "Potopu" z podręcznika. Uczniowie mieli przeczytać i samodzielnie przygotować, na podstawie fragmentów, charakterystyki różnych grup społecznych ukazanych w "Potopie". Przygotowanie się stanowi punkt wyjscia do treści poruszanych na zajęciach. Lekcja przeprowadzona zdalnie na platformie MS TEAMS.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Faza wstępna

- Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

- Podanie celu lekcji i przypomnienie metody pracy - lekcja odwrócona.

- Przypomnienie uczniom definicji grupy społecznej.


II. Faza właściwa

- Uczniowie wskazują najważniejsze cechy charakteryzujące grupy społeczne w "Potopie": magnaterię, szlachtę i chłopów, wykorzystując cytaty i własne przemyślenia. Nauczyciel udostępnia tabelę w oknie lekcji, jeden z uczniów zapisuje wnioski. W tabeli znajdują się kolumny: grupa społeczna, przedstawiciele, cechy pozytywne, cechy negatywne, zabiegi i techniki zastosowane przez autora do opisu grupy, dlaczego autor tak przedstawia grupę? Próba odpowiedzi.

III. Podsumowanie

- Uzupełnienie wiedzy dotyczącej sposobu ukazania magnaterii, szlachty i chłopstwa w oparciu o samodzielną lekturę wywiadu z drem Konradem Bobiatyńskim pt. "Sienkiewicz a historia w świetle nowych badań". Wywiad dostępny pod adresem https://culture.pl/pl/artykul/sienkiewicz-a-historia-w-swietle-nowych-badan

- Podsumowanie zajęć i wskazanie najważniejszych treści i pojęć, które pojawiły się na zajęciach. Nagrodzenie aktywnych uczniów ocenami i plusami.








Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.