Katalog

Marta Odorowska, 2021-05-19
Skarżysko-Kamienna

Przyroda, Scenariusze

Dzień zdrowej żywności - jak zdrowo się odżywiać

- n +

Scenariusz zajęć dla dziecka z autyzmem w wieku lat 9

Temat: Dzień zdrowej żywności – jak zdrowo się odżywiać?
Prowadzący: Marta Odorowska
Data realizacji zajęć: 11.05. 2021 r.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Wiek 9 lat
Miejsce: sala lekcyjna
Realizowany przedmiot: środowisko społeczno - przyrodnicze
Cel główny zajęć:
Zapoznanie dziecka z zasadami zdrowego odżywiania się.
Cel operacyjny- uświadomienie dziecka. o wartościach odżywczych podstawowych .produktów.
Wiadomości:
- potrafi nazwać wybrane przez nauczyciela produkty
- segreguje żywność na zdrową i niezdrową
- wykonuje prostą potrawę według wskazówek nauczyciela
-współdziała z nauczycielem
Metody/techniki pracy:
- pokazowa
- praktycznego działania
- aktywnego słuchania muzyki
-plastyczna (technika łączona – plakat)
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne:
- pluszowe i gumowe - warzywa i owoce
- laminowana plansza, puzzle – piramida zdrowego odżywiania się.
- laminowane ilustracje produktów żywnościowych.
- wybrane utwory muzyczne.
- bristol z konturem dziecka do wspólnego wyklejenia
- blender, jogurt naturalny, banany


PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
Powitanie imienne dziecka, nawiazanie relecji.
Zabawa ze „Świeżakami” (maskotki w kształcie warzyw i owoców)
Dziecko siedzi z nauczycielem naprzeciwko siebie, wykonują proste ruchy rytmiczne (muzyka cicho w tle) naśladując nauczyciela: uderzanie w kolana, klaśnięcie w dłonie i przekazanie maskotki „mam – dam” i wymieniamy nazwę danej maskotki np: brokuł, truskawka itp.
Część właściwa
Piramida zdrowego żywienia
Nauczyciel prezentuje ilustrację przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia. Wymienia produkty, które należy spożywać. Dziecko układa puzzle – piramida zdrowego odżywiania.
Segregowanie żywności
Nauczyciel podaje dziecku obrazki produktów żywnościowych. Zadaniem dziecka jest segregacja obrazków na zdrowe i niezdrowe produkty, poprzez umieszczenie ich w odpowiednich koszykach.
Praca plastyczna
Obrysowywanie konturów owoców i warzyw w koszykach.(owoce i warzywa po szablonie) tylko zdrowe produkty.
Zdrowy koktajl
Wspólne przygotowanie koktajlu, składającego się ze zdrowych produktów – banan, jogurt naturalny. Dziecko samo obiera i próbuje banana i jogurtu, wkłada składniki do bledera, a nauczyciel miksuje produkty Na koniec wspólnie spożywają koktajl.
Zakończenie zajęć
Podziękowanie za udział w zajęciach. Ekspozycja wykonanej pracy plastycznej, oraz degustacja dania-koktajl.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.